Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Tančík TK-3 a odvozené typy
V roce 1928 byl u firmy Vickers vyroben dvojmístný tančík Carden-Loyd Mk.VI. Tento tančík okamžitě sklidil velký zájem po celém světě. Nově se rodící tankové síly považovaly toto malé a levné pásové vozidlo vyzbrojené kulometem a schopné táhnout lehký náklad do budoucna za velice potřebné. Jeden z těchto tančíků zakoupilo za účelem licenční výroby i Polsko.
Prvním v Polsku sériově vyráběným tančíkem se stal typ TK-3. Velice malá korba tančíku se vyznačovala hranatými tvary, některé pancéřové pláty však byly alespoň částečně skloněny. Pancéřové pláty byly spojeny nýty. K pohonu sloužil motor Ford A o výkonu 40 HP.
Rámový podvozek sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, čtyř pojezdových kol, napínacího kola vzadu a čtyř napínacích kladek. Pojezdová kola měla společný rám s napínacím kolem, v druhém rámu byly napínací kladky. Pojezdová kola byla společně vypružena pomocí listových per. V nástavbě korby byl instalován kulomet Hotchkiss ráže 7,92 mm obsluhovaný velitelem tančíku, který spolu s řidičem tvořil osádku vozidla. Celkem bylo od roku 1931 vyrobeno cca 300 tančíků TK-3.
TKD
Čtyři tančíky TK-3 byly přestavěny na lehké stíhače tanků. Původní pancéřová nástavba byla odstraněna, na jejím místě vyrostl shora otevřený prostor, v kterém byl lafetován kanón ráže 47 mm. Tyto úpravy bohužel nepřesáhly stádium prototypů.
TKS
Vývojovým stupněm tančíku TK-3 se stal tančík TKS. Mezi hlavní změny patřilo zesílené pancéřování, které bylo schopno ustát i protipancéřovou munici menších ráží. K pohonu sloužil silnější motor Polski Fiat 122 o výkonu 42 HP. Vypružení tančíku bylo rovněž zesíleno. Tančík dostal optické vybavení sestávající z teleskopu a periskopu. Celkem bylo od roku 1933 vyrobeno cca 260 tančíků TKS. 24 tančíků TKS bylo v roce 1938 přezbrojeno kanónem FK-A ráže 20 mm.
TKS-D
Dva tančíky TKS byly pokusně přezbrojeny kanónem Bofors ráže 37 mm, výroba těchto miniaturních stíhačů tanků však nikdy nebyla zahájena.
C2P
Na základě korby tančíku TKS vznikl dělostřelecký tahač C2P. Z korby byla odstraněna pancéřová nástavba a na jejím místě vznikl otevřený přepravní prostor. V polské armádě byly tyto rychlé tahače používány výhradně k tažení protiletadlových děl Bofors ráže 40mm.
Nasazení
Polské tančíky byly nasazovány při každé příležitosti, během každé zoufalé ústupové bitvy. Každá pěchotní či jízdní divize disponovala po jedné rotě tančíků TK-3 nebo TKS. V boji se tančíky ukázaly jako nepříliš prospěšné, jejich slabá výzbroj a lehké pancéřování je činila značně zranitelné v německé armádě rozšířenou protitankovou technikou.
I tak si tančíky můžou připsat jeden podivuhodný boj s lehkými tanky nepřítele. Jeden z tančíků TKS vyzbrojený 20 mm kanónem vyřadil pod velením seržanta Orlika sedm německých tanků Pzkpfw. 35(t). Předpokládá se, že během bojů o Varšavu byly nasazeny i prototypy vyzbrojené kanóny ráže 37 mm a 47 mm. V roce 1942 byly stroje přeživší polské tažení převedeny do Chorvatska.
Technická data TKS |
|
Osádka |
2 muži |
Výkon/hmotnost |
16,4 HP/t |
Pancéřování |
3-10 mm |
Max. rychlost |
40 km/h |
Dojezd |
179 km |
Výzbroj |
1 x kulomet Hotchkiss ráže 7,92 mm |
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
