Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
ShKH vz.77 Dana
Houfnice DANA české armády na leteckém dnu CIAF 2004 (foto: Marian Visingr)
Samohybná kolová houfnice ráže 152 mm s pohonem 8x8.
Houfnice Dana byla vyvinuta v podniku ZŤS (Závody ťažkého strojárstva) v polovině 70. let. Svou konstrukcí byla houfnice ve své době ojedinělá. Odlišovala se ode všech v té době do služby zavedených typů samohybného dělostřelectva. Jako základ byl totiž zvolen upravený podvozek nákladního automobilu Tatra 815, zatímco většina typů této kategorie je na pásovém podvozku. Do výzbroje Československé lidové armády byla zařazena v roce 1977. Mimo ČSSR byla houfnice vyvezena ve větším množství do Polska, dále do Libye a je možné, že i některým blízkovýchodním zemím. Několik kusů bylo poskytnuto k testování do SSSR.
Technický popis
korba Na přídi podvozku je umístěna pancéřová kabina pro řidiče a velitele. Její příď i boky jsou skloněny, záď kolmá a strop vodorovný. K vstupu slouží dva poklopy ve stropě kabiny, k výhledu má posádka k dispozici dvě rozměrná okna v předním pancíři krytá sklopnými poklopy, vedle kterých jsou střílny, v bocích kabiny jsou dále dva malé průzory. Za kabinou se nachází prostor filtroventilačního zařízení umožňující operovat i v zamořených oblastech. Ve střední části se nachází konstrukce pro nesení rozměrné pancéřové věže. Na spodku této konstrukce je dvojice výsuvných podpěr pro stabilizaci při střelbě. V zadní části se nachází motorpřevodový prostor se šikmým stropem určeným pro odvod prázdných nábojnic. Na spodku tohoto prostoru je třetí výsuvná podpěra. Na bocích prostoru jsou umístěny trojice a dvojice schránek pro pomocnou výstroj.
motor a podvozek Pohon zajišťuje vznětový vzduchem chlazený dvanáctiválcový motor Tatra 3-920.52V-12 o výkonu 360 ks. V nouzi je možné místo nafty použít jiné palivo. Na motor navazuje převodovka s pěti stupni vpřed a jedním vzad. Čtyřnápravový odpružený podvozek s osmi koly je odvozen od podvozku Tatry 815. Přední dvě nápravy jsou řiditelné, opatřené hydraulickým posilovačem řízení. Vozidlo je vybaveno systémem centrálního huštění kol pro snadnější pohyb v terénu.
věž Věž je svařena z pancéřových plátů a rozdělena na dvě části, mezi kterými se nachází hlaveň houfnice, nabíjecí zařízení a pásové dopravníky pro odvod prázdných nábojnic. Na bocích věže jsou držáky pro pomocnou výstroj. V pravé části věže se nachází prostor pro granáty, v levé pak pro prachové náboje a náhradní granáty. Doplňování munice probíhá ručně skrz dvojitá dvířka v pravém boku věže, resp. skrz stropní kryty. V pravé zadní části věže se nachází nabíječ, který zároveň ovládá kulomet na střeše, v levé přední části se nachází další dva členové osádky - nabíječ prachových nábojnic a zaměřovač-střelec. Všichni členové osádky ovládají své systémy pomocí ovládacích panelů. Ke vstupu slouží nabíječi granátů dvířka v boku mezi oběma částmi věže, dvěma členům osádky v levé části věže pak dvířka v boku a průlez ve střeše věže. K výhledu slouží malá kruhová okénka, po jednom na boku a zádi pravé části věže, a dvě okénka na boku levé části věže, jedno z nich na dvířkách. Dále je k dispozici otočná věžička s dalekohledem, zaměřovačem ZZ-73 a optickým zaměřovačem OP-5D.
Výzbroj
Hlaveň houfnice ráže 152 mm je vybavena dvojitou úsťovou brzdou, brzdovratným zařízením a hydraulickým nabíjecím systémem. Hydraulicky udávaný náměr se pohybuje v rozmezí -4° až +70°. Při použití běžného střeliva je maximální dostřel 18 700 m, s větší prachovou náplní pak až 20 000 m. Maximální rychlost střelby při automatickém nabíjení činí 5 výstřelů za minutu. Munice je uložena v obou částech věže, v pravé je 36 granátů, v levé prachové nábojnice a 16 náhradních granátů. Další granáty munice je uložena v malých schránkách mezi koly podvozku, vpředu po každé straně 2, vzadu pak po 3 kusech. Munice je uložena v poloautomatických dopravnících, je vysouvána z boků k zadní části houfnice a zasouvána do hlavně. V případě nouze je možné houfnici nabíjet ručně. Na střeše pravé části věže je lafetován 12,7mm kulomet vz.38/46 ovládaný nabíječem. Vezená zásoba munice ráže 12,7 mm činí 300 nábojů. Osádka má k vlastní ochraně k dispozici pancéřovku RPG-75 se 4 náboji a samopal.
Uživatelé a bojové nasazení
česká republika V české armádě v současnosti slouží 273 samohybných houfnic vz.77 Dana, z nichž část by měla projít modernizačním programem.
libye Libyjská armáda má ve výzbroji asi 120 samohybných kanonových houfnic vz.77 Dana.
polsko V současné době polská armáda provozuje okolo 100 houfnic vz.77 Dana, které by mohly být modernizovány na verzi Zuzana.
slovensko Ve slovenské armádě slouží asi 135 houfnic vz.77 Dana a od roku 1997 již více než 50 nových houfnice Zuzana.
Verze
Dana - základní verze, jíž je věnován popis
Ondava - modernizovaná verze s prodlouženou hlavní, přepracovaným uložením hlavně a nabíjecím systémem, snížena byla zásoba munice na 40 kusů. Věží bylo možné otáčet jen v rozsahu 60° od osy vozidla. Novinkou byl automatický systém řízení palby a nová elektronika včetně IČ přístrojů. Vyrobeno bylo jen několik demonstračních kusů.
Zuzana - jedná se o nejmodernější verzi se 155mm hlavní, která vychází z projektu Ondava, ovšem má kratší hlaveň (45 ráží) a modernější systém řízení palby. Na přídi věže jsou instalovány dvě trojnásobné výmetnice zadýmovacích granátů. Do výzbroje slovenské armády vstoupila první ShKH Zuzana v roce 1997.
Zuzana T-72 M1 - tato verze má umístěnou věž na podvozku tanku T-72, přičemž odměr věže je celokruhový. Posádku tvoří čtyři muži, v korbě podvozku sedí již jen řidič.
Zuzana T-72 A40 - upravená verze na podvozku tanku T-72 s uzavřenou věží, přepracovaným uložením hlavně a nabíjecím zařízením. Na kolmé zádi věže je jen vyústění dopravníku prázdných nábojnic.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.