Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Jízdní hlídka (1936)
Drama / Válečný
Československo, 1936, 91 min
Režie: Václav Binovec
Kamera: Otto Heller, Ferdinand Pečenka
Hudba: Julius Kalaš
Hrají:
Zdeněk Štěpánek, Jaroslav Vojta, Vladimír Řepa, František Kreuzmann st., Ladislav Herbert Struna, Jiří Vondrovič, Jaroslav Tryzna, Dušan Gerši, Ferdinand Hart, Jindřich Fiala, Fráňa Vajner, Julius Baťha, Vladimír Růžička, Jan W. Speerger, Františka Mordová, Antonín Soukup, Josef Zora, Václav Štrup, Achmed Bekuh, Frank Rose-Růžička, Vladimír Štros, Antonín Volný, Raoul Schránil
Dramatik František Langer zpracoval v Jízdní hlídce konflikt československých legií s bolševickým režimem v Rusku. K látce však přistupoval korektně a ze sovětských vojáků nečinil žádné zloduchy, spíše je představil jako vším zklamané lidi, kteří nevidí jinou budoucnost svou a své země než v násilné společenské změně. Každého proto nutí, aby se k nim připojil. Ani režisér Václav Binovec nesklouzl k lacinému osočování, zdůraznil izolovanost legionářské hlídky, zabarikádované ve vesnickém domku a odhodlaně vzdorující nepřátelské přesile.(oficiální text distributora)
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
