Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
T-27
Tento sovětský tank představuje upravenou verzi britského tanku Carden Loyd Mk. VI., který byl vyráběný v letech 1931-1933. Odhaduje se že bylo vyrobeno skoro 3000 těchto strojů. Ale oproti tomuto britskému stroji byl značně zrekonstruován stěny měli tloušťku 10 milimetru a podlaha 4 milimetry. Jen dvě nasazení tanku jsou popsány a zdokumentovány. První nasazení bylo pro potlačení protistalinských nepokojů ve středoasijských republikách, kde se mírně ujal ale začínalo být jasné, že se hodí k boji jen proti špatně vyzbrojenému protivníkovi, nejlépe člověku s lehkou zbraní. Jeho zmíněné 10mm pancéřování nedokázalo udržet ani střely z kulometu. T-27 byl postupem času využíván jen jako tahač lehkých děl.
Nejpodstatnější úpravou od anglického tanku je hlavně podvozek a nahrazení britského motoru sovětským. Posádka tanku byla jen dvoučlenná a to byl řidič a velitel, který střílel z kulometu ráže 7,62 mm se zásobou 1 764 nábojů, což byla jediná výzbroj T-27. Z toho vyplývá, že výzbroj nebyla nijak oslnivá, oproti jiným ruským lehkým tankům. Také byla snaha o připojení tohoto lehkého tanku k výsadkovým vojskům a pokus zavěsit ho pod bombardér TB-3. V roce 1941 byly z T-27 sestaveny improvizované bojové úvary a nasazeny proti německým tankům, ale následná porážka těchto tanků byla tak zničující, že byl tento nápad okamžitě opuštěn. Tanky byly staženy a opět se navrátily k pomocné službě do školských středisek nebo k případné službě.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
Poslední komentáře
