POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 19. 9. 2020 10:30 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

Od armády k policii: Obrněná vozidla mění barvy a budí rozpaky

MRAP v policejních službách

Do výzbroje americké policie nastoupila armádní obrněná vozidla. Jedná se o žádoucí zvýšení schopností, nebo o nežádoucí militarizaci policie?

Policejní sbory měst a okresů ve všech státech USA se už zapojily do programu, díky kterému mohou získávat techniku vyřazenou z armády. Soupis položek obsahuje i obrněné automobily kategorie MRAP, jichž si Pentagon díky válkám v Iráku a Afghánistánu zakoupil takřka tolik, že na nich ani neutíral prach. Ryze vojenské obrněnce tedy dostaly policejní barvy a obohatily výbavu elitních policejních jednotek i úřadů venkovských šerifů. Možná to vypadá jako dobrý způsob zacházení s veřejným majetkem, avšak vojenská vozidla u policie vzbuzují i negativní reakce. A člověk rozhodně nemusí být „sluníčkový“ liberál, aby postupně pochopil, že takový trend může přinášet i některá nepominutelná rizika.

Zrození vozů kategorie MRAP

Ať už si o amerických operacích v Afghánistánu či Iráku myslíme cokoliv, nesporným faktem je, že měly zásadní vliv na pořizování vojenské techniky. Asymetrické konflikty, které v obou zemích vypukly, záhy ukázaly obrovskou zranitelnost běžných automobilů americké armády i námořní pěchoty, v prvé řadě slavného HMMWV čili „Humvee“. Tyto vozy původně vznikly pro týlovou službu, a proto nebyly dostatečně odolné proti střelbě, minám ani tolik obávaným improvizovaným výbušným nástrahám (IED). Kritické období pomohly překonat improvizace v podobě provizorních „gun-trucků“, ale skutečné řešení poskytla až nová kategorie vozů, pro něž se vžila zkratka MRAP (Mine-Resistant, Ambush-Protected). Tyto obrněnce se vyznačují vysokou úrovní odolnosti karosérie i podvozku vůči střelbě i explozím. O jejich popularitě asi nejvíce vypovídá fakt, že do roku 2012 jich Pentagon pořídil téměř 28 000 kusů, a to za sumu bezmála 50 miliard dolarů! MRAPy od počátku platily za „spotřební zboží“ a po poškození se obvykle neopravovaly, nýbrž zkrátka poslaly do šrotu, což bylo i důsledkem toho, že jich bylo pořízeno okolo padesáti typů a variant, a tak by nakupování náhradních dílů jednoduše nebylo finančně ani logisticky únosné. Postupně se ale projevily i slabiny této kategorie vozidel. Část vozů se hodila pouze do rovinatého Iráku, ovšem v hornatém „Afghanu“ se neosvědčila. Vozy MRAP zajišťovaly hlídkování a doprovod konvojů, jenže další úkoly už nezvládaly. Pentagon se tedy posléze rozhodl celou záležitost ještě přehodnotit.

Poškozený gun-truck v Iráku

 Poškozený gun-truck v Iráku

Naděje jménem Program 1033

Nástupcem typu HMMWV se záhy stane nový automobil JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) od společnosti Oshkosh, který bude nabízet podstatně vyšší odolnost. Z přibližně 16 000 vozů kategorie MRAP, které Američanům po stažení z Iráku a omezení přítomnosti v Afghánistánu zbyly, by mělo zůstat pouze 8585 kusů, z nichž přes 5000 bude zakonzervováno. Pentagon tak mohl roku 2014 konstatovat, že vlastní téměř 7500 obrněnců, které již nepotřebuje. Paradoxní je, že likvidace vozu MRAP je mnohem levnější než jeho doprava ze Středního Východu zpět do Ameriky, a proto bylo mnoho nadbytečných vozidel sešrotováno nebo věnováno místním a evropským spojencům, pro další se však přesto hledalo využití v USA. Zdánlivě skvělé řešení nabídl tzv. Program 1033, jenž funguje od roku 1996 a dovoluje transfer vojenského vybavení od armády k policii a jiným veřejným institucím. Zapojilo se do něj zhruba 13 000 subjektů ze všech padesáti států USA a čtyř zámořských teritorií. Nejběžněji se tímto způsobem přesunuje zimní oblečení, neprůstřelné vesty, pytle na písek, spacáky či svítilny, někdy ale nové majitele takto najdou i vozidla, letadla a plavidla. Ve výbavě několika policejních útvarů tedy můžeme již řadu let vídat nejen obrněné automobily Cadillac Gage Commando V-150, ale dokonce též pásové obrněné transportéry M113. Kromě zásahových jednotek SWAT ve větších městech si tyto obrněnce pořídilo několik (buď velmi ambiciózních, nebo velmi nostalgických) okresních šerifů. Není divu, že policisté projevili zájem i o MRAPy.

