Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
BRDM-2
BRDM-2 rch
Obojživelné obrněné průzkumné vozidlo.
Vozidlo BRDM-2 (Bronirovannaja razvedyvatělno-dozornaja mašina) bylo vyvinuto jako náhrada za starší vozidlo BRDM a ke zvýšení bojové síly průzkumných obojživelných vozidel. Vozidlo je také známé pod označením BTR-40PB. Vývoj probíhal od konce 50. let a do výzbroje u sovětské armády se vozidlo dostalo v 1. polovině let 60. Na veřejnosti bylo poprvé spatřeno v roce 1966 při vojenské přehlídce. Velice rychle ve výzbroji nahradilo svého předchůdce jak v sovětské armádě, tak v armádách Varšavské smlouvy. Úspěšné bylo i ostatních spojenců SSSR a sloužilo celkem u 45 armád světa. BRDM-2 se oproti BRDM vyznačuje mnohem lepší pohyblivostí v terénu, což zajišťuje nový motor GAZ-41. BRDM-2 má také mnohem silnější výzbroj instalovanou ve věži.
Technický popis
korba a motor Korba je svařená z ocelových plátů s maximálním čelním pancéřováním 14 mm, což poskytuje ochranu proti lehkým pěchotním zbraním a střepinám. Vstup do vozidla je možný pouze skrz dva kruhové poklopy na střeše korby před věží, přímo nad prvním párem kol. Velitel a řidič sedí vedle sebe v přední části korby pod vstupy do vozidla. K výhledu jim slouží dvě velká okna s pancéřovým sklem, která je možno zakrýt sklopnými pancéřovými poklopy. Pak sloužilo k výhledu 12 periskopů a malé průzory ve zmiňovaném poklopu. Velitel i řidič mají k dispozici infračervený přístroj pro noční vidění. Vozidlo je také vybaveno zařízením pro ochranu osádky proti účinkům ZHN a vybavením pro odmořování. Pro samovyprošťování je k dispozici naviják instalovaný v přídi korby. Na spodku přídě korby je umístěn vlnolam pro plavbu ve vodě. Pohon zajišťuje osmiválcový benzínový motor GAZ-41 (V-8) o výkonu 140 ks umístěný v zadní části korby. Vozidlo může dosáhnout na silnici maximální rychlosti 90 hm/h.
podvozek Podvozek tvoří čtyři kola, mezi nápravami jsou instalovány dva páry pomocných výsuvných kol, která jsou během jízdy na silnici zatažena do dna korby. Součástí je i systém centrálního huštění pneumatik. Vozidlo je obojživelné a jeho pohon ve vodě zajišťuje v zádi instalovaný vodomet zajišťující vozidlu maximální rychlost plavby 10 km/h.
věž Věž s plochou střechou bez průlezů je ovládána manuálně, náměr je -5° až +30°, odměr pak plných 360°. Uvnitř věže je střelec ovládající výzbroj, kterou tvoří 14,5mm kulomet KPVT, se zásobou 500 nábojů, a s ním spřažený 7,62mm kulomet PKT po jeho pravé straně, pro nějž je v zásobě 2000 nábojů.
9K31 Strela-1
Na bázi podvozku vozidla BRDM-2 byl v 1. polovině 60. let vyvinut samohybný protiletadlový raketový systém 9K31 Strela-1, v NATO známý pod označením SA-9 Gaskin. Vozidlo je určeno k boji s nízko letícími nepřátelskými letouny v rámci prvosledových frontových jednotek, při přesunu nebo v místech týlového soustředění jednotek. U bojových jednotek jsou obvykle zařazeny do baterií o čtyřech vozidlech, přičemž jedno z nich je vybaveno pasivním radiolokačním detekčním a úhloměrným systémem 9S19, v kódu NATO Flat Box. Toto vozidlo předává informace o zjištěných cílech ostatním vozidlům baterie. Komplet může také využívat informací vyšších stupňů protiletadlové obrany. Do výzbroje sovětských ozbrojených sil se komplet dostal v roce 1968, velice rychle se následně rozšířil po zemích Varšavské smlouvy a Blízkovýchodních státech, kde byl také poprvé použit v boji.
Vozidlo je víceméně totožné s BRDM-2, jen místo věže je nainstalováno odpalovací zařízení a mezi nápravami nejsou pomocná výsuvná kola. Otočné odpalovací zařízení je tvořeno zaměřovacím stanovištěm střelce, nad nímž se tyčí výsuvná vypouštěcí lafeta se čtyřmi kontejnery pro PLŘS. Střelec sedí za velkým pancéřovým sklem a k zaměřování cílů užívá optický zaměřovač. Hlavní zbraní je raketa 9M37 na tuhé pohonné hmoty, která může zasahovat cíle letící ve výškách od 30 do 3 500 metrů, na vzdálenosti od 900 do 4 200 metrů a pohybující se rychlostí 310 m/s na příletu a 220 m/s na odletu. Raketa je uložena ve speciálním kontejneru, který slouží jak k odpalování rakety, tak k jejímu dlouhodobému skladování. Při přesunu je celé odpalovací zařízení sklopeno nad motorpřevodový prostor a těsně přiléhá ke stropu korby. Na bocích korby jsou přepravovány dva zásobní kontejnery s PLŘS umístěných na sklopných držácích, které slouží i jako plošina pro zanovunabití raket.
Uživatelé a bojové nasazení
Afghánistán; Alžírsko; Angola; Benin; Bělorusko; Bulharsko; Česká republika; Egypt; Estonsko; Etiopie; Guinea; Guinea-Bissau, Chorvatsko; Indie; Irák; Kapverdy; Kongo; Kuba; Lotyšsko; Libye; Madagaskar; Maďarsko; Malawi; Mali; Mauritánie; Mongolsko; Mosambik; Namibie; Nikaragua; Peru; Polsko; Rovníková Guinea; Rumunsko; Rusko; Seychely; Slovensko; Somálsko; Srbsko a černá hora; Súdán; Sýrie; Tanzanie; Ukrajina; Vietnam
Vozidlo BRDM-2 indické armády s dvojici střel Konkurs
Verze
BRDM-2 - základní verze
BRDM-2U - velitelské vozidlo s malým generátorem a dvěma anténami místo věže
BRDM-2 s PTŘS AT-2/AT-3/AT-5 - protitankové vozidlo na bázi BRDM-2
9K31 Strela-1 (SA-9 Gaskin) - samohybný PL raketový komplet popsaný v textu
Vyhledávání
Dnešní den v historii
23.listopadu 1457 zemřel Ladislav Pohrobek (český král 1444 – 1457)