Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Combat Arms
Úvod
Pokud se mezi klasickými nebo i pokročilejšími hráči řekne online FPS, reakce většinou poukazují na velmi proslulou střílečku Counter Strike, neboli „CSko“. Pokud hráč bloudí v mysli dál a hledá alternativní hry stejného typu jako je CSko, určitě se mu vybaví série Call of Duty nebo Arma2.
Poté, jako mezi televizory LG přicházejíc Phillipska, skočí těmto věrnostním playerům do diskuze hráč jiný, ptaje se: „Hej borci, a znáte Combat Arms?“
Hra Combat Arms je neustále vyvíjena developerskou společností Doobi studios a publikována nadací Nexon. Premiérový nástup Combat Arms začal roku 2008 v Korei, poté se rozšířil do Severní Ameriky a v lednu roku 2009 se dočkala také Evropa, v následujících letech ostatní země jako Brazílie a Rusko. Nyní hraje velmi prosperující a přitažlivou FPSku přes 4 miliony hráčů a počet se neustále zvyšuje.
Co Combat Arms nabízí
Ještě před startem
Pojďme nyní k té podstatné části, tedy samotné hře. Vývojáři a správcové webu nabízí stažení gamesy pomocí clienta, který pohodlně během 30 sekund stáhnete a následně nainstalujete na disk. Po instalaci CA spustíte, otevře se okno s aktualizacemi, které je nutno nainstalovat a konečně se rozběhne samotná hra. Velmi impozantní je uvnitř hry při načítání přihlašovacího formuláře malý tančící vojáček v pravém dolním rohu obrazovky.
Tančící panáček prostě nemá chybu.
Po přihlášení jste v samotném jádru, kdy jako nový uživatel absolvujete tutoriál o základním ovládání a tricích. Po úspěšném seznámení vstupujete přímo do dějiště proti ostatním hráčům. Vychytávkou je, že jako začátečníkovi je vám přidělen speciální server pouze pro začínající hráče, kde se tudíž nemůžete střetnout s žádným machýrkem, který má o 20 levelů vyšší hodnost než vy, a který by vás pravděpodobně rozstřílel jako kulomet polystyren.
HW požadavky a kvalita připojení
Co se týče náročnosti na hardware, nemusíte se ničeho obávat, i přes herní kvalitu a špičkové grafické zpracování se CÁčko rozjede podivuhodně svižně. Samozřejmě máte možnost v nastavení při nějakém kousavém defektu snížit kvalitu grafiky, stínů, rozlišení obrazovky,...
Jakým způsobem spíše může hra ovlivnit skvělé zážitky, je rychlost připojení k internetu. Navzdory současnosti, většina domácích sítí běhá na 8 Mbitu/s a vyšším, určitě ne všichni mohou dosáhnout takové rychlosti. Však ani toto není příliš hrozící, co se vám maximálně může stát, je situace při připojování z hlavního centra do samotného dějství, čili připojení do bitvy proti ostatním hráčům, která bude značně pomalejší, ovšem při načtení už běháte, střílíte a bojujete (např. mečem) proti ostatním naprosto svižně.
Přehled, bohatá výzbroj, široké možnosti
Velkou výhodou je absolutní přehlednost a orientace. V samotném boji si klávesou TAB, a následným jejím držením, vyvoláte statistickou tabulku a nahlédnete, jakou má který hráč aktuální úspěšnost ve hře, po vyjetí z tabulky statistik vlevo nahoře info, kdo koho právě zabil a na závěr klasika - kolik vám zbývá životu do úmrtí, kolik máte nábojů, jakou zbraň atd.
V hlavním centru si můžete modifikovat koupené zbraně, přidávat tlumiče, měnit zásobníky, v Shopu si kupovat nespočet zbraní jak primárních, sekundárních, ručních (granát, slzné plyny), tak i různých nástrojů, např. lopat, seker, mečů, krumpáčů,...
Prostředí hlavního ovládacího centra je přehledné, krásně vzhlížející, komfortní.
Na sebe si kupujete čepice, přilbice, brýle, plynovou masku, různé vesty a kalhoty, přičemž každý „item“ má jiné vlastnosti, které potřebujete na ochranu a pro lepší hru, většinou pochopitelně platí: čím dražší, tím lepší.
Máte možnost platit buď klasickými CAčskými penězi (GP) nebo speciálními penězi (kredity) za příplatek přes účet (NX kredity). Velké lákadlo je, že některé zbraně, většinou ty nejvíce nadupané, je možné koupit pouze prostřednictvím NX kreditů.
Hra Combat Arms disponuje ohromným množstvím map, jejichž kapacita přesahuje hranici 20 a k tomu nabízí širokou škálu herní módů, ať už se jedná o hru na dva týmy, všichni proti všem, invaze zombie, teroristů a mnoho dalších, které nemá smysl rozepisovat, poznáte sami ;).
Po základním náboru zkušeností máte právo na založení klanu a pořádat klanové války.
Na officiálních stránkách se můžete podívat na aktuální pozici (rank) jakéhokoli hráče, jeho statistiky, co nejvíce používá za zbraně, jaké herní módy nejčastěji hraje, jaké preferuje mapy, jakou má úspěšnost (Kill/Death ratio), celkový počet úspěšně zastřelených a kolikrát celkově padl v bitvě,...
Stejně tak je i možnost nahlédnout do jakéhokoli klanu, zjistit jeho statistiky, jak kvalitní hráči v daném klanu jsou a na základě toho si vybírat soupeře do klanových válek. Opět je speciální server, v hlavním ovládacím centru CA, vyhrazený pouze na klanové bitvy (z hlediska přehlednosti a praktičnosti, aby v tom nebyl zmatek).
Závěrem
Z vlastní 4-leté zkušenosti konstatuji, že tvůrci a distributoři si počínají velmi slibně, od samého vzniku až po současnost prostřídali několik předělávek, ať už se jednalo o vzhled, grafiku, herní zpracování, zabezpečení proti hackerům, přehlednost a pomoc v nouzi. Na officiálních stránkách Combat Arms od Nexonu je k dispozici rozsáhlé fórum, kde v případě potřeby jistě naleznete odpověď a v případě nutnosti není problém svěřit se s konkrétním problémem přímo administrátorům. Jsou to machři s otevřenou budoucností a co se týče vývoje, není třeba pochybovat o žádných velkých výkyvech, které by mohli nějak ovlivnit
hratelnost, možná tak magnetická bouře nebo vichřice či jiné přírodní živly, které by mohli nějak ovlivnit síť a bezdrátovou komunikaci.
Jedinou nekalou věc, kterou je třeba podotknout, ovšem za kterou nemůžou ani tak vývojáři; v minulém roce se ve hře objevovalo nadměrné množství hackerů, kteří létali po obloze, byli nesmrtelní, a se kterými nebylo možno hrát a popravdě mě opustila ta touha ke hraní. Když jsem asi po půl roce CA opět zapnul a zaktualizoval, nevím čím se tak stalo, pravděpodobně se činili developeři a distributoři, ale heckrů začalo rapidně ubývat a až do teď je CAčko opět v klidu hratelné, bez narušení nepříčetných hanobitelů.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.