Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Dohoda mezi vládou Československou a vládou Spojeného království o československé branné moci
Dohoda mezi
prozatímní vládou Československou
a vládou Spojeného království Velké Británie a severního Irska
o československé branné moci
z 25. října 1940
Prozatímní vláda československá a vláda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, trvajíce na svém rozhodnutí pokračovat ve válce až do úspěšného konce, uznávajíce ve vlastním a společném zájmu význam toho, aby československá branná moc byla zachována a přeje si, aby byly položeny základy k organizování této branné moci, pod vrchním velením československého hlavního velitele, pro spolupráci se spojeneckými armádami, dohodly se takto:
Článek 1
Československá branná moc (zahrnující vojsko pozemní a letectvo) bude organizována a použita pod velením britským, jakožto nejvyšším velením spojeneckým.
Článek 2
Příslušníků československého letectva bude použito v rámci Královského letectva dle podmínek, uvedených v příloze I. této dohody.
Článek 3
Vláda Spojeného království bude nápomocna při opětovném vybudování československého pozemního vojska podle podmínek, uvedených v příloze II. této dohody.
Článek 4
Pravomoc nad osobami československé branné moci bude vykonávána podle ustanovení přílohy III. této dohody.
Článek 5
Výdaje, které vzniknou z provádění této dohody, kterémukoliv vládnímu resortu Spojeného království, budou hrazeny z úvěru, poskytovaného vládou Jeho Veličenstva prozatímní vládě československé na udržování československého branného úsilí.
Článek 6
Tuto dohodu možno doplnit nebo pozměnit podle okolností dohodou mezi oběma smluvními stranami. Na potvrzení čehož podepsaní, řádně byvše k tomu oprávněni vládami svými, podepsali tuto dohodu a opatřili ji svými pečetěmi. Vyhotoveno dvojmo v Londýně v jazyce anglickém 25. října 1940. na československém znění dohodou se později obě smluvní vlády a oboje znění bude stejně autentické.
(L.S.) Jan Masaryk
(L.S.) Halifax
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
Poslední komentáře
