Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Chrudim ve spárech říšské orlice (II. světová války v Chrudimi)
Výstava potrvá od 27. 3 . do 10. 5. 2015.
Vernisáž 26. 3. 2015 v 17 hodin.
Cílem výstavy je v několika tematických okruzích poskytnout vhled do osudů města a jeho obyvatel v době nacistické okupace státu. Tak jako jinde, i zde došlo k omezování pohybu určitých složek obyvatelstva, především Židů, oklestěny byly otevírací doby restauračních zařízení a vůbec celkově byla vydána řada omezujících nařízení. Neopominutelné je také to, že nastala doba nedostatku mající svůj odraz v zavedení potravinových lístků. Významné průmyslové podniky, jako Wiesnerova strojírna, byly podřízeny válečné výrobě a německý kapitál začal tvořit významnou složku protektorátního hospodářství.
Výstav věnujících se tématu druhé světové války je především v letošním roce celá řada, z tohoto důvodu se muzeum tematicky zaměřilo především na Chrudim a její specifika. Vedle obecnějších událostí, jako byly zásahy okupační správy do fungování města, osudy průmyslu či omezení kulturního života, se zde dozvíte řadu informací o chrudimských specifikách a jedinečnostech. Neméně zajímavé jsou vystavené exponáty, především německá výzbroj a výstroj či modely letadel.
Vzhledem k tomu, že se v době příchodu německé armády nacházelo u města rozestavěné letiště, není nijak překvapující, že se stalo jedním z jejích hlavních cílů. V průběhu války bylo postupně dobudováno a sloužilo řadě leteckých jednotek. Od počátku sloužilo škole leteckého výcviku a později dokonce bombardovacím a stíhacím eskadrám. Mezi další chrudimská specifika patří rok 1943. Na toto léto připadlo 150. výročí narození významného chrudimského rodáka a vynálezce Josefa Ressela. Okupační správa se chopila tohoto jubilea jako příležitosti, jak demonstrovat velikost německého národa. Přivlastnila si jeho osobu a prezentovala tak jeho úspěchy a vynálezy jako produkt německého génia a oslava se tedy stala manifestací německého národa. To a mnohem více se dozvíte na výstavě nazvané „Chrudim ve spárech říšské orlice“, která bude zároveň průběžně doplněna přednáškami:
16. 4. přednáška Mgr. Ivo Šulce o Chrudimi za druhé světové války
28. 4. přednáška Ing. Jaroslava Farkaše a Ing. Tomáše Poruby o chrudimském letišti a letectví za druhé světové války
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.