RG-33L

 RG-33L

Caiman a MaxxPro u policistů

Vyřazování těchto obrněnců začalo už v roce 2011 a do podzimu roku 2014 bylo předáno více než 620 exemplářů. V naprosté většině se jedná o vozidla dvou typů, z nichž první nese jméno Caiman, má šest kol a pochází od nadnárodní zbrojovky BAE Systems. Objevují se dvě verze, z nichž novější se nazývá Caiman MTV a disponuje větší odolností. Druhým typem je vozidlo MaxxPro od značky International Truck, které ostatně známe také s českými vlajkami, jelikož Američané několik kusů zapůjčili Armádě ČR. Mimo armádní služby však v menších počtech zamířily také jiné vojenské obrněnce, např. vozidlo Alpha (společný produkt firem Oshkosh a Protected Vehicles Inc.), typ Golan izraelské společnosti Rafael a slavný jihoafrický obrněnec Casspir. Ten pochází již z konce 70. let a vlastně stál u vzniku kategorie MRAP, protože patřil mezi vozidla, podle nichž byly specifikace MRAP vytvořeny. Podobně jako u starších vozidel vojenského původu platí, že nejčastějšími nevojenskými odběrateli jsou elitní zásahové útvary ve velkých městech a úřady šerifů ve venkovských okresech (a asi moc nepřekvapuje, že mezi nimi převažují ty z jižních států). Kromě policie si ovšem nadbytečné MRAPy pořídily rovněž jiné instituce, např. FBI, „protiteroristické ministerstvo“ DHS (Úřad vnitřní bezpečnosti) nebo agentura NASA. Posledně zmíněný subjekt si koupil jeden obrněnec Caiman, jenž nyní slouží jako záchranné vozidlo (EEV, Emergency Evacuation Vehicle), a to v Kennedyho vesmírném středisku, kde v této roli dříve působil transportér M113.

BAE Caiman

BAE Caiman v policejních službách

Technické i politické problémy

Takové transfery vojenské techniky k jiným uživatelům se pochopitelně odehrávají také jinde, např. v Kanadě, kde několik měst získalo šestikolové obrněné transportéry AVGP Cougar, jež armáda coby zastaralé vyřadila. Zdaleka největších rozměrů ovšem tato praxe dosáhla v USA, kde ale také čelí nejsilnější kritice. Přesun obrněných vozidel k policii na první pohled vypadá jako dobrý nápad, protože policisté dovedou využít jejich odolnost při některých specifických krizových situacích, jako jsou masové nepokoje, teroristické útoky apod. Postupně však vyšly najevo i problémy MRAPů u nových uživatelů. Tyto armádní obrněnce totiž nebyly vyrobeny pro běžný silniční provoz a ke zvládnutí jejich řízení je třeba náročný výcvik. Většinou mívají vysoko umístěné těžiště (takže se relativně snadno převrátí) a výhled řidiče má značně daleko k ideálu, a proto mu s orientací obvykle musí pomáhat muž ve střelišti na střeše. Jiný problém znamenají pneumaticky ovládané dveře, jež mohou nezkušené obsluze způsobit těžké zranění. Kromě těchto ryze technických překážek však má celá záležitost i politický rozměr, jelikož se zesílil odpor proti dlouhodobému trendu militarizace americké policie. Skutečností je, že řadu elitních útvarů SWAT lze na pohled už jen obtížně rozlišit od armády. Výrazně se to projevilo např. v létě 2014 ve Fergusonu ve státě Missouri. Během rasově motivovaných nepokojů byly ze strany policistů údajně rozsáhle nasazeny vojenské zbraně a policisté museli čelit kritice za tvrdý způsob, kterým zasahovali proti demonstrantům.

Cougar HE

Cougar HE

Policejní obrněný vůz BearCat

Právě tyto události vedly prezidenta Obamu k rozhodnutí, které bylo oznámeno v květnu 2015 a znamená určitá omezení Programu 1033. Policie by již neměla mít možnost získávat některé kategorie původně vojenského vybavení, mj. granátomety, munici ráže od 12,7 mm výše nebo pásová vozidla. (Dnes používané „pásáky“ ale ve službě zřejmě zůstat mohou.) Obrněné vozy kategorie MRAP tímto dotčeny nejsou, byť jejich přesun k policii už fakticky také ustal, a to i z výše uvedených technických důvodů, jelikož praktické zkušenosti prostě ukázaly, že MRAP někdy může nadělat více škody než užitku. Trochu paradoxní na tom ale je, že ony „vojenské“ obrněnce, jež byly použity a kritizovány ve Fergusonu, ve skutečnosti od armády nepocházejí. Jedná se o vozy Lenco BearCat, a přestože je najdeme i u vojáků, kde se užívají zpravidla pro ostrahu základen, naprostá většina byla zhotovena přímo pro policejní útvary. Nejde o vozidlo kategorie MRAP, ale prostě o klasický obrněný automobil na komerčním podvozku, který byl převzat z užitkového vozu Ford F-550 Super Duty. Když floridský tým SWAT v červnu 2016 zasahoval proti střelci v gay-klubu v Orlandu, použil pro proražení zdi budovy právě BearCat. (V tomto případě však žádná kritika „kupodivu“ nezazněla.) Do téže kategorie vozidel spadá i typ Terradyne Gurkha, jenž má také šasi Ford F-550 a figuruje ve výbavě několika policejních sborů v USA. Zbývá už jen doufat, že případů, kdy bude opravdu potřebné takové obrněnce či ex-vojenské MRAPy nasadit, bude co možná nejméně.

Buffalo MRV (Mine Resistant Vehicle)

Buffalo MRV (Mine Resistant Vehicle)

Lukáš Visingr

Publikace: RadioDixie.cz, 2. září 2016

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.listopadu 1457 zemřel Ladislav Pohrobek (český král 1444 – 1457)

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS