Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Kawasaki Ki 61 Hien (Tony)
Hien (vlaštovka) je mezi japonskými letadly už na první pohled vyjímečný. Když se s ním spojenečtí piloti poprvé střetli, považovali jej za některý z evropských modelů. Jeho kódové jméno, které mu spojenci dali - Tony - dokonce vychází z italského Antonio.
Jistá spojitost s evropskou konstrukční školou u tohoto modelu skutečně je. U firmy Kawasaki totiž ve dvacátých letech působil dr. Richard Vogt z německé firmy Dornier, jemuž po dobu jeho činnosti v japonsku asistoval Takeo Doi, budoucí šéfkonstruktér Kawasaki. Ten si i po odchodu Vogta zpět do Německa dále udržoval kontakty s německými firmami a prosazoval v Japonsku výhody zástavby řadového motoru.
Přestože v té době byly pro svou jednodušší technologii v Japonsku oblíbeny spíše hvězdicové motory, Takeo Doi přesvědčil zástupce armády o výhodách řadového motoru a společnost Kawasaki získala tak v únoru roku 1940 obdržela objednávku Generálního štábu armádního letectva na stavbu dvou prototypů letounů s řadovým motorem. Motor Kawasaki Ha 40 vestavěný do prototypu Hien byl licenčně vyráběnou kopií německého DB 601A a jeho zástavba se osvědčila.
Hien byl rychlý, obratný s poměrně slušnými výkony a dostupem. U pilotů byl oblíben. Jeho nevýhodou se přeci jen ukázala na Japonské poměry komplikovaná konstrukce. Proto vznikla varianta s hvězdicovým motorem označovaná jako Ki-100, která ovšem nedosahovala kvalit předchozího typu. Její praktické využití byl spíše vynuceno okolnostmi, když byla spojeneckým náletem v březnu 1945 zničena výroba motorů a v továrně Kawasaki osiřelo téměř 300 rozpracovaných draků.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
Poslední komentáře
