Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Ernst Kundt
Ernst Kundt byl československý politik narozený 15. dubna 1897 v České Lípě. Do armády vstoupil po maturitě v roce 1915 jako dobrovolník a za 1.světové války byl zajat na ruské frontě. V letech 1919-1920 působil jako ošetřovatel v nemocnici Československých legií ve Vladivostoku. Poté se přes Japonsko vrátil do Československa. Studoval práva na Univerzitě Karlově a Philipps-Universität v Marburgu, studia však nedokončil. Od roku 1922 stál včele jím organizované Jugendbewegung. V roce 1924 se stal jedním ze zakladatelů tzv. Kameradschaftsbund. V letech 1926 až 1938 vedl německý politický úřad práce1. Poslancem Národního shromáždění se stal po parlamentních volbách v roce 1935 a stal se předsedou parlamentního klubu SdP. V roce 1936 se dostává do vedení Sudetoněmecké strany. Byl jedním z nejbližších spolupracovníků Konrada Henleina a později působil jako předseda poslaneckého klubu Sudetendeutsche Partei.
Zatímco někteří z poslanců po změnách hranic v roce 1938 ztratili poslanecký mandát, Ernst Kundt zůstal v parlamentu nového Česko-Slovenska. Sudetendeutsche Partei se začlenila do říšské Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP). Po okupaci pohraničí Kundt také nakázal Němcům, kteří zůstali v neokupované části Československa, aby neopouštěli svoje usedlosti. Ti pak odmítali nabídky od českých rolníků vyhnaných z pohraničí, kteří jim nabízeli svoje pozemky i přestože byli ochotní vyměnit je za menší na území zbytku Československa. Později také v přednášce v Klubu zahraničních Němců v Berlíně pronesl "Připojení Sudet k říši bylo pouze první etapou výboje na východ. Německá národnostní skupina se musí především zařídit podle jihovýchodní politiky říše. Proto se nemůže spokojit s rovnoprávným postavením, ale musí soustředit! veškeré své síly, aby dosáhla nepřímo vedení státu jak v politickém, tak i v kulturním smyslu. ". I přestože se po Mnichovu značně snížil podíl německé menšiny sloužila stále jako páka Německa pro rozbití Československa a i výroky politických zástupců německé menšiny v ČSR tomu odpovídaly. Viz další Kundtův výrok: „Jsme dokonce problémem Československa, neboť za námi stojí Německo, za námi stojí nacionální socialismus… Již příští měsíce ukáží, zda v Praze platonické projevy přátelství dospívají k mužnému provedení nového kursu…“. Mezitím se české školy na okupovaném území proměňovali na německé školy, kasárny apod, přestože zde zůstaly statisíce Čechů.
Za 2.světové války byl Ernst Kundt členem Říšského sněmu a funkcionářem NSDAP. V roce 1940 vedl také tzv. Kundtovu komisi, která měla vyhledávat uprchlé Němce ve Francii a to jak v okupované části Francie, tak ve Vichistické Francii. Dále působil v Polsku, kde se podílel na holokaustu. Po válce byl v Československu po zásluze popraven. Stalo se tak 15. února 1947, kdy byl oběšen ve věznici Pankrác. Mezi 15. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945 bylo v této věznici německými okupanty popraveno 1087 osob z toho 1079 gilotinou!
1 Na Metapedia uvádí, že byl jmenován až 3. dubna 1927.
Zdroj:
Wikipedia [online]. 2015 [cit. 2015-01-11]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org
České národní listy [online]. 2015 [cit. 2015-01-11]. Dostupné z: http://www.ceskenarodnilisty.cz
Metapedia [online]. 2015 [cit. 2015-01-11]. Dostupné z: http://www.metapedia.org
Axis History Forum [online]. 2015 [cit. 2015-01-11]. Dostupné z: http://forum.axishistory.com/
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
