Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Předsedkyně PSP ČR Miroslava Němcová se zúčastnila slavnostního nástupu 6. vrtulníkové jednotky
Předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová se v pátek 16. září zúčastnila v Přerově slavnostního nástupu 6. vrtulníkové jednotky úkolového uskupení nasazené na území Afghánistánu u příležitosti udělení medailí MO „Za službu v zahraničí“.
Miroslava Němcová společně s brig. generálem Miroslavem Žižkou a náměstkem ministra obrany Liborem Karáskem předala vojákům vyznamenání Medaile MO „Za službu v zahraničí“. „Ráda bych Vám poděkovala za to, co jste během svého pobytu udělali a dokázali. Vaše činnost v Afghánistánu nemá jen bezprostřední účinek, není jen vojenskou záležitostí. Svou přítomností jste dali jasné znamení, že Česká republika je platným členem Severoatlantické aliance a současně zemí, která je ochotna podat pomocnou ruku lidem ve vzdálené zemi, se kterou nemá zdánlivě nic společného. Když jsem si s Vámi podávala ruku, odpovídali jste předpisově ‚Sloužím vlasti‘. Za tuto službu vlasti Vám všem i Vašim rodinám děkuji,“řekla mimo jiné v krátkém projevu předsedkyně Sněmovny M. Němcová. Jako projev díků věnovala všem účastníkům afghánské mise pamětní listy.
Kromě vyznamenání „Za službu v zahraničí“ byla mezi vojáky rozdělena také vyznamenání „Záslužný kříž ministra obrany ČR“, „Čestný odznak AČR Za zásluhy III. stupně“ a předán „Věcný dar dle Kázeňského řádu pro příslušníky ÚU“.
Kancelář předsedkyně PS
Vyhledávání
Dnešní den v historii
18.prosince 1935 - Prezidentem Republiky je zvolen dr. Edvard Beneš.
18.prosince 1846 – Vydání dvorského dekretu o výkupu roboty. Spočíval v dobrovolné dohodě vrchnosti a poddaných na nahrazení roboty peněžní či obilnou dávkou, výkupem v hotovosti nebo odstoupením pozemků. Tato reforma však zcela nenaplňovala představy poddaných – ti předpokládali, že robota bude zrušena bez potřeby nějaké náhrady.
18.prosince 1744 – Za údajnou spolupráci s znepřátelenými Prusy byli všichni Židé vypovězeni z Čech. Do konce ledna měli odejít z Prahy a do konce června z celé země. Později byli vypovězeni i ze Slezska a Moravy. Potom však z ekonomických a politických důvodů (Anglie a Nizozemí protestovaly) musela Marie Terezie nařízení odvolat a obnovit původní stav.