Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Zrádci: Román o sudetské krizi
(Šulc, J.: Zrádci. Praha, Euromedia Group, k. s. – Knižní klub 2012, 496 s., 329 Kč.)
Na vánoční trh dorazila již pátá kniha úspěšného spisovatele Jiřího Šulce, který se soustřeďuje zejména na dramatické ztvárnění událostí druhé světové války. V novém románu Zrádci se ale vrací ještě do doby před propuknutím největšího válečného konfliktu v historii, konkrétně pak do konce 30. let, kdy narůstalo napětí v pohraničí Československa, kde žila německá menšina, stále více uchvacovaná nacistickou Třetí říší.
Vedoucí politici západních mocností, kteří trpěli zoufalým strachem z nové války, byli ochotní „usmiřovat“ Hitlera všemožnými ústupky, které vedly až ke zmrzačení Československa potupnou Mnichovskou dohodou. Právě na pozadí této krize se odehrává nový Šulcův román, v němž se objevuje i řada historických postav, počínaje Adolfem Hitlerem a konče Františkem Moravcem. Stejně jako v jeho předchozích knížkách je i tady přítomno několik vzájemně propletených dějových linií. Sledujeme tak osud příslušníka československé Finanční stráže, který musí hledat kompromis mezi poslušností vůči republice a láskou k mladé Němce. Mezitím probíhá složitá zpravodajská hra, v níž je ústřední postavou legendární agent A-54, pracovník německé rozvědky, jenž dodával informace československé zpravodajské službě a dodnes je leckdy předmětem nezasloužené glorifikace. Ovšem německá rozvědka současně hraje svou vlastní hru, protože ve spojenectví s generály Wehrmachtu chce svrhnout Hitlera a zabránit mu v rozpoutání další války. V knize tedy najdeme scény z jednání nejvyšších politiků velmocí, tajné porady spiklenců, schůzky agentů, honičky a přestřelky, ale i eticky působivé pasáže, v nichž se postavy zamýšlejí nad svými motivacemi. Kdo je zrádce? Kdo je vlastenec? Kdo jedná jen pro vlastní prospěch a komu leží na srdci osud země? To vše může být velmi relativní. A jak víme, dějiny píší vítězové. Kniha Zrádci rozhodně představuje kvalitní dílo české válečné prózy a vedle napínavé zápletky a popisu historických reálií nabízí i pohled do charakteru lidí v kritické situaci blížící se války.
Lukáš Visingr
Publikace: Střelecká revue 4/2013
Vyhledávání
Dnešní den v historii
27.listopadu 1790 – České stavy schválily na svém sněmu tzv. Stavovská desideria, která shrnula požadavky protijosefínské stavovské opozice. Stavy požadovaly znovuzavedení dřívější berní a urbariální soustavy, obnovení stavovského zemského zřízení, opětovné zavedení nevolnictví, obnovení zrušených klášterů apod. Ke stížnosti se připojily i moravské stavy.