Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Mil Mi-26 Halo
Mi-26T2V
Těžký transportní vrtulník Mi-26 vznikl začátkem sedmdesátých let pro úkoly přepravy nákladů až do váhy 20-ti tun a jako náhrada za modely Mi-6 a Mi-10. Stal se nejtěžším, největším a nejvýkonnějším vrtulníkem na světě. Mi-6 je jednorotorový vrtulník klasické koncepce, hlavní rotor má osm listů, vyrovnávací pak pět. Pohon zajišťují dvě hřídelové turbíny Lotarev D-136 o jednotkovém výkonu 8500 kW. V případě nouze je stroj schopen letu jen s jedním motorem, to ale závisí na hmotnosti nákladu. Když selže jeden motor, druhý automaticky zvýší výkon a umožní pokračovat v letu. Motory jsou umístěny na hrbu nad nákladní kabinou.
Rozsáhlý nákladní prostor, ke kterému je dobrý přístup zadními sklopnými dveřmi a nakládací rampou, má kapacitu 80 plně vyzbrojených vojáků nebo 20 000 kg nákladu. Nákladní prostor je vybaven dvěma elektrickými zvedáky a naviáky, které zabezpečují nakládání a přesun až 5-ti tunového nákladu uvnitř kabiny. Jeho přepravní schopnosti jsou srovnatelné s americkým dopravním letounem C-130 Hercules. Mi-26 byl uveden do provozu po prvním letu prototypu začátkem osmdesátých let. Svoje vlastnosti potvrdil celou řadou výškových a zátěžových rekordů. Armáda tento vrtulník nasazuje převážně k týlové podpoře, na transport vozidel a dělostřelectva. Během katastrofy v Černobylu v roce 1986 shazovaly vrtulníky Mi-26 tuny písku na rozžhavený reaktor. Několik strojů také létá pro ruský Aeroflot.
Verze:
Mi-26MS - verze pro přepravu zraněných
Mi-26T - verze pro nákladní přepravu
Mi-26TZ - verze pro přepravu pohonných hmot
Uživatelé:
Bělorusko; Indie; Kazachstán; Peru; Rusko; Ukrajina
Bojové nasazení:
Čečensko (1994; 1999-xxxx - Rusko)
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.