POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Carro Veloce L.3

Carro Veloce L.3/33

Původ tohoto tančíku spadá až do roku 1929, kdy byl do Itálie dodán britský tank Carden-Lloyd Mk.VI. Na jeho základě pak v roce 1933 vznikl nový italský tančík Carro Veloce L.3/33. Korba tančíku L.3/33 se vyznačovala hranatými tvary, pancéřování bylo nýtované. V zadní části korby byl uložený motor SPA o výkonu 43HP. Podvozek sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, sedmi pojezdových kol a napínacího kola vzadu. Prvních šest pojezdových kol bylo společně spojeno rámem, první a poslední dvojice těchto kol byla ve společném vozíku. Jednotlivé vozíky pak byly společně vypruženy vždy se zbývajícím kolem z této šestice. Sedmé pojezdové kolo bylo u tančíků první série spojeno rámem s napínacím kolem, u pozdějších vozidel bylo již zavěšeno samostatně. Tančíky postrádaly věž, výzbroj tvořil vodou chlazený kulomet Fiat 35 ráže 6,5mm (později nahrazen vzduchem chlazeným kulometem Breda 38 ráže 8mm) uložený v čelním pancíři nástavby korby.

Carro Veloce L.3/35

S rychlým zastaráváním tančíků L.3/33 bylo na tomto typu provedeno několik úprav, které měly zpomalit tento trend. Mírně bylo zesíleno pancéřování a zvýšen dojezd. Úprav doznala výzbroj, která byla zesílena na dva kulomety Fiat 35 ráže 6,5mm nebo Breda 38 ráže 8mm. Oba kulomety se nacházely v miniaturní věžičce uložené v čelním pancíři.

Carro Lancia Fiamme L.3/35

Vyměněním jednoho z kulometů tančíku L.3/35 za plamenomet vznikl zajímavý plamenometný tank. Plamenomet měl dosah až 90m, zásoba hořlaviny byla vezena z části v nádrži na zádi vozidla a z části v přívěsném vozíku za tančíkem. Tato vozidla byla použita na bojišti v Africe.

Nasazení:

Tančíky Carro Veloce L.3/33 byly italskou armádou nasazovány v celé první polovině italských vojenských operací - v Habešské válce, ve Španělské občanské válce, během útoku na Albánii a v Řecku. Pro další použití však tyto tančíky vyzbrojené pouze kulomety rychle zastaraly, zejména pro boj s britskými tankovými jednotkami byly naprosto nevhodné. Nemožnost účelného bojového využití vedla k velkému množství úprav, které umožňovaly využít tančíky jako základ např. pro plamenometná, velitelská či ženijní vozidla. Po kapitulaci Itálie bylo ještě několik přeživších tančíků použito oběma stranami během operací v Jugoslávii.

Označení vozidla Carro Veloce L.3/33
Osádka 2
Dojezd 120 km
Max. rychlost 42 km/h
Max. hloubka při brodění 0,7 m
Vertikální překážka 0,65 m
Horizontální překážka 1,45 m
Výzbroj 1x6,5 mm (1x8 mm)
Pancéřování
Předek korby 13,5 mm
Boky korby 6 mm
Zadek korby 6 mm

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS