Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Toldi
38.M Toldi
Maďarský tank 38.M Toldi vznikl na základě licence švédského tanku Landswerk L-60. Jméno tank získal po maďarském národním hrdinovi. Jednoduchá korba tanku 38.M měla hranatý tvar, pro zvýšení odolnosti slabého pancéřování bylo čelo tanku zkoseno. Pohon obstarával poměrně nespolehlivý motor Büssing o výkonu 155HP. Vynikající podvozek sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, čtyř pojezdových kol, vlečeného napínacího kola vzadu a dvou napínacích kladek. Pojezdová kola byla individuálně zavěšena a vypružena. Vlečené napínací kolo působilo zároveň jako pojezdové, čímž se zlepšilo rozložení hmotnosti tanku při zachování příznivé délky pojezdu.
Uprostřed korby byla posazena malá věž, ve které byl lafetován kanón 36.M ráže 20 mm spolu s koaxiálním kulometem 34/37.M ráže 8 mm. V tanku Toldi byla použita vysoce kvalitní německá zaměřovací optika, jejíž opožděné dodávky ale způsobovaly velké skluzy ve výrobě. Celkem bylo vyrobeno 90 tanků Toldi.
38.M Toldi I
38.M Toldi II
Tanky druhé série z roku 1942 měly čelní pancíř korby a věže zesílený přídavnými pancéřovými pláty o síle 20mm. Se silnějším pancéřováním klesla max. rychlost tanku na 47 km/h. Celkem bylo vyrobeno 140 tanků Toldi II.
42.M Toldi IIA
Tanky Toldi IIA se od tanků Toldi II lišily lafetací kanónu 37.M ráže 40 mm.
42.M Toldi IIA
43.M Toldi III
Poslední série tanků Toldi z roku 1943 byla vyzbrojena stejně jako tanky Toldi IIA. Dále bylo zesíleno pancéřování, několik vozidel bylo také vybaveno představným pancířem.
Nasazení
Ze všech spojenců Německa poskytlo Maďarsko pro boje na východě největší tankové síly. Proti lépe vyzbrojeným a pancéřovaným sovětským tankům ale neměly lehké tanky Toldi šanci.
Během bojů na Donu byly tyto tanky doslova smeteny a maďarské tankové jednotky se ocitly na pokraji existence. Přeživší maďarské tanky se od té doby za každou cenu vyhýbaly přímému boji, což jim a jejich osádkám umožnilo přežít až do roku 1944, kdy byly tanky Toldi nahrazeny mnohem silnějšími tanky Turan.
42.M Toldi IIA
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.