Přihlášení
Spřátelené weby
AIRSOFT
Zamyšlení o airsoftu
Úvodem tohoto článku bych chtěl čtenáře upozornit, že pokud tu budou uvedeny nějaké obecnější názory a hlediska, jsou čistě subjektivní záležitostí autora (tedy mě) a každý s nimi může buď více či méně souhlasit nebo nemusí souhlasit vůbec. Tímto jsem se chtěl jen vyhnout následnému bombardování našeho guestbooku s případnými vlnami nevole a nesouhlasu s tímto článkem.
Co vlastně airsoft je?
Když chcete laikovi vysvětlit, co je to airsoft, půjdete na to pravděpodobně přes paintball. Zeptáte se, zda zná paintball a pokud odpoví že ano, řeknete že airsoft je v podobném stylu, jen je reálnější, taktičtější atd. Pokud se ale setkáte s člověkem, co nezná paintball ani airsoft, vyvstává otázka, jak mu to vysvětlit. Takovému člověku to většinu já vysvětluji následovně. Jedná se o realistickou bojovou simulaci pozemních pěších jednotek, přičemž každý používá airsoftové zbraně (ať už jakéhokoliv typu), které jsou vysoce reálné, velikostí 1:1, zachovávají naprosto věrně podobu svých reálných předloh. Střílí 6mm plastové kuličky, které jsou umístěny v zásobnících zbraní a odtud podávány. Dál by se mě dotyčný člověk zřejmě zeptal, jak a kde se hraje. Formy airsoftových akcí jsou různé. Od těch nejjednodušších s několika málo lidmi až po ty masovější, např. v rámci celé republiky, kdy se může sejít klidně i 200 lidí. Menší a větší akce ale mají něco společného. Jsou to úkoly, které musí jedna strana splnit a ta druhá jim v tom má většinou zabránit. Úkoly ano, ale jen pokud se nejedná o akce typu zastřel vše živé, což je už nyní pro mnohé airsoftové týmy pod jejich úroveň (a také každého týmu počítajícího se do military airsoftu). Je určena "bojová zóna", mimo kterou se nesmí provádět bojové operace, tzn. střílet. V rámci této zóny je ale povoleno cokoliv, díky čemu můžete dosáhnout splnění úkolů (samozřejmě v rámci zdravého rozumu a bezpečnosti). Pro zájemce je možnost si pročíst pravidla airsoftu.
Vymezení pojmů airsoft a military airsoft
Nyní bych chtěl ujasnit dva téměř stejné pojmy airsoft a military (vojenský) airsoft. Co je důležité je to, že airsoft je nadřazené slovo slovnímu spojení military airsoft. Military airsoft vychází z airsoftu a dalo by se říct, že je to odvětví airsoftu. Pokud se řekne souhrnný název airsoft, je tím možno myslet i military airsoft, poněvadž military airsoft je stále airsoft. Ale ten, kdo to chce skutečně odlišit a ujasnit, záleží mu na tomto ujasnění, řekne, že dělá military airsoft (military airsofťák nikdy neřekne že hraje airsoft, ale řekne že dělá military airsoft). Military airsoft je totiž reálnější co se týče imitování reálných skutečně existujících vojenských či policejních jednotek, jejich přesného vybavení, uniforem, zbraní a taktiky. V military airsoftu se snaží členové týmu o své jednotce dozvědět co nejvíce a snaží se ji napodobovat od výbavy a výstroje počínaje po zvyky před jídlem konče (obrazně řečeno). Military airsoft je v rámci možností nejreálnější odvětví airsoftu. Lidem co dělají military airsoft záleží na tom, aby to co dělají, dovedli k dokonalosti a k co největší reálnosti. Tito lidé už většinou neberou airsoft jako hru či sport, ale jako bojovou simulaci a často jako životní styl. Military airsoft dělají většinou již "starší lidé" (17-25 let), kteří již mají jasno, co od airsoftu čekají a mnozí o tom vědí první poslední. Military airsoft je mimo jiné spojen s vojenskými dovednostmi (přežití v přírodě, navigace, slaňování...). V military airsoftových akcích nemusí být cílem (a velice často také není) vystřílet co nejvíce kuliček, ale třeba jen trénovat dovednosti, kdežto v akcích, kde figurují "nemilitary" airsoftové týmy je na akcích hlavním cílem si pořádně zakropit. Tedy ve většině případů. Pojem airsoft je kromě výše napsaného ne až tak reálný jako military airsoft. Airsoftové týmy, co nedělají military airsoft ale "jen" airsoft, nebazírují na jednotné ustrojovací kázni, každý může mít jakou zbraň chce (např. jeden ruskou a druhý americkou - a takto jsou spolu v jednom týmu) a takovýto tým narozdíl od military airsoftových týmů nedělá žádnou reálnou jednotku. Taktiky takovýchto týmů většinou nejsou příliš propracované (pokud nějaké vůbec mají). Většina těchto lidí neberou airsoft tak vážně jako ti, co dělají military airsoft. Berou to víceméně jako hru a lze s nadsázkou říci, že se často rozhodují, jestli zapařit doma na PC Counter-Strike nebo jít zapařit airsoft. Na druhou stranu existují airsoftové týmy, které svou kvalitou převyšují mnohé rádoby military airsoftové týmy (něco na způsob pseudo military týmu - mám zelené české maskáče a v ruce americký kulomet). Rozhodně si nemyslím, že to, co není military, je špatné. Každému, co jeho jest. Toto je jen rozdílný pohled na airsoft než je military airsoft.
Airsoft bez jeho military složky hrají většinou mladší hráči (kolem 13 - 16 let), kteří s airsoftem teprve začínají a až poté, pokud budou chtít, budou mít na to peníze, zkušenosti a vědomosti, začnou dělat military airsoft. Je ale možné, že zůstanou u airosftu, protože military airsoft je pro ně nevhodný (nevyhovuje jejich stylu). Výše bylo uvedeno věkové rozmezí lidí, kteří dělají military airsoft či "obyčejný" airsoft. Toto rozmezí je čistě orientační, i když v 90% souhlasí. Není ale vyloučeno, že potkáte 14 letého bojovníka, který dělá military airsoft (v tomto věku se spíše snaží dělat military airsoft než že jej skutečně dělá) a není také vyloučeno, že potkáte 25 letého člověka, co military odvětví airsoftu neholduje a jede si podle svého. Ještě by bylo záhodno podotknout, že vždycky se mohou vyskytovat výjimky, ať už z jakéhokoliv důvodu. Může např. existovat airsofťák s mentalitou military airsofťáka, ale vybavením se zatím do military airsoftu počítat nemůže (resp. může, ale není to ono - viz. výše Vymezení pojmů airsoft a military airsoft). Můžeme mít i military airsofťáka se špičkovým vybavením, kdy je vše originální a 100% jak má být, ale chová se jako hrdina z nějakého béčkového akčního filmu, který je špatným vtipem (jak film, tak ten military airsofťák).
Military airsoft
V military airsoftu je reálná zbraň používaná jednotkou kterou imituji 1/3 celého military airsoftu. Další třetina military airsoftu je tvořena tím, že vlastním uniformu a výstroj přesně takovou, kterou bych měl mít, pokud imituji nějakou reálnou jednotku. Poslední třetinu tvoří taktika. Je sice pěkné, že vlastním zbraň, uniformu a výstroj přesně dle reálného vzoru jednotky, kterou imituji. Je ale trapné, pokud běhám po lese jako hrdina z nějakého akčního filmu, střílím po všem, co se hýbe, jedu na vlastní triko a naprosto nespolupracuji s ostatními členy mého týmu. Toto je samozřejmě nadsázka, ale podobné případy jsem už zažil. Všechny tři části military airsoftu jsou stejně důležité, žádná víc či míň, protože pokud spojíte tyto tři části dohromady, máte z toho military airsoft. Vedle těchto tří částí military airsoftu stojí ještě aspekt zájmu o jednotku, kterou "dělám". Dozvědět se o ní co nejvíce a vědět o ní co nejvíce. To je ale podle mě samozřejmé, protože jinak bych se asi nerozhodl právě tuto jednotku dělat.
