Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Jakovlev Jak-28 Brewer
Jak-28 má konstrukci odvozenou z dřívější řady strojů Jak-25. Letoun je hornoplošník s velkým šípem křídla, vysokou svislou ocasní plochou a šípovými výškovými plochami umístěnými v polovině svislé ocasní plochy. Dva turboreaktivní motory Tumanskij R-11 jsou umístěné pod křídly. Dvoukolový tandemový podvozek zatahovatelný do přední a zadní části trupu podporují dvě kolečka na koncích křídel. V prvních verzích (Brewer-A/-B/-C) sedí pilot v kabině odsouvatelné dozadu a navigátor v dlouhé prosklené přídi. Radar se nachází pod velkým krytem na spodní části trupu pod kabinou. Tyto stroje měly nastoupit po první generaci středních bombardérů Il-28. Letoun poprvé vzlétl v roce 1961, sovětské letectvo bylo vyzbrojováno tímto strojem až do roku 1969.
Výzbroj
Letoun nebyl vybaven pevnou kanonovou výzbrojí, bombardovací stroje nesly náklad klasických pum v pumovnici, u stíhací verze Jak-28P se přídavná výzbroj zavěšovala na 4 podkřídlové závěsníky a většinou se jednalo o PLŘS R-13 (AA-2 Atoll) nebo R-8 (AA-3 Anab).
Uživatelé a bojové nasazení
SSSR sovětskému letectvu byl letoun Jak-28 dodáván v letech 1962-69. Ze služby byl vyřazován průběžně od 80. let, poslední stroje Jak-28P byly vyřazeny až počátkem 90. let.
verze
Jak-28 Brewer-A - základní verze
Jak-28 Brewer-B - modernizovaná verze
Jak-28 Brewer-C - modernizovaná verze
Jak-28R Brewer-D - verze s průzkumným zařízením.
Jak-28E Brewer-E - verze pro radioelektronický boj s elektronickým vybavením umístěným v pumovnici. Tyto letouny doprovázely útočné útvary frontového letectva.
Jak-28P Firebar - přepadový stíhací letoun pro každé počasí. Prosklená příď byla prodloužena a vybavena výkonným radarem s kódovým označením Skip-Spin. Vzduchové vstupní otvory na motorových gondolách dostaly nový tvar s lepšími aerodynamickými vlastnostmi a pilotní prostor byl prodloužen a vytvořeno tak místo pro druhého člena osádky, který se sem přesunul z dříve prosklené přídě. Do služby se tato verze dostávala od roku 1962.
Jak-28U Maestro - cvičná verze.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
Poslední komentáře
