Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Olifant Mk 1
Podobně jako Izraelci u svého programu Sho\'t také Jihoafrická republika vzala za základ vývoje svého vlastního tanku Olifant Mk 1 britský typ Centurion, který zdokonalila a přizpůsobila svým specifickým potřebám. Veškeré změny směřovaly ke zvíšení palebné síly a pohyblivosti stroje. První prototyp opustil výrobní halu v první polovině sedmdesátých let, sériová výroba se rozeběhla v roce 1974 a pokračovala až do roku 1979. Do služby v jihoafrické armádě tank vstoupil v roce 1975. Tank Olifant (slon) převzal původní systém řízení palby tanku Centurion, velitel je však vybaven ručním laserovým dálkoměrem a střelec zesilovačem obrazu. Verze Olifant Mk 1B se vyznačuje dalšími odlišnostmi: má prodlouženou korbu, nové poháněcí a převodové ústrojí, větší zásobu paliva, modernizovaný pancíř, automatické protipožární zařízení a dokonalejší systém řízení palby s balistickým počítačem, laserovým dálkoměrem a optickým zaměřovačem. Konfigurace tanku je konvenční, řidič sedí v přední části korby, věž je usazena v její střední části a motorpřevodový prostor je v zadní části. V pravé části věže sedí velitel a střelec, v levé nabíječ. Střelec obsluhuje 105mm kanon L7. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet a podobný je lafetován na střeše věže. Pohybové ústrojí je po každé straně tvořeno šesti pojezdovými koly, hnacím kolem vzadu, napínacím vpředu a torzními tyčemi. Horní část pohybového ústrojí je opatřena bočními ochrannými štíty.
Olifant Mk 2
O tanku Olifant Mk 2 je známo jen málo informací. Zkoušky prvního prototypu začaly v roce 1998, tank zatím nebyl zaveden do výzbroje jihoafrické armády. Je odvozen z tanku Olifant Mk 1B a využívá jeho upravený podvozek. Věž je vybavena novým modulárním vícevrstvým kompozitním pancéřováním. Tvar věže je podobný německému typu Leopard 2A5. Původní tank Olifant Mk 2 byl pravděpodobně vybaven věží bez dodatečné ochrany. Poté byla vybavena dalším přídavným pancéřováním klínového tvaru. Stupeň ochrany zajišťuje ochranu před starší municí ráží 120 a 125 mm. Výrobce (firma Denel) se zaměřil zejména na vylepšení balistické ochrany a palebné síly vývojem nové věže a pohyblivost výrazně neměnil. Proto se pohyblivost nebude lišit od předchozího modelu. Konfigurace tanku je konvenční, řidič sedí v přední části korby. Věž je usazena v její střední části. V levé části věže sedí nabíječ, v pravé sedí velitel a střelec obsluhující 120mm kanon s hladkým vývrtem hlavně. S kanonem je spřažený 7,62 mm kulomet, PL kulomet stejné ráže je lafetován na střeše věže. Motor je uložen v zadní části korby. Pohybové ústrojí je po každé straně tvořeno šesti pojezdovými koly, hnacím kolem vzadu, napínacím vpředu a torzními tyčemi. Horní část pohybového ústrojí je opatřena bočními ochrannými štíty.
Výzbroj
1 kanón L7 ráže 105 mm, 2x 7,62 mm kulomet, 2x6 výmetnic dýmových granátů
Vezená zásoba střeliva:
72 nábojů ráže 105 mm, 5600 nábojů ráže 7,62 mm
Verze:
Mk 1A - základní verze
Mk 1B - modernizovaná verze
Mk 2 - verze s novou věží a mnoha vylepšeními
Vyprošťovací vozidlo
Opravárenské vozidlo
Uživatelé:
Jihoafrická republika
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.