Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Type 85
Type 85-I
Tank Type 85 vznikl na základě staršího tanku Type 80 ve druhé polovině 80. let a byl posledním z řady tanků vycházejících ze sovětského T-54/-55. Firma NORINCO (North Industries Corporation) jej na veřejnosti představila v roce 1989. Na rozdíl od svého předchůdce je tank vybaven svařovanou věží a upravenou korbou s novým pancéřováním. První série, Type 85-I a Type 85-II, byly určeny především na export, licenčně se vyráběly v Pákistánu a vyvezeny byly do KLDR, Konga a Súdánu. Čínská Lidová osvobozenecká armáda po debaklu sovětských tanků ve válce v Perském zálivu (1991) požadovala několik úprav. U tanku byly využity poznatky z vývoje nejnovější, třetí, generace čínských tanků zastoupených Type 90 a Type 98, které mají modernější vybavení a kvůli vyšší ceně budou sloužit v menším počtu u nejelitnějších jednotek. Vznikla tak verze Type 85-IIM, jež se pod označením Type 88C, později přeznačená na Type 96, začala od roku 1997, kdy byla zahájena sériová výroba, zavádět do výzbroje. Veřejnosti byla nová verze představena na přehlídce v roce 1999. Ve službě u PLA nahrazuje Type 96 starší tanky Type 59 a Type 69, a doplňuje svého předchůdce Type 80/88. V roce 2003 měla čínská armáda okolo 800 tanků Type 96 a do konce roku 2005 jich mělo sloužit již téměř 1 500. Cena jednoho tanku verze Type 85-IIM se pohybuje okolo 1-1,5 milionu USD. Přes velký pokrok ve vybavení a pancéřování nedosahuje tank takové úrovně jako západní typy, ale nepochybně by jim byl nebezpečným protivníkem.
Technický popis
Korba
Korba je svařovaná z ocelových plátů a laminátů. V případě nejnovější verze Type 85-IIM bylo využito i kompozitů a k doplnění základní pancéřové ochrany je využíváno i reaktivní pancéřování. Čelní horní pancíř je skloněný, čelo podseknuté, boky i záď jsou kolmé. V levé části přídě sedí řidič a napravo od něho je uloženo zásobní střelivo. Ve střední části je uložena věž a na zádi se nachází vyvýšený motorpřevodový prostor. Na zádi jsou také umístěny úchyty pro sudy s palivem.
Motor a podvozek
Pohon tanku zajišťuje licenčně vyráběný německý vodou chlazený dvanáctiválcový vznětový motor o výkonu 730 ks umožňující jízdu na silnici rychlostí 57 km/h, v terénu pak 45 km/h. Pohybové ústrojí tvoří po každé straně šestice pojezdových kol, napínací kolo vpředu a hnací vzadu, kola jsou zavěšena na torzních tyčích. Horní část pohybového ústrojí je kryta bočními ochrannými štíty se spodním okrajem ve tvaru vlnovky.
Věž
Věž je usazena ve střední části korby a na rozdíl od starších čínských tanků není odlévaná, ale svařovaná z ocelových a kompozitních pancéřových plátů. U verze Type 96 může být vybavena i reaktivním pancéřováním. Čelo věže je skloněné, boky a záď téměř kolmé, střecha vodorovná. Na bocích věže jsou v zadní polovině instalovány svařované koše na pomocnou výstroj. Na zádi věže je upevněn šnorchl, který tanku po nainstalování umožňuje hluboké brodění. Střelec sedí v levé části věže a velitel v pravé, díky nabíjecímu automatu bylo možné zredukovat osádku o nabíječe. Oba členové mají k dispozici vlastní věžičku s průlezem a periskopy. Střelbu řídí systém řízení palby GEC-Marconi Centaur ovládaný počítačem, k dispozici je laserový zaměřovač, infračervený rušící systém, pasivní infračervené noktovizory pro všechny členy osádky a GPS.
Výzbroj
Hlavní výzbroj tvoří 105mm drážkovaný kanon Type 83, resp. 125mm kanon 2A46M s hladkým vývrtem hlavně u verze Type 96. Hlaveň je opatřena termoizolačním pláštěm a ejektorem, náměr se pohybuje v rozsahu od -6° do +16°. Kanon je plně stabilizovaný, vybavený automatickým nabíjecím zařízením a může střílet municí APFSDS, HEAT a HEAT-FRAG, přičemž kadence je 7 ran za minutu. Střelivo je konstruováno jako dělené, což znamená, že se střela i nábojka nabíjejí zvlášť, a je podobné střelivu používanému v ruských tancích T-72. Zásoba munice čítá 42 nábojů ráže 125 mm, přičemž 22 je uloženo v nabíjecím automatu a zbytek vedle řidiče. S kanonem je spřažen 7.62mm kulomet se zásobou 2 000 nábojů, na střeše věže je pak instalován protiletadlový 12,7mm kulomet se zásobou 300 nábojů. Na každém boku věže je instalován šestinásobný vrhač zadýmovacích granátů.
Verze
Type 85 - prototypy s korbou tanku Type 80 a novou věží.
Type 85-I - tanky základní sériové verze.
Type 85-II - verze s novým elektronickým vybavením.
Type 85-IIA - verze Type 85-II určená pro Pákistán s cvičným vybavením Weston Simfire 2.
Type 85-IIAP - označení tanků licenčně vyráběných v Pákistánu.
Type 85-IIM - verze s kanonem 2A46C a novým pancéřováním.
Type 96 - verze Type 85-IIM vyráběná pro čínskou armádu, původně byly tyto tanky označované Type 88C.
Type 85-III - prototyp verze s motorem o výkonu 1 000 ks a několika dalšími úpravami včetně nového reaktivního pancéřování.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.