Přihlášení
Spřátelené weby
LETECKÁ TECHNIKA
Výzbroj tureckých dronů
Roketsan Cirit
Fotografie ukazují, že hlavní výzbroj letadel Bayraktar TB2 a Anka tvoří miniaturní naváděná munice řady MAM od společnosti Roketsan. Existují dva typy, jež se označují jako MAM-L a MAM-C a představují v podstatě velmi lehké pumy s laserovým naváděním na cíl. První měří na délku 1 m, má tělo o průměru 160 mm a váží 22 kg, kdežto menší zbraň MAM-C je dlouhá 97 cm, má průměr 70 mm a váží 6,5 kg. K dispozici je několik typů hlavic, např. víceúčelové, protipancéřové či termobarické. Obě bombičky mohou doklouzat do vzdálenosti okolo 8 km a útočit na pevné i pohyblivé cíle. Letoun Bayraktar TB2 nosí nejčastěji dva kusy každého typu, zatímco na strojích Anka bývají vidět čtyři větší zbraně MAM-L.
MAM-L
Tím ale možnosti tureckých dronů pochopitelně nekončí. Firma Roketsan pro ně dodává také např. malé laserem naváděné rakety Cirit ráže 70 mm v raketnicích po čtyřech kusech a protitankové řízené střely UMTAS, jejichž dosah činí až 8 km. V případě velkých dronů Baykar Akinci a TAI Aksungur se počítá i s většími typy zbraní, mj. s naváděnými (a)nebo klouzavými verzemi pum Mk 81 a Mk 82 o hmotnosti 119 či 227 kg, které nesou jména Teber-81, Teber-82, HGK, KGK a LGK.
L-UMTAS
Když se veřejnosti poprvé představil prototyp letoun Akinci, nacházel se před ním opravdu impozantní arzenál, v němž figurovaly také střely s plochou dráhou letu SOM-J (dosah 185 km) a SOM-B (250 km) a rakety vzduch-vzduch krátkého doletu Gökdoğan a středního doletu Bozdoğan. Dá se očekávat, že integrace těchto zbraní ještě nějakou dobu potrvá, ale každopádně dokazují, že Turecko počítá s využitím dronů i ve vzdušných soubojích.
SOM
Anka-S
Publikace: Extra Válka – Zbraně 4/2020
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)