Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
T-95
V poslední době pronikají na veřejnost informace o novém ruském tanku T-95. V zahraničním odborném tisku je mnoho nejasností a objevuje se i řada protichůdných informací. Všechny základní technické a provozní údaje, bojové možnosti a charakteristiky, ale i přesná podoba tanku T-95 jsou ruskou stranou stále velmi úzkostlivě utajovány. T-95 představuje kvalitativně nový bojový tank (v NATO kategorie, nazývaná MBT – Main Battle Tank), který byl vyvíjen pod názvem “Objekt 95”. Postaven byl zatím jeden prototyp, a to nejspíše v roce 1999. T-95 představuje zcela novou revoluční koncepci, nikoliv modernizovanou verzi některého soudobého typu tanku, jak se mnozí domnívali. Ačkoliv jsou jeho rozměry zhruba srovnatelné s rozměry známých bojových tanků T-72, T-80 a T-90, západní specialisté podle kusých informací usuzují, že z konstrukčního, technologického a systémového hlediska je T-95 zásadně odlišný. Koncepce i konstrukční uspořádání tanku T-95 jsou všeobecně považovány za vysoce efektivní.
Technický popis
korba a motor Krabicovitá korba má šíkmé čelo a kolmé boky i záď. Posádka je tříčlenná a sedí v přední části korby ve speciálně upravené, mimořádně obrněné kabině. Do tanku se vstupuje dvířky umístěnými na střeše korby za věží. Toto nezvyklé konstrukční uspořádání podstatně snižuje siluetu, která činí tank na bojišti hůře zjistitelným a zároveň zvyšuje pasivní bezpečnost posádky. Pancéřování je tvořeno vrstveným pancířem z tvrzené oceli a keramické mřížky vyplněné skelnými či uhlíkovými vlákny, což představuje ekvivalent 1000-1500 mm oceli. Navrch je tank vybaven dynamickým pancéřováním Kaktus a Relikt, odpalovanými ještě před zásahem PTŘS.
motor a podvozek Motor je umístěn v zadní části korby. Pro tank byly vyvinuty dva motory - vícepalivový motor o výkonu 1400 ks a plynová turbína o výkonu 2000 ks. Pohon je možné podle potřeby kdykoliv zaměnit. Vzhledem k hmotnosti a velkému výkonu motorů by měl být tank velice pohyblivý. Pohybové ústrojí tvoří na každé straně 7 pojezdových kol, hnací a napínací kolo. Horní část pojezdového ústrojí je kryta bočními ochrannými štíty.
věž Tank má rozměrnou svařovanou věž bez posádky usazenou ve stření části korby a přesahující daleko nad záď. Věž je ovládána dálkově, přičemž v případě ohrožení je možné ji pomocí výbušnin oddělit od korby. Ve věži je instalována hlavní výzbroj, nový plně automatický pásový nabíjecí systém, senzorové vybavení a ochranné prostředky Štora, Arena a Drozd, jejichž součástmi jsou i antirakety, zadýmovací granáty a klamné cíle. Na střeše věže je na výsuvném stožáru umístěn průzkumný radiolokátor určený pro zjišťování PTŘS a pro navádění vlastních.
Výzbroj
Hlavní zbraní je kanon ráže 135 mm schopný odpalovat protitankové, ale údajně i protiletadlové (!) ŘS. Mělo by se jednat o zmenšenou verzi PLŘS R-73. Napravo od kanonu je lafetován spřažený kulomet ráže 7,62 mm (?) a na střeše věže by měl být v malé věžičce instalován velkorážový kulomet nebo menší kanon.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
8.dubna 1848 – Kabinetní list. Byl odpovědí na druhou pražskou petici císaři(?29.3.1848). Sliboval rovnoprávnost češtiny a němčiny ve všech odvětvích státní správy a ve školství a dále rozšíření zemského sněmu o příslušníky nižších vrstev. Požadavek spojení zemí Koruny české odkazoval na rozhodnutí budoucího sněmu.
8.dubna 1918 začal v Římě třídenní Kongres utlačovaných národností Rakousko-Uherska.
8.dubna 1922 zemřel známý německý generál a náčelník generálního štábu v letech 1.světové války Erich von Falkenhayn.