Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Vratislav I.
(888? – 13.2.921; vládl 915 – 13.2. 921)
Vratislav I. vládl pouhých šest let, proto je znám spíš svými příbuzenskými vztahy než vladařskými činy. V roce 906 se oženil s Drahomírou ze slovanského kmene Stodoranů, čímž získal svému bratru českému knížeti Spytihněvovi spojence proti Velké Moravě, která však byla záhy rozvrácena Maďary. S Drahomírou měl sedm dětí: Václava, Boleslava, Spytihněva a čtyři dcery. O dcerách a Spytihněvovi, který zemřel v nízkém věku, prameny mlčí, ale díky Boleslavovi I. a zejména pak sv. Václavu jsou o Vratislavově působení vůbec nějaké zprávy. Téměř všechny totiž pocházejí ze svatováclavských legend a o Vratislavovi se zmiňují jako o dobrém křesťanském panovníkovi.
Vratislav nastoupil na knížecí stolec po smrti svého bratra Spytihněva (ten zemřel zřejmě bez potomků) a pokračoval v jeho díle. Dále upevňoval moc knížete v zemi, šířil křesťanství (připisuje se mu založení kostela sv. Jiří na Pražském hradě) a úspěšně pokračoval v bojích s Maďary. Stejně jako Spytihněv udržoval spojenectví s německou říší a stejně jako on zakládal kostely.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
