Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Jakovlev Jak-38 Forger
Donedávna byl Jak-38 vedle letounu Harrier jediným na světě, který mohl používat techniku kolmého startu a přistání (VTOL). Jak-38 má ale mnohem nižší výkonnost než jeho britský protějšek. Na rozdíl od něho má Jak-38 dva turboreaktivní zdvihové motory s pevnými tryskami umístěnými za sebou svisle za kabinou a vektorovatelným motorem na konci trupu, jehož hlavním úkolem je zajišťovat přímý let. Jak-38 je středoplošník se šípem křídla 45°. Protože se letoun používá na letadlových lodích, křídla se dají v polovině délky složit, aby se stroj nechal lépe uskladnit. Na koncích křídel jsou pomocné trysky. Po stranách kónického zakončení trupu jsou další dvě trysky reaktivního řízení. Přestože může startovat i přistávat v režimu VTOL, častěji se používá zkráceného startu. Zdvihové motory umožňují zvětšení hmotnosti bojového nákladu. Jak-38 vzešel z prototypu Jak-36MP, který poprvé vzlétl v roce 1971. Jeho výroba byla zahájena v roce 1975 a do služby se stroj dostal o rok později na letadlové lodi Kyjev, později i na ostatních lodích této třídy. Celkem bylo vyrobeno asi 90 strojů, které byly po 12-ti v letce umisťovány na letadlové lodě.
Výzbroj
Letoun nenese prvnou kanonovou výzbroj, přídavná se pak zavěšuje na 4 závěsníky až do maximální hmotnosti 2 000 kg. Ke vzdušnému boji slouží PLŘS R-60 (AA-8 Aphid), k útokům na hladinové/pozemní cíle pak ŘS AS-10, klasické pumy nebo raketnice UV-32-57 a FAB-500.
Uživatelé a bojové nasazení
rusko jediným uživatelem letadel Jak-38 je ruské námořnictvo.
Verze
Jak-36MP - prototyp.
Jak-38 Forger-A - základní verze.
Jak-38U Forger-B - cvičná verze s prodlouženou přídí a místem pro druhý pilotní prostor, která ale nemá možnost (díky značnému nárustu hmotnosti a konstrukčním změnám) nést výzbroj a byl odstraněn i radar.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.prosince 1621 se narodil Bohuslav Balbín, historik a literární teoretik