ČESKOSLOVENSKO

Zveřejněno: 29. 9. 2011 17:28 Napsal SG Mauro
Nadřazená kategorie: ARMÁDY A HISTORIE Kategorie: Československo

Mnichovský diktát

Reakce novin na situaci ohledne pohranici

Adolf Hitler se po svém nástupu k moci netajil, že chce Československo zlikvidovat. Jako záminku k zákroku vůči Československu si Hitler vzal ochranu německého obyvatelstva v ČSR. Povolal k sobě vůdce sudetoněmecké strany Henleina a koncem března 1938 mu dal příkaz, aby systematicky kladl československé vládě takové požadavky, které nemůže přijmout. Zjevně mu nešlo o to, aby se plnily národnostní požadavky Němců, ale o vyvolání nepokojů, které by v konečném důsledku poskytly záminku k napadení Československa. První krok ve smyslu Hitlerových instrukcí učinil Henlein již na  - Karlovarském sjezdu v 24. dubnu 1938; vyhlásil tam program, který měl proměnit české a moravské pohraničí v samostatnou správní oblast, kde by neomezeně vládl Henlein a jeho strana.

 

Mnichvoska zrada


     V polovině května začalo Německo - prý - přesouvat vojsko k československým hranicím. SdP zároveň vyvolávala nepokoje v pohraničních oblastech. Československá vláda vedená Hodžou se odhodlala k vyhlášení částečné mobilizace.  Ukázalo se však, že německá vojska se tehdy vůbec nepřemisťovala. Tento zákrok překvapil Hitlera (považoval mobilizaci za nehoráznou provokaci) i Henleina. Hitler radil Henleinovi, aby takticky ustoupil, a proto Henlein na Hitlerův pokyn projevil ochotu jednat o svých požadavcích s Hodžou. Bylo však jasné, že schůzka neskončí dohodou.
    Koncem května Hitler prohlásil, že je rozhodnut zničit Československo vojenskou silou. Velká Británie zasáhla do krize a vyslala do Československa zprostředkovatele mezi Československou vládou a Henleinem. Zprostředkovatelem byl známý anglický germanofil lord Walter Runciman. Když Runcimanova mise skončila, podal prohlášení, které podporovalo sudetské Němce, proto československá vláda oficiálně přijala Henleinovy požadavky. Henlein i Hitler byli zaskočeni. Nepřáli si, aby vláda tyto požadavky přijala. Měli zájem na stupňování napětí. Henlein se proto pokusil 12. září v pohraničních oblastech o puč, ten však skončil naprostým fiaskem.

Hitler
    Hitlerovi se zdálo, že se tento problém vyvíjí velmi pomalu, proto se 15. září v Berchtesgadenu sešel s britským ministerským předsedou Chamberlainem, který při setkání prohlásil, že nemá zásadní připomínky proti odstoupení českého pohraniční Německu. Chtěl jen otázku konzultovat s vládou a také s Francií.
    Německé požadavky měla řešit konference v Mnichově, kde se 29. září setkali zástupci Německa, Itálie, VB a Francie – Hitler, Mussolini, Chamberlain a Daladier. Rozhodli o tom, že Československo odstoupí pohraniční oblasti Čech a Moravy Německu. Podkladem pro jednání byl návrh předložený Mussolinim, ve skutečnosti však vypracovaný Německem. Pohraniční oblasti, kde převažovali etničtí Němci, se měly stát součástí Německa. Československo se ocitlo v izolaci a za této situace přijalo 30. září výsledky mnichovské konference. Německo během několika dní vojensky obsadilo pohraničí oblasti i s vybudovanými obrannými opevněními.

Mnichovska zrada

 zleva: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier, zástupce Francie, Adolf Hitler za Nacistické Německo a Benito Mussolini za fašistickou Itálii

 

Mnichovsky diktátNičení československých hraničních orientačních sloupů

uprchlici

Uprchlíci z pohraničí

Mnichovska zrada

oklesteni

karikatura mnichvosky diktat

Fotky pocházejí z wikipedie

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.

21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.

21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS