KULTURA

Zveřejněno: 9. 12. 2023 14:37 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: KNIHY A ČASOPISY

Noc bodáků. Poslední evropská bitva druhé světové války

Noc bodáků. Poslední evropská bitva druhé světové války

(Lee, E.: Noc bodáků. Poslední evropská bitva druhé světové války. Praha, Mladá fronta ve společnosti Albatros 2021, 240 s. + 8 s. bar. příl., 349 Kč)

Největší konflikt v dějinách lidstva nadále představuje nesmírně atraktivní téma, v němž navíc pořád existuje řada málo známých, popř. často nepřesně podávaných epizod. Mezi takové jistě patří též vzpoura na nizozemském ostrově Texel, jež vypukla v dubnu 1945. Proti Němcům se vzbouřili Gruzínci, kteří původně bojovali v Rudé armádě, jenže poté z různých důvodů přešli na stranu Třetí říše. Změna válečné situace je ale přiměla znovu přehodnotit postoje, a tudíž se jejich kroky dají do určité míry přirovnávat k účasti vlasovců v pražském povstání.

Ať už byla jejich motivace jakákoliv, nesporné je, že za podpory místního nizozemského odboje zaútočili na německé vojáky a nejdříve dosáhli úspěchů. Dopustili se však také chyb, takže Němci záhy spustili brutální odvetu proti gruzínským vojákům i civilistům na Texelu. Sporadické boje pak pokračovaly dokonce i po květnové kapitulaci Německa (!) a definitivně je ukončil až příchod kanadské armády na ostrov. Gruzínce čekal návrat do SSSR a události na Texelu se brzy staly velmi vděčným námětem politické propagandy a také tématem sporů o vinu za obrovské oběti na životech. Mimo Gruzii a Nizozemí se však o této vzpouře ví relativně málo.

Texel

Zejména proto historik Eric Lee napsal svou publikaci, jež mapuje cestu k texelskému povstání, jeho průběh i následky. Zvláště v českém prostředí, kde se často diskutuje o vlasovcích, může být tato kniha cenným a podnětným zdrojem, jelikož jasně ukazuje, že lidské osudy ve válce bývají málokdy černobílé a vzpírají se jednoduchým hodnocením.

Lukáš Visingr

Publikace: Střelecká revue 3/2022

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)

21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.

21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS