Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle)
L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle)
Svého času se hodně mluvilo o pozoruhodném létajícím prostředku, jenž vznikl v Iráku někdy v polovině 90. let. Irák totiž koupil od Československa 78 cvičných letounů Aero L-29 Delfín a iráčtí letečtí inženýři několik z nich přestavěli na bezpilotní variantu, která se poté zpravidla označovala jako L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle). Přestavba byla jednoduchá, ale velmi důmyslně využívala omezené možnosti, jimiž Irák v té době disponoval.
Do předního kokpitu byla umístěna soustava servomotorů, které byly napojeny na ovládací prvky, kdežto v zadním kokpitu se nalézal autopilot a přístroj pro přenos dat. V letounu byly i čtyři videokamery, díky kterým a díky onomu přenosu dat mohla obsluha na zemi provádět dálkové řízení. Pro to bylo užíváno zařízení ALAMAK, které pocházelo ze soustavy italských létajících terčů pro výcvik protivzdušné obrany. Právě to byl také oficiálně deklarovaný účel L-29 RPV. Na letiště Tallil, kde projekt probíhal, tak zamířila skupina inspektorů OSN, která nenalezla důkazy, že by stroj měl sloužit k čemukoli jinému, ovšem nikdy nezmizelo podezření, že Irák chtěl ve skutečnosti vytvořit cosi jako „střelu s plochou dráhou letu pro chudé“.
10. prosince 1998 v rámci operace Desert Fox tedy byly všechny bezpilotní Delfíny zničeny. Dosud však existuje obava, že by se podobnou cestou mohl vydat i nějaký jiný stát či nestátní subjekt, resp. že by mohl sáhnout ke konverzi pilotovaného letounu na bezpilotní stroj, který by mohl sloužit k přepravě výbušných náloží, případně též chemických či biologických zbraní.
Publikace: Válka Revue Speciál 11/2019: Století terorismu
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
