Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Struktura Waffen-SS
Armee Gruppe
Největší polní formace Waffen-SS během války. Velel jí SS-Obergruppenführer nebo SS-Oberstgruppenführer a skládala se z několika jednotek velikosti sboru.
Korps - Gruppe
Každý z těchto sborů se skládal ze skupiny divizí, minimálně ze dvou. Velel mu SS-Gruppenführer nebo SS-Obergruppenführer. K divizím, kterým velel, měl sbor navíc další jednotky, štáb, podpůrné a transportní jednotky. Během války bylo zformována 18 Waffen-SS Korps, některé jen na papíru.
Division - Brigade
Další úrovní byla divize. Typické Waffen-SS Division velel SS-Brigadeführer nebo SS-Gruppenführer. Divize se skládala ze štábu, tankového pluku, dvou pluků pancéřových granátníků, průzkumný prapor, dělostřelecký pluk, ženijní prapor, spojovací prapor, protiletadlový prapor, ženijní a lékařskou jednotku, jednotku vojenské policie a další podpůrné jednotky. Některé divize Waffen-SS jako jezdecké divize měly odlišné složení.
Standarte - Regiment
Pluku velel SS-Standartenführer nebo SS-Oberführer a byl složen z praporů. Typický pluk pancéřových granátníků měl štáb, tři prapory motorizované pěchoty, oddíl samohybných děl, průzkumný oddíl, protiletadlový a ženijní oddíl a podpůrné jednotky.
Sturmbann – Battailon
Praporu velel SS-Sturmbannführer nebo SS-Obersturmbannführer. Obvykle byl prapor Waffen-SS složen ze čtyř rot.
Sturm - Kompanie
Rota byla zformována z několika čet. Rotě velel SS-Obersturmführer nebo SS-Hauptsturmführer.
Truppe
Četě velel nižší důstojník jako SS-Untersturmführer nebo vyšší poddůstojník jako SS-Oberscharführer. Četa byla složena z několika družstev.
Schar
Družstvo bylo složeno z několika sekcí nebo rotte. Velel mu SS-Untersharführer nebo SS-Scharführer.
Rotte
Velel jí SS-Rottenführer.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
