Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Dassault Rafale
Letoun Rafale vyvinula firma Dassault Aviation jako náhradu za stroje Jaguar, Mirage 5, Mirage F.1, Mirage IV, Crusader a Super Etendard. Jeden letoun ve čtyřech verzích tak nahradí minimálně šest různých typů. Vojenské letectvo obdrží jednomístné víceúčelové stroje Rafale C a bojové dvoumístné Rafale B. Námořnictvo původně počítalo pouze s jednomístnou víceúčelovou variantou Rafale M, ale na základě bojových zkušeností z 90. let se rozhodlo i pro dvoumístnou bojovou verzi Rafale N. Technologický demonstrátor letounu vzlétl 4. 7. 1986 a kvůli ekonomickým problémům se vývoj výrazně zpomalil. První prototyp verce Rafale C vzlétl 19. 5. 1991, 12. 12. 1991 Rafale M a 30. 4. 1993 Rafale B. První sériový letoun Rafale B vzlétl na konci roku 1998, resp. 1999 Rafale M a do konce roku 2001 bylo vyrobeno osm sériových strojů. Z finančních důvodů májí být dodávky prodlouženy do delšího časového období. Celkem mají dostat obě složky francouzských ozbrojených sil 294 letounů, přičemž 57 strojů by mělo být k dispozici do roku 2008.
Letoun Rafale je středoplošník s křídlem tvaru delty a plovoucími kachními plochami za kabinou. Pod kachními plochami jsou sací otvory, které přivádějí vzduch k dvěma motorům SNECMA M88-2 o jednotkovém výkonu 48,7 kN, resp. 75 kN s přídavným spalováním (jsou vyvíjeny nové motory SNECMA M88-3 o jednotkovém tahu 90 kN). V konstrukci draku jsou uplatněny hliníkové slitiny, umělohmotné kompozity, titan a další progresivní materiály. Na některých místech jsou použity materiály pohlcující radarové paprsky (RAM). Velmi moderní avionika letounu je utvořena tak, aby se co nejsnáze opravovala nebo modernizovala a zároveň co nejvíce umožňovala osádce věnovat se bojové akci. Řídící páka HOTAS s vybranými ovládacími prvky není umístěna uprostřed, ale na pravém bočním panelu. Informace jsou předávány v komplexní formě, která vzniká počítačovým programem slučování dat a informací z aktivních i pasivních systémů stroje. Přístrojová deska obsahuje rozměrný barevný diplej taktické situace HLD (Head-Level Display), který pilotovy umožňuje okamžitě přecházet ze sledování HUD (Head-Up Display) na HLD. Tento displej předtavuje základní zobrazovací jednotku pro vedení boje a navigaci. Na HLD se např. zobrazuje digitální barevná mapa, infračervený/TV obraz z příďového pasivního optoelektronického systému FSO a při vzdušném boji pak vertikální a horizontální situace, každá na své polovině displeje. Po stranách HLD jsou dva menší víceúčelové HDD, na kterých se zobrazuje zobrazení z radaru RBE2 (nepohyblivá anténa, pasivní elektronické skenování paprsku, řada multifunkčních režimů), údaje o stavu palubních systémů nebo z příďového FSO. Součástí je také komplexní zařízení pro obranný boj Spectra. Pro Rafale je vyvíjena anténa radaru RBE2 s aktivním elektronickým skenováním (AESA), která zvýší o polovinu dosah radaru. Před dokončením je přilbový zaměřovač TOPSIGHT a vyvíjí se i speciální aerodynamicky tvarované přídavné nádrže upevněné na hřbetě trupu (Fast Pack), které prodlouží dolet až o 25%.
Rafale-B
Verze:
Rafale C - jednomístná verze pro vojenské letectvo určená především k stíhacím úkolům
Rafale B - dvoumístná víceúčelová verze pro vojenské letectvo
Rafale M - námořní jednomístná verze se zpevněným drakem
Rafale N - dvoumístná námořní víceúčelová verze
Uživatelé:
Stroj objednán francouzskými ozbrojenými složkami v počtu 294 letounů.
Výzbroj:
Pevnou výzbroj tvoří jeden kanon GIAT 791 ráže 30 mm. K dispozici je celkem 14 závěsníků (u námořní verze pouze 13), na které lze zavěsit velmi rozmanitou škálu výzbroje do max. hmotnosti 8000 kg. K boji se vzdušnými cíly slouží PLŘS Mica s IČ nebo RL naváděním, Magic 2, proti pozemním cílům především ŘS Apache, Scalp, ASMP, laserem naváděné pumy GBU-12, pumy Mk82 a protilodní ŘS AM39 Exocet.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
1.dubna 1815 se narodil německý kancléř Otto von Bismarck přezdívaný Železný kancléř.
1.dubna 1848 – Založení Poradní mimořádné gubernální komise. Založil ji nejvyšší purkrabí království hrabě Rudolf Stadion. Pokoušel se tím omezit vliv Svatováclavského výboru (?12.3. 1848), který měl přednést požadavky českého národa na budoucím sněmu. Tento spolek se setkal se všeobecným nesouhlasem pražských občanů.
1.dubna 1942 potopila u Stromboli ponorka HMS Urge italský lehký křižník Giovanni Delle Bande Nere.
Poslední komentáře
