Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Erich Göstl
SS-Sturmmann
17.4.1925, Wien, Rakousko
27.10.1990, Wien, Rakousko
Rytířský kříž: 31.10.1944, SS-Panzer Grenadier, MG-Schütze v 6. Kompanie / SS-Panzer Grenadier Regiment 1 / 1. SS-Panzer Division "LSSAH' / 6. Panzer Armee / OB West
Železný kříž I. třídy: 16.8.1944
Železný kříž II. třídy: 19.7.1944
Nepochybně jedním z nejstatečnějších činů, za které byl udělen Rytířský kříž za statečnost, je příběh SS Schütze Ericha Göstla. Narodil se 17.4.1925 a byl příslušníkem 6. Kompanie, Panzer Regiment 1, 1. SS-Panzer Division Leibstandarte Adolf Hitler.
Göstl provedl svůj téměř neuvěřitelný čin během tvrdých bojů o město Tily, několik kilometrů od Caen, když bránil svoji pozici proti útokům Angličanů. Göstl byl kulometčík a během boje byl střelen do oka a přišel o něj. Nezlomen však pokračoval v palbě a byl zraněn později i do druhého oka. Přestože byl úplně oslepen, pokračoval v palbě ze svého kulometu po sluchu, dokud nebyl nepřátelský útok odražen. Gostlův velitel pluku, SS-Standartenführer Albert Frey napsal: “Během boje na invazní frontě ve Francii ukázal Erich Göstl tento neuvěřitelný čin statečnosti. Proti nepřátelské přesile v lidské síle a materiálu byla naší jedinou zbraní vysoká morálka. Boje byly pro naše vojáky extrémně tvrdé. Nároky na zdatnost, sílu a statečnost jednotlivých vojáků byly enormní. Jen na pozadí těchto událostí můžu popsat statečnost Ericha Göstla tak, jak si to zaslouží. Nepřítel zahájil útok těžkým leteckým bombardováním se čtyřmotorovými těžkými bombardéry a letadly pozemní podpory, které trvalo dlouho. Každé dělostřelecké a obranné postavení bylo těžce bombardováno a napadeno kulometnou palbou. Naše vlastní obranná palba byla brzy útokem zastavena. Každý mohl jen prosit Boha, aby přežil toto bombardování. Po leteckém útoku zahájil nepřítel dělostřelecké ostřelování ze všech kalibrů s enormní intenzitou, které bylo rovněž dlouhé. Dobře řízena palba nyní udeřila na vše, co bylo ušetřeno náletem. Když poté zahájila útok nepřátelská pěchota a tanky, stále kryté dělostřelectvem, aby převálcovali naše pozice, byly tyto pozice pokryty krátery od výbuchů. Téměř každé naše obranné postavení utrpělo při bombardování a ostřelování ztráty na životech. Naše protitanková obrana byla téměř zničena a naše dělostřelectvo bylo vyřazeno z boje. V této beznadějné situaci zastavilo několik granátníků a posádek těžkých zbraní nepřátelský útok vším, co měli k dispozici. V této situaci prokázal Grenadier Erich Göstl extrémní statečnost, srovnatelnou se scénami z hrdinských bojů v dávnověku. Erich Göstl převzal Rytířský kříž ve škole pro válečné slepce v Černínském paláci v Praze 11.11.1944. Erich Göstl byl propuštěn ze zajetí v dubnu 1946 a za pomoci své manželky absolvoval práva na univerzitě ve Vídni.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
22.listopadu 1679 – Petiční akce nevolníků Frýdlantského panství. Vzbouření nevolníci se obrátili na císaře Leopolda I. se stížnostmi na pobělohorskou vrchnost. Špatné zacházení vrchnosti, přehnaná robota a mor, který zasáhl Čechy v letech 1679 – 1680 způsobily značnou bídu a tedy i nespokojenost poddaných, která se nejprve projevovala petičními akcemi, jako byla ta frýdlantská, ale později přerostla v ozbrojený boj. Leopold I., který pobýval v Praze, kam se uchýlil před morem, jenž zachvátil Vídeň, na četné nepokoje reagoval mandátem, který zakazoval posílat petice císaři, rušil všechna privilegia poddaných daná před rokem 1618 a sliboval, že proti dalšímu srocování zasáhne vojsko. Když se i přes vojenské potírání dalších nepokojů poddaní stále bouřili, vydal Leopold I. 28.6. 1680 robotní patent, který robotu omezoval.