Přihlášení
Spřátelené weby
AIRSOFT
CQB (Close Quarters Battle)
Co to je CQB?
Je to asi neobávanější akce pro každou jednotku. Jde o střetnutí s nepřítelem uvnitř stavby. Proto je důležité tým na takovou to událost vycvičit. Protože uvnitř budovy jde o zlomky sekundy, zvlášť pokud jsou teroristi domácí.
1 Průzkum
První co musíte udělat je průzkum stavby. Rozdělte tým na dvojice ( jeden je málo a tři jsou hluční ) a určete místo setkání. Musí to být takový prostor aby měl strategickou pozici, hodně přístupových cest a musí být z dohledu nepřátel. Průzkum je ta nejtajnější část cele CQB akce, nesmíte se nechat odhalit (ps: to se lechce řekne ale skuste si v naprostý tmě průzkum domu, jenž neznáte tiše. Skoušel jsem to chviličku a zjistil jsem že to, alespoň mě nejde - Fox ). Váš pohyb musí být utajený a pomalí, protože rychle se pohybující předměty upoutávají pozornost spíše než pomalu se pohybující. Terorista vás jistě uslyší dříve než uvidí a proto je také důležitá komunikace. Je dobré mít domluvené ruční signály ( stačí pár, důležité jsou: vidím nepřítele, nebezpečná zóna, sniper a dobrá pozice pro snipera ). Při průzkumu je dobré zaznamenat i tyto věci krom polohy teroristy: dobré pozice pro snipera, nebezpečné oblasti ( oblasti přitahující palbu ), dobré kryty, možná místa vstupu a únikové cesty nepřátel. Druhý člen průzkumné jednotky by měl mít bloček a tužku. Poté co nazbíráte takovéto informace vraťte se na místo setkání a odpovědný důstojník od vás vezme informace a vytvoří plán.
2 Komunikace
Je několik forem které se dnes používají:
- ruční signály
jsou zcela tiché a pokud jsou dobře propracované tak si jimi řeknete vše co potřebujete (ps: ale co noc? )
- taktické radiostanice
pokud si nějaké radiostanice pořizujete, kupte pořádné protože budete secvičeni s nimi a pokud odejdou, co potom? Podle toho jak vážně bere akce vaše jednotka je i rozdělená. Pokud jedete hodně na realitu bude u vás Pointman, Velitel, Medik, Střelci, Granátníci, a Zadní Ostraha. Pozice v týmu též určuje typ komunikace. U komunikace přes radiostanice navíc nezapomeňte, že vás může kdokoliv v éteru poslouchat a proto je asi vhodné pořídit si nějaké přezdívky.
3 Střelba
jde o základní kamen celé akce. V budově je to otázka instinktů a rychlosti reakce. Ta se dá vylepšit několika kroky:
1. Nikdy nekoukejte mimo svou zbraň.
2. Pokud nejste v nebezpečné oblasti, držte zbraň uvolněně a hlavní dolů ( ovšem pořád před sebou ) a pokud ne tak ji přesto nedržte keřečovitě ( rozhodí to míření ).
3. Vyměnění zásobníku provádějte v krytu a s vyndanou a připravenou sekundární zbraní, před opuštěním krytu se rozhlédněte!
4. Poslední a nejdůležitější věc ve střelbě při CQB jsou palebné sektory. Každý člen teamu musí mít přidělen palebný sektor. Je to prostor na který soustředíte svou pozornost když jdete uzavřeným prostorem. Pokud jdete přes otevřený prostor útočíte na cíle náhodně. Předek kryje Pointman, jemu kryje křídla Velitel. Další člen což bývá medik kryje pravou a levou stranu teamu. Střelci hlídají tak nějak všechno a útočí na náhodné cíle. Poslední člen teamu kryje prdel. To je důležitý úkol, protože základem guerrilové války je napadnout přesilu zezadu. Pokud pálíte ve svém sektoru sdělte to svým spolubojovníku prostým sdělením "kontakt" aby věděli kdo pálí. Pokud nepřítele sestřelíte, ohlašte to neméně prostým "Tango mrtev". Moc ale neřvěte. Tohle se musí trénovat pořád dokola aby jste dosáhli pořádné úrovni, ale věřte stojí to za to. Pokud budete trénovat, cvičte pudovou střelbu. Procházíte budovou poté vidíte terče. Zvednete zbraň do palebné polohy a pálíte dokud cíl nezasáhnete. Doporučuji pálit krátkými dávkami tak dvou až čtyř ran. Až budete dobří poznáte to podle toho že cíl trefíte první dávkou.
4 Kryt a krytí
V klasické situaci používáte kryt před vstupem do nevyčištěné místnosti. V přestřelce ale dobrý kryt znamená hodně. Kryt se hledá špatně. Nejlepší je asi klasické otevření dveří a pálení s vystrčenou zbraní a kouskem hlavy. Když otvíráte dveře, mějte připravenou zbraň k palbě. Ukrytí je také důležité. Hlavně pak při vstupu ( rozhodně nechodněte hl. vchodem ). Musíte jít potichu a nečekáni. Dobrý úkryt skýtají rohy a samozřejmě rostliny. Důležité je také oblečení ( rozhodně nechoďte za dne v černém ). Posypte si oblečení prachem toho co je na zdech ( npař. cihly ). Maskujte i ruce a obličej ( prostě všecko ). Není dobré na někoho zírat déle jak v krátkých pětisekundových intervalech ( šestý smysl )
5 pohyb a pronikání do místností
Pohyb musí být svižný a tichý. Vždy mějte důvod pro pohyb. Při přesunu se držte nízko aby jste tvořily co nejmenší cíl. Běh je poslední možnost. Krytí je rozhodující při každém kroku. Pokud narazíte na otevřený prostor, pohyb vašeho týmu musí být krytý. Haly a křižovatky chodeb jsou asi nejčastějším případem.Pokud přechází team chodbu do "T" pointman dojde na roh a opatrně vyhlédne za roh. Pokud je tam nepřítel tak ho zlikviduje a pokud ne zaklekne a kryje postup skupiny. Druhý muž přejde na druhou stranu s tím že musí nechat dost místa na projití ostatním členům. Když je druhý muž na druhé straně odpovídá za krytí prostoru ve směru kam se bude skupina pohybovat. Poté team jeden po druhém přebíhá. Když jsou všichni na druhé straně pointman se stáhne a patrola pokračuje. Pokud se dostane tým k otevřeným dveřím, musí být na obou stranách. Nikdo vás však nesmí vidět při přechodu ( pokud máte možnost se na druhou stranu dveří dostat jinak, udělejte to ). Když se team rozdělí jeden střelec by měl doprovázet velitele na druhou stranu dveří. Na rozkaz velitele vnikne pointman do místnosti a otočí se o 90 stupňů k nejbližší stěně. Tzn. pokud je na levé straně dveří otoč se do leva. To samé udělá velitel ihned po vstupu pointmana akorát doprava. Pokud si chcete být jistí vhoďte do místnosti ohlušující, nebo normální granát ( v softu vhoďte sádrák nebo nijakou hodně hlučnou megu ). Zavřené dveře si však vyžadují odlišný přístup. Pokud na své výpravě narazíte na zavřené dveře musíte opět rozmístit team na obě strany. Velitel poklekne asi v úhlu 45 stupňů od směru otevírání dveří a namíří zbraň do prostoru přededveřími. Na velitelův rozkaz Pointman dveře otevře. Asi pul vteřiny na to vstoupí Pointman do místnosti jako obvykle. Vše probíhá stejně až na to že místo velitele zaujímá 1. střelec a druhý střelec kryje záda skupině a veliteli. Když je místnost čistá přesune se velitel a 2. střelec do místnosti a pokračuje se. Důležitá věc při čištění místností je nestřílet na náhodné cíle. Hlídejte svůj sektor. Pokud budete střílet jinam nejspíš trefíte vlastní lidi místo Tangů. Přesné palebné sektory a důvěra v krytí vašich spolubojovníku je zde velmi důležitá. Když někoho spatříte ve svém sektoru zneškodněteho ho a ohlaste to ostatním
6 Nasazení odstřelovačů
Pozice snipera musí být dobře skrytá a musí poskytovat dobý výhled. Úkol snipera je krýt postup týmu a zneškodňovat pro ně nebezpečné cíle. Pokaždé před samotným výstřelem musí vysvětlit veliteli okolnosti a čekat na potvrzení.Jediná situace kdy smí střílet bez povolení velitele je pokud je team v nebezpečí a pokud není jiná možnost.
Inspirace: WWW.Aszona.Cz článek od: VIETNAM
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)