Přihlášení
Spřátelené weby
KULTURA
Wintonovy vlaky
Exteriérová výstava fotografií a dokumentů, která volně navazuje na projekt Winton Train 2009.
Termín:
21. květen 2011 – 31. červenec 2011 (Praha)
21. květen 2011 – 30. červen 2011 (Londýn)
Místo:
Velká Británie, Londýn, Liverpool Street Station, Bishopsgate entrance area
Česká republika, Praha, Vyšehrad – Staré purkrabství
Následující putování instalace výstavy Wintonovy vlaky: Německo – Berlín a další německá města, Izrael, Nový Zéland, USA
O projektu
Výstava po letech mapuje emocionálně i fakticky mimořádnou cestu Wintonova vlaku. Expozice je určena nejširší veřejnosti a je instalována v exteriéru na
27 mobilních panelech, které jsou v nočních hodinách osvětlené. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty. Na dobových fotografiích jsou
zachyceny tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza, záběry Nicholase Wintona s dětmi při odjezdech vlaků v roce 1939, dokumenty o koncentračních táborech (např. Osvětim-Březinka) a o neúnosných podmínkách, ve kterých tam děti přežívaly.
Mapy i dokumenty fašistických ideologií vedoucích k pronásledování Židů, pogromy i fatální význam tragédie Křišťálové noci by měly současným mladým lidem připomenout dramatické okamžiky nedávné historie, která však v současnosti ožívá fanatickými ideology nacionalismu.
Výstava přináší i svědectví o současném životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Nabízí fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty, přibližuje život jejich rodin.
Pozoruhodná je podrobná fotodokumentace cesty Winton Trainu z Prahy do Londýna se všemi čtyřmi zastaveními v Německu a Holandsku a působivá konfrontace roku 1939 a 2009.
Fotografie zachytily emotivní setkání se Sirem Nicholasem Wintonem v Londýně i pohled do jeho současného domova v Maidenheadu.
Sir Nicholas Winton je pro stovky dětí jediným, nejen symbolickým tatínkem…
Součástí výstavy jsou připomínky etnických, rasových a nacionalistických konfliktů, témat stále živých, zneužitelných i dnes k potlačování práv a svobod člověka.
Zdroj:
http://www.wintonstrain.com/cs/o-projektu
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.