Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Oskar Schäfer
SS-Untersturmführer
Rytířský kříž: 28.4.1945
Železný kříž I. třídy
Železný kříž II. třídy
Oskar Schäfer se anrodil 16.1.1921 v Nixdorfu v Sudetech. Vstoupil 9.11.1938 jako dobrovolník do 12. Kompanie, SS-Standarte Deutschland a zúčastnil se s touto jednotkou jako pěšák bojů v Polsku, Francii a Rusku, kde se dostal až před brány Moskvy. Po těžkém zranění přišel koncem roku 1942 k SS-Panzer Abteilung 5, SS-Division Wiking, která bojovala na jižním úseku východní fronty. V roce 1943 byl odvelen do Panzertruppenschule a byl přítomen při ustavení schweren SS-Panzer Abteilung 503 v Sennelageru. S tímto oddílem byl nasazen na jaře 1945 v prostoru Arnswalde-Stargard. V bojích byl těžce zraněn, dostal se ale z obklíčeného Kolbergu do Greifswaldu. V Küstrinu se Schäfer opět připojil ke své jednotce, která se nyní bránila ruské ofenzívě na Odře a zúčastnila se obrany Berlína. Schäfer se se svým Königstigerem zúčastnil na úspěších SS-Panzer Abteilung 503 a byl za to vyznamenán Železným křížem II. a I. třídy. 28.4.1945 obdržel na velitelském stanovišti oddílu v Zähringer Strasse v Berlíně-Wilmersdorfu rozkaz k dostavení se do Führerova bunkru. Schäfer došel do Říšského kancléřství sklepy a byl přiveden k ajutantovi SS-Brigadeführera Mohnkeho. 29.4.1945 byli poté SS-Sturmbannführer Friedrich Herzig, SS-Hauptscharführer Karl Körner a SS-Untersturmführer Oskar Schäfer, jako velitel 3. Kompanie, vyznamenání Rytířským křížem. Vyznamenání jim zapsal do vojenské knížky SS-Brigadeführer Mohnke. SS-Untersturmführer Karl Brommann se nemohl obřadu zúčastnit, rytířský kříž mu odnesl SS-Sturmbannführer Herzig. Při průlomu z Berlína 2.5.1945 obdržel Schäferův tank na Heerstrasse zásah, který zaklínil jeho věž. Poté ho zasáhnul ruský tank IS, dva muži posádky uhořeli, zbytek tank opustil. Schäfer byl těžce zraněn, utrpěl popáleniny 3. stupně a byl propuštěn z lazaretu teprve v roce 1947.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
