ARMÁDY A HISTORIE

Zveřejněno: 6. 9. 2012 17:34 Napsal Pavel Sláma
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: JEDNOTKY

Gardová brigáda ROA

Oddíl pod názvem 1. gardová brigáda ROA byl zformován v květnu 1943 na žádost štábu Sicherheinsdienst – SD. Organizační skupinu ruské části tvořil velitel S.N. Ivanov (do roku 1936 byl náčelníkem oddělení Ruské fašistické strany Radzejevského v Německu, poté představitel Všeruské fašistické organizace Vonsjackého), zástupce velitele I.K. Sacharov (účastnik občanské války ve Španělsku na straně Franca a náčelník oddělení Ruské fašistické strany Radzejevského ve Španělsku), náčelník štábu K.G. Kromiadi, představitel Ruského výboru generála Vlasova generál G.N. Žilenkov, O. Germogen, V.A. Ressler a G.P. Lamsdorf.

roaZleva: plukovník (poté generálmajor generálmajor a zástupce náčelníka štábu VS KONR) V.I. Bojarskij, náčelník štábu gardového praporu ROA plukovník K.G. Kromiadi, generálporučík G.N. Žilenkov, Pskov 1943.

 

roaZleva: nadporučík Proskurov. plukovník I.K.Sacharov a kapitán G. Lamsdorf. Pskov 1943.

Zprvu bylo plánováno vytvořit brigádu přeformováním "Družiny" Gil-Rodionova. Plánovalo se sesadit jejího velitele, který dopustil demoralizaci své jednotky a po prověrce z brigády postavit 1. gardovou brigádu ROA a podřídit jí nominálně Ruskému výboru pod vedením A.A. Vlasova. Tento plán však nebyl realizován pro odpor vyšších velitelů místních orgánů SD, jimž byla Družina podřízena. Gil-Rodionov zůstal ve své funkci a formující se brigádě byla předána výcviková a propagandistická skupina v počtu 300 lidí a většina Osobního ruského praporu SS. 68 mužů bylo zverbováno knížetem Galicynem a kapitánem lékařské služby Razumovským v zajateckém táboře č. 318 v únoru 1943, část z nich (12) byla přidělena do velitelské čety. Prapor byl zformován na počátku roku 1943 v Breslau, kde byl do března 1943.

Velitelská sestava "Osobního praporu SS" :

velitel: od března do 22.4.1943 bývalý plukovník Rudé armády Vasiljev, po příjezdu praporu do Hlubokého se stal velitelem bývalý podplukovník Rudé armády Družinin a Vasiljev se stal náčelníkem štábu.

Velitel 2. roty: bývalý kapitán Rudé armády Golosov, zástupce velitele Menšikov.

Velitel 1. roty: bývalý kapitán Rudé armády Tarakanov (v dubnu 1943 byl uvězněn Němci)

20.3.1943 byl prapor (120 mužů) přesunut z Breslau do Hlubokého. Koncem dubna se část praporu, asi 50 mužů, zúčastnila protipartyzánské operace v Dokšicích, během které přešlo k partyzánům asi 30 mužů. Zbytek byl rozprášen a jen 6 nebo 7 mužů se vrátilo. V té době přijela do Hlubokého skupina z Družiny Gila-Rodionova a dobrovolníci z Valau, celkem asi 100 mužů. V květnu přijeli Sacharov, Gromiadi a Lamsdorf, kteří přistoupili k zformování "1. úderné brigády ROA". S jejich příjezdem byli z velitelských pozic odvoláni Družinin a Vasiljev. V této chvíli měla brigáda 200-250 mužů. 9. – 10.5. byl "Prapor ROA" přesunut do Križeva (15 km od Pskova), poté do vesnice Stremutki, kde by podřízen místnímu SD, kterému velel SS-Sturmbannführer Choinc.

roaRota Brigády ROA na přehlídce ve vesnici Stremutka 22.6.1943. Uprostřed kapitán Lamsdorf.

Začátkem května skupina, která se zúčastnila protipartyzánské operace v oblasti Dokšic, přešla k partyzánům, v jejím čele Golosov, Chochlov, Zarubin a další. 22.6.1943 promluvil plukovní Kromiadi v místním rádiu a byl pouštěn pochod ROA - "Мы идем широкими полями..." Ráno 22.6.1943 na vojenské přehlídce ve vsi Sremutka pochodovala velitelská rota brigády pod červeno-modro-bílým praporem. Lidé přivítali ruskou vlajku nesenou v čele kolony aplausem. Během léta 1943 se střelecký prapor brigády zúčastnil tří protipartyzánských operací.

V této době bylo velitelské složení praporu následující:

náčelník štábu praporu: bývalý poručík Rudé armády Zinčenko, velitelé čet bývalý poručíci Rudé armády Zujevič, Maljavin a Maškov, náčelník poddůstojnické školy v Križevu byl Koškarev, velitelem důstojnické roty (červen až srpen 1943) bývalý kapitán Rudé armády Kasjanov, učitelé v poddůstojnické škole bývalý kapitán Rudé armády Bekeško a bývalý plukovník Rudé armády Borodin (po odjezdu Kromiadiho byl krátce velitelem praporu), Sacharovův adjutant byl bývalý poručík Rudé armády Popov.

Prapor měl v sestavě 650 mužů. Po přechodu "Družiny" v čele s Gil-Rodionovem na stranu partyzánů, SD se odvrátil od dalších plánů na formování brigády. V srpnu 1943 byli velitelé praporu odvoláni do Berlína. Do čela jednotky byl postaven kapitán Lamsdorf. Nápad vytvořit Gardovou brigádu ROA se tak nepodařilo realizovat. Poté, co v listopadu přešlo 150 mužů k partyzánům, brigáda byla rozpuštěna a její zbytky byly převeleny k ruské letecké skupině VVS KONR, formující se ve východním Prusku.

roaVelitel pěšího praporu Gardové brigády ROA kapitán G.P. Lamsdorf,1943

roa

Voják Gardové brigády ROA 1943. Nosil uniformu SS s ROA insigniemi.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.

21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.

21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS