Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Challenger 1/2
Tank Challenger 1 vznikl vývojem tanku Shir 2, který byl původně vyvíjen pro Írán. První sériové tanky vyrobila firma Royal Ordnance Leeds (dnes součást firmy Vickers Defence Systems) v březnu 1983, přičemž výroba pokračovala až do roku 1990. Během této doby bylo vyrobeno 420 tanků Challenger 1, jeho další vývoj vyústil v tank Challenger 2. Tank Challenger 1 používá na korbě a věži pancíř typu Chobham (jedná se o vícevrstvý kombinovaný pancíř obsahující též keramické materiály), který zajišťuje vysoký stupeň ochrany před protitankovými prostředky působícími kinetickou i chemickou energií. Řidič sedí v přední části korby, věž je usazena v její střední části a motorpřevodový prostor se nachází v zadní části korby. Velitel a střelec sedí v pravé polovině věže a nabíječ v levé. Kanon L11A5 ráže 120 mm s drážkovaným vývrtem hlavně je identický s kanonem tanku Chieftain. Motoricky udělovaný náměr se pohybuje v rozsahu od -10° do +20° a odměr věže činí 360°. Střelivo zahrnuje střely kategorie APDS-T, APFSDS-T, HESH, dýmové a cvičné střely. Všechny náboje jsou konstruovány jako dělené, tzn., že střela i nábojka se nabíjejí zvlášť. Nalevo od hlavně kanonu je lafetován spřažený 7,62mm kulomet a druhý 7,62mm kulomet je lafetován na věžičce velitele. Zdokonalený systém řízení palby zahrnuje laserový dálkoměr. Ačkoliv zbraňový systém je výjimečně mohutný, v rámci střelecké konkurence a v soutěžích NATO se Challenger špatně prosazuje vinou závažných nedostatků ve svém modernizovaném řízení palby. Tanky Challenger 1 jsou vybaveny termovizním pozorovacím a zaměřovacím systémem firmy Barr and Stroud. Předpokládá se, že počátkem nového tisíciletí budou tanky Challenger 1 z britské armády vyřazovány a nahrazovány tanky Challenger 2.
Tank FV 4030/4 Challenger 2, původně vyvinutý jako soukromá iniciativa firmy Vickers Defence Systems, byl v roce 1991 vybrán britskou armádou jako náhrada za tanky Chieftain, neboť splňoval její požadavky. První sériový Challenger 2 byl zkompletován v polovině roku 1994. Koncem roku 1995 objednala britská armáda 386 tanků Challenger 2 a Omán jich objednal 18. Nová věž je vyzbrojena 120mm kanonem L30 firmy Royal Ordnance s drážkovaným vývrtem hlavně. Odměr věže a náměr kanonu zajišťují elektromotory (odměr a náměr jsou u většiny tanků zajišťovány hydraulickými nebo elektrohydraulickými pohonnými systémy). Kanon je plně stabilizovaný. Odměr věže činí plných 360° a náměr kanonu se pohybuje v rozsahu od -10° do +20°. Nalevo od hlavně je lafetován spřažený 7,62mm kulomet a další 7,62mm kulomet je lafetovaný u průlezu nabíječe. Systém řízení palby s počítačem zajišťuje vysokou pravděpodobnost zásahu cíle první ranou. Jeho součástí je termokamera umístěná na masce kanonu, která je propojena se zaměřovačem střelce. Velitel používá stabilizovaný periskopický zaměřovač se zabudovaným laserovým dálkoměrem instalovaný na střeše věže, jímž lze pozorovat okolí v rozsahu 360°, avšak pouze za denního světla. řidič sedí v přední části korby, věž je usazena v její střední části a motorpřevodový prostor se nachází v zadní části korby. Velitel a střelec sedí v pravé části věže a nabíječ je v levé. Ke zvýšení maximálního dojezdu lze tank vybavit přídavnými palivovými nádržemi, instalovanými na zádi korby. Na čele korby může být připevněna dozerová radlice.
Výzbroj
1 kanon L11A5 (Ch2 má kanon L30 Charm) ráže 120 mm se zásobou 64 (CH2 52 nábojů) nábojů, 1 spřažený kulomet L8A2 ráže 7,62 mm a 1 protiletadlový kulomet L37A2 ráže 7,62 mm, pro něž je k dispozici celkem 4 000 nábojů ráže 7,62 mm, a 2x5 výmetnic dýmových granátů.
uživatelé a bojové nasazení
Omán pozemní síly Ománu provozují celkem 40 tanků Challenger 2.
Velká Británie ve službě u britské armády je 420 tanků Challenger 1 a 386 novějších Challenger 2.
verze
Vyprošťovací tank na bázi tanku Challenger 1.
vozidlo pro výcvik řidičů - vozidlo nemá věž, místo ní je kabina pro instruktora a další žáky.
Titan - mostní tank na podvozku tanku Challenger 2.
CHRRV - Challenger Armored Repair and Recovery Vehicle je vyprošťovací tank na bázi Challenger 2.
Trojan - ženijní tank na bázi Challenger II.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
22.listopadu 1679 – Petiční akce nevolníků Frýdlantského panství. Vzbouření nevolníci se obrátili na císaře Leopolda I. se stížnostmi na pobělohorskou vrchnost. Špatné zacházení vrchnosti, přehnaná robota a mor, který zasáhl Čechy v letech 1679 – 1680 způsobily značnou bídu a tedy i nespokojenost poddaných, která se nejprve projevovala petičními akcemi, jako byla ta frýdlantská, ale později přerostla v ozbrojený boj. Leopold I., který pobýval v Praze, kam se uchýlil před morem, jenž zachvátil Vídeň, na četné nepokoje reagoval mandátem, který zakazoval posílat petice císaři, rušil všechna privilegia poddaných daná před rokem 1618 a sliboval, že proti dalšímu srocování zasáhne vojsko. Když se i přes vojenské potírání dalších nepokojů poddaní stále bouřili, vydal Leopold I. 28.6. 1680 robotní patent, který robotu omezoval.