Nyní si zřejmě říkáte něco ve smyslu: "No jo, hrají si na vojáčky, jsou to blázni. To nemůžou dělat něco normálního?" Někdo si také může myslet, že když nás to tak baví, tak ať jdeme do armády. Airsofťáci by v 99% případů nikdy nechtěli skončit v pravé přestřelce někde ve válce, protože jak si mnozí naprosto popravdě přiznávají, zemřeli by tam. V airsoftu na vás nikdo neřve, můžete si "válčit" po svém, dělat na co máte právě chuť, jezdit kamkoliv chcete a být prostě nezávislí. A to v armádě nejde. Airsoft se hraje proto, že je to něco, co se dá dělat. Nesedíte doma, je to zábavné, adrenalinové a je to spojeno s nezapomenutelnými chvílemi s přáteli a s idylickými okamžiky v přírodě. Ano, někteří si již zřejmě správně myslí, že takto romanticky si mohou válku představovat jen ti, co ji nezažili. Plně s nimi souhlasím. Jenže každý člověk co hraje military airsoft, má více či méně ucelenou, ale realistickou představu o tom, jak to ve válce chodí a že by v ní nepřežili. Tudíž tyto romantické představy nejsou o válce, ale o airsoftu (military airsoftu). A díky airsoftu tyto romantické představy nezůstávají představami, ale stávají se skutečnými okamžiky spojenými s airsoftem a ne skutečnou válkou. Setkal jsem se s názory, že my, co hrajeme airsoft, si nedokážeme představit, jak to bylo ve válce strašné. Právě naopak. My si to dokážeme představit lépe, než kdokoliv jiný, i když se naše představy nemohou rovnat s prožitky válečných veteránů.
Ať už je airsoft díky jeho military odvětví sebereálnější, přiznejme si, je to stále hra, i když jedna z nejrealističtějších. Pobíhat s pistolkou v ruce umí každý. Airsoft však vyžaduje taktiku, patřičný věk, vychytralost a více či méně zelené procento mozku :-). Navzdory tomu, co si myslí rádoby dospělí a vážní lidé, airsoft ve většině případech (military airsoft v žádném případě) není tupé běhání a střílení do sebe navzájem. Ti, kdo to berou skutečně vážně, dávají velký význam především taktice. Právě taktika je to, co dělí tupé běhání s pistolkou od toho, čím by airsoft skutečně měl být (a čím military airsoft je). S taktikou, která je jedna z hlavních složek military airsoftu, se stává airsoft pravou bojovou simulací a přestává být tupým běháním po lese s pistolkou, což je jedním z nešvarů začínajících airsoftových týmů.
Lidé, uvědomte si to konečně...
Airsoft je především koníček. Lidé by v tom neměli hledat to, co v tom není. Skutečně není na místě myslet si, že hráč airsoftu = násilník, blázen nebo něco podobného. Nebo že se z mého hodného dítka, které začíná hrát airsoft, stane vyšinutec nebo že to na něj bude mít špatný vliv. Airsoft si mohou zahrát i lidé, co v životě neviděli zbraň ani v televizi, pokud je to bude bavit. I takovým lidem je airsoft otevřen (a pokud budou mít ti lidé chuť, tak později třeba i military airsoft). Někteří lidé by nejraději vyrazili do lesa s námi, ale jejich "důstojnost" jim nedovolí před těmi blázny, co airsoft dělají, ztratit tvář a jít si do lesa zařádit. Vy, lidé bránící svým blízkým v airsoftu si uvědomte, že vaše ratolesti si airsoft vybraly jako koníček a nikdo nemá právo jim ten (a žádný další legální koníček) zakazovat. Pokud si myslíte, že bychom mohli dělat něco jiného, "lepšího", dobrá, myslete si to. Uvědomte si ale, že bychom taky mohli být celé dny a noci v hospodě, se špatnou partou někdo ve squattu nebo v nějakém drogovém doupěti. Toto by se také mohlo stát, kdybychom se nechytli správných lidí, kteří na podobné sračky nemají čas (ani chuť), protože všechnu svou snahu, úsilí a činnost vkládají do airsoftu, protože je to jejich koníček číslo jedna.
Military airsoft (obecně i airsoft) je airsofťáky provozován kvůli tomu, že chtějí zažít něco vzrušujícího, adrenalinového. Chtějí poznat nové lidi, chtějí si zažít, jak to vypadá na bojišti a chtějí se seberealizovat a dělat prostě něco jiného. Military airsoft často hrají lidé, kteří se dříve zajímali o vojenství, určitou jednotku a později se rozhodli ji imitovat tímto způsobem. Airsoft je i způsob, jak si rozvinout určitou fyzičku a rozšířit si obzory, upevnit si sebevědomí a být hrdý na to, že někam patříte. V našem týmu (22nd SAS Regiment R Squadron) se prakticky všichni považují za vlastence, i když paradoxně děláme britskou armádu. Obdivujeme hrdiny z druhé světové války, ať už Čechoslováky, Američany či Angličany. Toto je také jeden z důvodů, proč děláme military airsoft. Z obdivu k těmto lidem a k jejich činům. Jsem si jist, že takto podobně to cítí i další airsoftové týmy. Naprosto odmítáme jakékoliv srovnávání airsoftové komunity se skupinami typu skinheads či hooligans a posíláme lidi do všemožných míst, pokud nám začnou předhazovat argumenty typu, že skinheads také chodí v maskáčích a tak dále a tak dále. Jejich ideologie (většinou nacismus či nějaké jeho ještě více pokřivené formy), praktiky a pochybné činnosti jsou nám (a myslím že se nepletu, když řeknu že všem airsofťákům) naprosto cizí a pohrdáme jimi. Kdybychom s nimi sympatizovali a chtěli být jako oni, tak jdeme k nim a neobtěžujeme se s military airsoftem, nějakými vojenskými taktikami a vojenskou historií a nebudeme si kupovat zbraň a vybavení za několik tisíc korun (velice často i několik desítek tisíc korun). Stačila by nám totiž levná napodobenina Bomberu za pár stovek, sto korun na vyholení hlavy, toporná pravice a jdeme na fotbal duchaplně vytrhávat sedadla z tribunek.
Vzkaz začínajícím airsofťákům
Není to zase tak dlouhá doba, co byl náš tým v období začátečnického temna. Jako úplní začátečníci jsme se za sebe celkem styděli. Za to, jak vypadáme, jakou máme výzbroj, vybavení. Snažili jsme se na sebe nestrhávat přílišnou pozornost vyspělejších, profesionálních airsoftových týmů. Stránky jsme vypustili na svět, až jsme si mysleli, že už jsme celkem dobří. Mýlili jsme se. Nebyli jsme. Sekli jsme se. Nebylo to nejhorší, ale stále to bylo špatné. Vysloužili jsme si spoustu kritiky, mimo jiné také od týmů, se kterými dnes už úzce spolupracujeme a se kterými se už celkem známe. Jediné naše štěstí bylo to, že jsme na veškerou kritiku odpovídali vstřícně, bez negativních emocí (i když tam samozřejmě občas byly), s prostorem otevřeným k diskuzi a hlavně bez sprostých slov a urážek kritizujícího, i kdyby nás ten dotyčný urážel a sprostě nám nadával. Kritiku jsme si brali k srdci a snažili se vylepšovat tým, samozřejmě pokud ta kritika byla konstruktivní. S odstupem času seznáváme, že tehdy byla většina té kritiky naprosto oprávněná. Zjistili jsme také to, že prostředkem k zdokonalení týmu a sebe sama je sebekritika. Nemyslet si o sobě příliš, když vím, či alespoň tuším, že to není úplně ono. To je nešvar VŠECH začínajících airsoftových týmů. Tímto obdobím si podle mě prošel každý (i náš tým) a tento vzkaz to nijak nezmění. Tímto bych chtěl začínajícím airsoftovým bojovníkům jen otevřít oči, aby z tohoto období vybruslili co nejrychleji. Začátečnické období není nic špatného, jinak to ani nejde. Začátečníci, nesnažte se však poučovat či kritizovat vyspělejší týmy. I kdyby byla náhodou vaše kritika na místě (jako že na 99% nebude), vyspělejší týmy to nepřijmou a zbytečně si je tím rozházíte. Rozhodně se nesnažte kopírovat či dokonce doslovně opisovat články z jiných stránek airsoftových týmů a pak dokonce mít tu drzost dát si pod to Copyright a pak trapně doufat, že to nikdo neobjeví a že vám to projde. Neberte sebemenší projev kritiky hned jako nějaké namyšlené poučování či nadávání. Tímto jednáním jdete sami proti sobě - na dobrou radu reagujete agresivně a paradoxně si znepřátelujete komunitu, do které chcete zapadnout a být v ní uznáváni a respektováni. Dobrá rada nad zlato a některé začínající týmy dobrou radu nesprávně považují za urážky a za narušení "svrchovanosti" a "nedotknutelnosti" svého týmu. Není tomu tak. Většina lidí chce začínajícím týmům poradit a pomoci. Kdyby se vytasili s nadávkami, urážkami a namyšleným poučováním, to byste se teprve divili. A v mnohých případech by tyto nadávky, urážky a poučování byly naprosto na místě, zvláště poté, co předvedete jako odpověď na dobře myšlenou radu. Podle mě každý tým pokud hledá, najde ještě vyspělejší tým, či minimálně tým, který dělá něco lépe.
Některé začínající týmy se ze začátečnického období dostanou, jiné ne. Některé týmy pro to, aby toto období překonaly, mají skrz své jednání a chování předpoklady, jiné zase ne. Nicméně právě to začátečnické období je období, kdy se rozhodne, zda na to tým má, přežije, stane se vyspělejším a silnějším nebo zda se utopí ve své namyšlenosti, začátečnické nezkušenosti a nevoli nechat si poradit od zkušenějšího a zanikne. Toto období si musí každý tým překonat sám a není možné, aby to někdo dělal za ně. Pokud se však poštěstí, najde se tým, který začátečníky podpoří radami a kritikou - pokud je však ten začínající tým takovéto pomoci hoden. Začátečníci by si také neměli brát do úst jména speciálních jednotek, pokud jejich výbava a taktika nestojí alespoň trochu za to a hlavně pokud nemají vědomosti o těchto jednotkách. S odstupem času zjišťujeme, že tuto chybu udělal i náš tým, když se snažil v současných maskáčích s dřevěnými zbraněmi imitovat druhoválečnou SAS. Za toto období se nestydíme, vstoupili jsme v něm do "oficiální" airsoftové scény. Vědomosti o SAS jsme měli, ale vybavení ne. Na to jsme také doplatili spoustou kritiky, kterou jsme naštěstí přijali a díky tomu jsme tam, kde jsme dnes. Začátečníci, nereagujte na kritiku agresivně, vulgárně a s cílem urazit a co nejlépe odpálkovat kritizujícího. Když už jste vypustili své stránky na internet a na fotkách vypadáte jako průvod dětí z mateřské školky, nemůžete čekat nic jiného než právě kritiku. Vždyť už mladý, 17 letý kluk vypadá v plné polní a se zbraní v ruce poněkud nezvykle a zvláštně. Některým starším dospělým (a nejen jim, mimo jiné třeba airsoftové komunitě), zvláště pak vojákům z povolání či vojenským vysloužilcům to může připadat nanejvýš směšné. Neumím si ani představit, jak se musí jevit těmto lidem 13 leté dítě v maskáčích, se zbraní (pokud vůbec je schopno na nějakou schrastit peníze) a s rádoby tvrdým výrazem ve tváři ala Arnold Schwarzenegger (nic proti Árnýmu, taky jsem na něm vyrůstal, ale airsoft je trochu jinde). Pokud se takový děcko-kluk jeví podobně jako mě, je to síla. Nehledě na to, že airsoft je legální provozovat až od 18 let, ale všichni víme jak to je. Buďte proto uznalí a kritiku přijměte nebo o ní alespoň chvíli přemýšlejte. Pokud si budete tvrdohlavě omílat stále dokola to svoje, tvrďácky všechny posílat do prdele, brzy budete všem pro smích, nikdo vás nebude nikam zvát na akce, nikdo vám nebude chtít pomáhat se sháněním výbavy a stručně řečeno - nevybřednete ze začátečnického bahna. Nikdy.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)