Přihlášení
Spřátelené weby
ARMÁDY A HISTORIE
Rudolf II.
(18.7. 1552 – 20.1. 1612)
Rudolf II. Se narodil jako syn Maxmiliána I. A jeho manželky a zároveň sestřenice Marie Španělské. Politický i rodinně to byl možná výhodný sňatek, ale na nejstarším synu se to nepodepsalo dobře. Zvláště v letech stáří proslul svou podivínskostí, která byla podmíněna psychickou nemocí. Té jistě napomohla i nepřirozená výchova na přepjatě katolickém španělském dvoře.
Rudolf II. Však, alespoň ze začátku, se projevoval jako schopný panovník. V roce 1571 jej jeho otec povolal do Vídně a začal ho připrwavovat na vladřskou kariéru. Získal vynikající vzdělání: uměl čtyři jazyky, vyznal se i v diplomacii. O rok později Maxmilián zemřel a Rudolf, sice vzdělaný, ale nezkušený, musel převzít všechny jeho državy. Již v roce 1572 byl korunován Uherským králem, po třech letech i českým a římskoněmeckým císařem.
První léta jeho vlády nebyla ničím výjimečná, snad až na neustálé řešení otázky sňatku. Všichni, příbuznými počínaje a českými stavy konče, chtěli Rudolfa oženit. Jako nejlepší kandidátka byla vybrána infantka španělská, Isabela Clara, opět Rudolfova sestřenice. Rudolf se však nikdy neoženil, ani s ní, ani s nikým jiným. Možná to bylo tím, že měl trvalou milenku – Kateřinu Stradovou, s níž splodil několik potomků (i mezi nimi se našel blázen, který sadisticky zavraždil mladou dívku).
V roce 1583 přesídlil Rudolf i s celým dvorem do Prahy. Znamenalo to pro město i celou zemi rozkvět. Rudolf si liboval v umění a extravagantních vědách, zejména v astrologii a alchymii. Do prahy se tedy stahovali i vědci a šarlatáni z celé Evropy, ba i významná umělecká díla, která Rudolf rád sbíral. Při dvoře působilo mnoho významných osobností vědy i uměleckého směru manýrismu: malíři Haus von Aachen a Bartoloměj Spranger z sochař Adrian de Vrieg. V čechách též formuloval své první dva zákony o pohybu planety Johannes Kepler, působili zde i alchymisté Edward Kelley a John Dee, české lékeř Tadeáš Hájek z Hájku a astronom Tycho de Brahe.
Nyní se však již začala projevovat Rudolfova nemoc – maniodepresivní psychóza. Záchvaty nezvladatelného vzteku se začaly objevovat vždy, když někdo začal mluvit o sňatku, nebo o Rudolfově bratru Matyáši, který se snažil získat Rudolfovu moc.
A proti panovníku trpícímu stihomamem to nebyl zas takový problém. Do roku 1608 získal Rakousko, Uhry a Moravu. Rudolfovi zůstaly jen Čechy a titul císaře. Česká šlchta však svou podporu nedala zadarmo. Vynutila si na něm tzv. Rudolfův majestát – náboženskou svobodu pro Čechy. Rodilf se pokusil za pomoci dalšího bratra, pasovského biskupa Leopolda, své země získat zpět, ale tento pokus nebyl úspěšný; nakonec získal Matyáš i českou korunu a Rudolfovi zůstal pouze titul císaře. Krátce nato v Praze zemřel.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
23.listopadu 1457 zemřel Ladislav Pohrobek (český král 1444 – 1457)