Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Vickers Mk 1/3/7
Prototyp tanku Vickers MBT Mk.7
Koncem padesátých let firma Vickers Defence Systems zkonstruovala speciálně pro export nový tank vyzbrojený standardním 105mm kanonem L7 s drážkovaným vývrtem hlavně a vybavený skupinami pohybového ústrojí tanku Chieftain. Tento tank byl vzápětí zaveden indickou armádou. První tanky pro Indii, označené Vickers Mk 1 (v Indii Vijayanta), byly vyrobeny ve Velké Británii, ale jejich výrobu zahájil také nový závod na výrobu tanků Avadi v Indii. Zde byly první tanky zkompletovány v roce 1965. Celkem bylo v Indii do poloviny osmdesátých let vyrobeno asi 2200 tanků tohoto typu. Tank Vickers Mk 1 se od verze Mk 3 liší motorem Leyland L60 (který používá také tank Chieftain) a svařovanou věží. Firma Vickers dodala v letech 1970 až 1972 také 70 tanků verze Mk 1 do Kuvajtu, ale zde již dnes neslouží.
Tank Vickers Mk 2 nebyl nikdy vyráběn a další vývoj verze Mk 1 vyústil ve verzi Mk 3 s novým motorem a novou věží s odlévaným čelem. Keňa v roce 1977 objednala 38 tanků verze Mk 3 se třemi vyprošťovacími tanky a v roce 1978 následovala objednávka na 38 tanků Mk 3 a čtyři vyprošťovací tanky. V roce 1981 objednala Nigérie 36 tanků Mk 3, pět vyprošťovacích a šest mostních tanků. Stejná objednávka byla zopakována o čtyři roky později. Poslední dodávky se uskutečnily koncem roku 1986. V roce 1990 obdržela firma Vickers DS další nigerijskou objednávku, přičemž první tanky byly dodány koncem roku 1991. Modernizovaná verze s novým pancéřováním má označení Vickers Mk 3M.
Tank verze Mk 3 má konvenční konfiguraci s řidičem v pravé přední části korby, věží usazenou v její střední části, velitel a střelec sedí v pravé polovině věže a nabíječ v levé, a motorpřevodovým prostorem v zadní části korby. Motoricky udělovaný náměr kanonu se pohybuje v rozsahu od -10° do +20° a odměr věže činí 360°. Z kanonu lze odpalovat standardní střelivo NATO včetně střel kategorie APFSDS, APDS, HESH a dýmových střel. S kanonem je spřažen 7,62mm kulomet a lafetován je též zastřelovací kulomet ráže 12,7 mm. U velitelské věžičky je lafetován 7,62mm kulomet, který lze zaměřovat z vnitřního prostoru tanku. Pro tank verze Mk 3 je k dispozici nejrůznější vybavení dle přání uživatele včetně systému řízení palby s počítačem, pozorovacího zařízení použitelného ve dne i v noci, laserového dálkoměru, zařízení pro ochranu osádky proti účinkům ZHN, soupravy pro hluboké brodění, klimatizace, automatického protipožárního detekčního a hasicího zařízení a vznětového motoru Perkins V12.
Verze Mk 7 je posledním tankem ve vývojové linii tanků firmy Vickers. Firma Vickers při vývoji spolupracovala s německou firmou Krauss-Maffei, která vyrábí tanky Leopard 2. Ne náhodou pak v sobě tento stroj kombinuje podvozek tanku Leopard 2 a věž podobnou věži tanku Challenger. V roce 1986 byly zkompletovány 2 prototypy, které prodělaly testy na Středním východě. Přes dobré výsledky testů nikdo neprojevil o tank Mk 7 zájem a projekt byl ukončen. Tank může být vyzbrojen britským 120mm drážkovaným kanónem L11, německým 120mm kanonem Rh120, případně francouzským 120mm kanonem CN 120. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet L8, na střeše věže je pak lafetovaný 12,7mm PL kulomet M2 HB. Tank je vybaven pokročilým systémem řízení palby Marconi Centaur s balistickým počítačem. Velitel má k dispozici panoramatický zaměřovač VS500, střelec používá zaměřovače L30 s vestavěným laserovým dálkoměrem a GS10. Tank je vybaven termovizním zaměřovačem Phillips UA9090, řidič má k dispozici pasivní noktovizor. Vickers Mk.7 je vybaven vznětovým motorem MTU MB873Ka-501 o výkonu 1 500 ks. Maximální rychlost v terénu může být až 55 km/h.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.