KULTURA

Zveřejněno: 11. 8. 2011 13:34 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: KULTURA Kategorie: AKCE, VÝSTAVY

Po stopách paravýsadku Wolfram

Místo konání:
Památník II. světové války
Hrabyně

Typ události:
Výstava

Doba konání:
06.04.2011 - 30.11.2011

 

Nejpočetnějším výsadkem z Velké Británie, který byl na našem území vysazen, se stal Wolfram. A přestože se i jemu nevyhnuly potíže a problémy, patřil mezi nejúspěšnější skupiny, jež v Protektorátu Čechy a Morava působily, byť svůj původní úkol, s nímž do Beskyd mířil, nedokázal splnit.
Vysazení skupiny se uskutečnilo v noci ze 13. na 14. září 1944. Pilotům se nepodařilo najít hlavní orientační cíl – Lysou horu, a tak parašutisté seskočili v prostoru Nytrová-Kotly. Během seskoku došlo k vzpříčení radiostanice v otvoru letadla, v důsledku čehož se skupina hned v počátku rozdělila a jejích šest členů (kpt. Josef Otisk, rtn. Josef Bierský, rtn. Josef Černota, rtn. Vladimír Řezníček, rtn. Karel Svoboda, čet. Robert Matula) se již nikdy nesešlo.
Už o pět dní později byl totiž dopaden rotný Karel Svoboda (parašutista, který až do svého zranění tvořil spolu s Josefem Gabčíkem původní Anthropoid). Gestapo jej marně zkoušelo přinutit ke spolupráci. Nakonec skončil v koncentračním táboře Flossenburg, kde se dočkal konce války.
Ostatní výsadkáři se po několika dnech sešli na náhradním stanovišti u osady Mečová a počátkem října navázali spolupráci s 1. čs. partyzánským oddílem, jemuž velel poručík I. čs. armádního sboru v SSSR Ján Ušiak a kapitán Rudé armády Dajan Bajanovič Murzin.
Jediný padlý člen výsadku Wolfram – rotný Josef Bierský – však nezahynul v boji s nepřítelem. Byl zezadu zákeřně zavražděn recidivistou a konfidentem v řadách partyzánů Stanislavem Kotačkou. Ten jej při cestě na schůzku se zástupcem odbojové skupiny Rada tří, která se měla uskutečnit na Smrku, zastřelil šesti ranami a oloupil jej o finance, jež měly být na schůzce předány.

Text a fotografie pochází z www.szmo.cz

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.dubna 1677 – Narodil se český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini. Je autorem např. kostela na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, chrámu Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory a chrámu v Kladrubech.

Poslední komentáře

přidal komentář v Obhajoba dvouplošníků
Zdravim, me zase napadlo pouziti dvouplosniku jako bezneho dopravniho letadla typu Boeing 737. Vetsi vztlak ve velkych v...
Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...