Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Václav III.
(* 6.10. 1289, vládl 1305 – 3.8. 1306)
Václav II. zanechal mezi svým četném potomstvem pouze jednoho jediného následníka trůnu – byl jím druhorozený syn Václav, poslední Přemyslovec, který spatřil světlo světa dne 6. října 1289. Tento panovník, ač žil pouhých sedmnáct let, činil si nároky na tři velká středoevropská panství – Uhersko a po smrti Václava II. i Čechy a Polsko. Uherským králem byl zvolen již jako dvanáctiletý. Dne 27. srpna 1301 byl korunován svatoštěpánskou korunou a přijal jméno Ladislav V..
Ladislav V., tedy český Václav III.,se ale brzy octl v nezáviděníhodné situaci. Papež, který nesouhlasil s volbou mladého Přemyslovce, vynaložil veškeré prostředky na to, aby Václava III. z Uherska vyprovodil. Využil k tomu též Římem nepovolenou volbu Václava II. Polským králem a postavil českého a polského vladaře před nelehké rozhodnutí: Buď jeho syn opustí Uhersko, nebo se on může rozloučit s Polskem. Situaci v Uhersku ještě ztěžoval další z kandidátů svatoštěpánské koruny, Karel Robert z Anjou, který se dokonce pokusil o dobytí Budína, sídla Václava III.. Tah sice nebyl úspěšný, ale měl vliv na konečné papežovo rozhodnutí. Ten uvedl oficiálně roku 1303, že na Uhersko má větší nárok Karel Robert.
Pak se již Václav III. nemohl dlouho udržet, i přes pomoc z rodných Čech. Tato pomoc však nebyla nijak vydatná, Václav II. měl co dělat, aby udržel to, co měl. Tedy v létě 1304 mladý Přemyslovec opustil navždy Uhersko. Ale ani pak si Václav II. neužil klidu. V červnu roku 1305 zemřel jeho otec Václav II.. Václav III. se pak v říjnu narychlo oženil s Violou Těšínskou, ale bylo mu to vyčítáno, neboť nevěsta nepocházela z dostatečně významného a bohatého rodu.
Mezitím se začala hroutit situace v Polsku. Václav III. se tam pokusil uplatnit svůj panovnický nárok a sebral k tomuto účelu v Čechách zemskou hotovost. Přípravy se velmi protáhly, a tak se mohl vydat na cestu až v červenci 1306.Než ale mohl cokoliv podniknout, byl 3.8.1306 v Olomouci zavražděn neznámým vrahem.
Tím vymřel český panovnický rod Přemyslovců po meči. Po této události nastaly v zemích koruny České tři roky plné chaosu, zmatku a bojů, než svatováclavskou korunu získali Lucemburkové.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
15.ledna 1620 – Uzavření spolku mezi uherskými a českým stavy na Uherském sněmu v Bratislavě. Na tomtéž sněmu byla vyhlášena náboženská svoboda a rozhodnuto o vyhnání jezuitů ze země.