Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Tupolev Tu-160 Blackjack
Tu-160 Blackjack byl zkonstruován na počátku osmdesátých let na žádost sovětského ministerstva obrany na nadzvukový bombardér se schopností bojového doletu nad celé území USA. Konkurenčními stroji byly Mjasiščev M-18 a Suchoj T-4. Vítězem se stala konstrukční kancelář Mjasiščev, ale pro její nedostatečnou konstrukční základnu byl projekt M-18 předán konstrukční kanceláři Tupolev. První prototyp podnikl svůj první let 19. 12. 1981. Sériová výroba se rozeběhla v roce 1984. Původní objednávka byla na 100 letounů, ale záhy byla drasticky omezena vzhledem k dohodám START o snížení počtu strategických zbraní. Objednávka byla snížena na 40 strojů a ani tento počet nebyl nakonec dosažen. Po ukončení výroby, nařízeném prezidentem Borisem Jelcinem v roce 1992, byl počet vyrobených letounů 29, včetně 3 prototypů (z nichž 1 byl zničen při havárii v roce 1987, zbylé 2 provozuje konstrukční kancelář), a dalších 6 strojů bylo rozestavěno. Po rozpadu SSSR zůstalo 19 strojů na ukrajinské základně Priluky, která je prohlásila za své vlastnictví. V roce 1999 Ukrajina předala Rusku 8 strojů v rámci úhrady dluhů. V květnu následujícího roku se podařilo dokončit i jeden ze šesti rozestavěných strojů. Dnes tedy ruské letectvo disponje 15-ti letouny Tu-160, které plánuje v nejbližších letech jejich část modernizovat a prodloužit jejich životnost.
Tu-160 je nejmodernějším a nejvýkonnějším bombadovacím letounem v sovětském a dnes v ruském letectvu. Svým vzhledem značně připomíná americký bombardér B-1B Lancer. Na rozdíl od něho je asi o pětinu větší. Stejně jako B-1 má i Tu-160 měnitelnou geometrii křídel. Čtyři dvoproudové motory Kuzněcov NK-321 s přídavným spalováním jsou zavěšeny pod trupem v gondolách. Tu-160 má v trupu umístěny dvě rozměrné pumovnice, do kterých je možno umístit až 12 křižujících raket Ch-55 (AS-15 Kent) nebo 24 útočných Ch-15 (AS-16 Kickback). Podle některých zdrojů je možné, že je část letounů vyzbrojena PLŘS R-33 (AA-9 Amos), určených k vlastní obraně. Tato informace však nebyla nikdy potvrzena, ale ani vyvrácena. Letoun byl zkonstruován k výškovým průnikům do nepřátelského vzdušného prostoru, ale je schopen i hloubkovému letu těsně nad terénem. Jeho větší rozměry mají za důsledek zvýšení doletu na 14 500 km bez doplňování paliva za letu. Tu-160 je schopen tankovat ve vzduchu z letounů Il-78, ale tato možnost není využívána.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
22.listopadu 1679 – Petiční akce nevolníků Frýdlantského panství. Vzbouření nevolníci se obrátili na císaře Leopolda I. se stížnostmi na pobělohorskou vrchnost. Špatné zacházení vrchnosti, přehnaná robota a mor, který zasáhl Čechy v letech 1679 – 1680 způsobily značnou bídu a tedy i nespokojenost poddaných, která se nejprve projevovala petičními akcemi, jako byla ta frýdlantská, ale později přerostla v ozbrojený boj. Leopold I., který pobýval v Praze, kam se uchýlil před morem, jenž zachvátil Vídeň, na četné nepokoje reagoval mandátem, který zakazoval posílat petice císaři, rušil všechna privilegia poddaných daná před rokem 1618 a sliboval, že proti dalšímu srocování zasáhne vojsko. Když se i přes vojenské potírání dalších nepokojů poddaní stále bouřili, vydal Leopold I. 28.6. 1680 robotní patent, který robotu omezoval.