Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
M24 Chaffee
V roce 1942 bylo zřejmé, že 37mm kanon již neodpovídá potřebám výzbroje amerických lehkých tanků ani neobstojí jako hlavní výzbroj jiných kategorií tanků. Pokus o zabudování výkonnější výzbroje do tanku M5 skončil neúspěchem. Firma Cadillac proto zahájila vývoj nového tanku, jehož první prototypy vznikly koncem roku 1943. Nový tank, označený M24 Chaffee, se však do výzbroje americké armády dostal až koncem roku 1944, tedy příliš pozdě na to, aby se mohl v bojích 2. světové války výrazněji projevit. Bojovou hodnotu mohl plně prokázat až za války v Koreji. Spojoval v sobě hbitost průzkumných vozidel a výbornou bojovou výzbroj. Jeho největší přínos tkví v jeho koncepci. Byl navržen jako součást ucelené řady bojových vozidel na stejném podvozku. Součástí této řady byla i samohybná děla a protiletadlové tanky. Tank slouží v některých armádách ještě v současné době.
Výzbroj
Výzbroj je tvořena 76mm kanonem, spřaženým 7,62mm kulometem, dalším 7,62mm a protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm na střeše věže.
Verze
Samohybné dělo
Protiletadlový tank
Vyhledávání
Dnešní den v historii
22.listopadu 1679 – Petiční akce nevolníků Frýdlantského panství. Vzbouření nevolníci se obrátili na císaře Leopolda I. se stížnostmi na pobělohorskou vrchnost. Špatné zacházení vrchnosti, přehnaná robota a mor, který zasáhl Čechy v letech 1679 – 1680 způsobily značnou bídu a tedy i nespokojenost poddaných, která se nejprve projevovala petičními akcemi, jako byla ta frýdlantská, ale později přerostla v ozbrojený boj. Leopold I., který pobýval v Praze, kam se uchýlil před morem, jenž zachvátil Vídeň, na četné nepokoje reagoval mandátem, který zakazoval posílat petice císaři, rušil všechna privilegia poddaných daná před rokem 1618 a sliboval, že proti dalšímu srocování zasáhne vojsko. Když se i přes vojenské potírání dalších nepokojů poddaní stále bouřili, vydal Leopold I. 28.6. 1680 robotní patent, který robotu omezoval.