Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
LVTP7 / AAV7
V polovině šedesátých let získala firma FMC Corporation (dnes United Defense LP) kontrakt na vývoj a stavbu prototypů nového obrněného obojživelného výsadkového útočného vozidla, které mělo nahradit vozidla řady LVTP5. První prototypy označené LVTPX12 byly zkompletovány v září 1967 a po zkouškách byl nový typ přijat do výzbroje pod označením LVTP7 (Landing Vehicle, Tracked, Personel, Model 7), námořní pěchota dnes označuje vozidla AAV7A1. První sériová vozidla byla vyrobena v roce 1971 a poslední dodávky se uskutečnily koncem roku 1974. LVTP7A1 je modernizovaná verze s vylepšeními v rámci programu prodloužení životnosti SLEP (Service Life Extension Program) zahrnující instalaci nového motoru Cummins, zadýmovacího zařízení, pasivního nočního pozorovacího přístroje a zdokonaleného elektrického pohonu věžičky s výzbrojí. Kromě vozidel modernizovaných v rámci programu SLEP byla vyráběna i zcela nová vozidla verze LVTP7A1, přičemž poslední dodávky pro námořní pěchotu USA i některé zahraniční zákazníky se uskutečnily v roce 1986. Počínaje roky 1986 a 1987 bylo mnoho vozidel vybaveno novou věží, označenou Upgunned Weapon Station, která je vybavena 40mm granátometem a 12,7mm kulometem.
Hliníková svařovaná korba tvaru člunu s velmi skloněným dolním šikmým pancířem čela, kolmou přední částí a téměř vodorovným horním pancířem čela má kolmé boky a vodorovnou střechu. Motorpřevodový prostor je v pravé přední části korby a věžička s kulometem se nachází za ním. Za velitelskou věžičkou se horní část kolmých boků naklání. Odměr věže činí 360° a náměr kulometu se pohybuje v rozsahu od -15° do +60°. Řidič sedí v levé přední části korby. Po celém obvodu jeho věžičky jsou umístěny periskopy. Velitel sedí za řidičem, prostor roje vyplňuje zadní část korby. K výstupu a vstupu do vozidla slouží motoricky poháněné rampové dveře v zádi korby. Příslušníci roje mohou používat také podélné průleza ve stropě korby, kterými lze rovněž nakládat zásoby. Pohybové ústrojí bez nosných kladek je po každé straně tvořeno šesti pojezdovými koly, hnacím kolem vpředu a napínacím vzadu. Horní část pohybového ústrojí je v přední části vozidla opatřena pryžovými bočními ochrannými štíty. Vozidlo LVTP7 je plně obojživelné, přičemž jeho pohon ve vodě zajišťují pásy nebo dva vodomety instalované na každé straně korby nad napínacími koly. S pásy je rychlost plavby 7,2 km/h, vodomety udělují vozidlu rychlost 13,5 km/h. Pro tato vozidla je k dispozici speciální vybavení včetně nosítek pro raněné, navigačního systému, ochrany proti oslnění a vybavení pro zimní provoz.
Výzbroj
Výzbroj je tvořen jedním kulometem ráže 12,7 mm se zásobou 1 000 nábojů, vozidla používaná v USA jsou vybavena novou věží s 40mm granátometem a 12,7mm kulometem.
Zahraniční uživatelé
Argentina (21 ks), Brazílie, Itálie, Jižní Korea, Španělsko, Thajsko, Venezuela
Verze
LVTC7 - Landing Vehicle, Tracked, Command, Model 7 - velitelské vozidlo bez věžičky a s rozšířeným spojovacím zařízením
LVTR7 - Landing Vehicle, Tracked, Recovery, Model 7 - vyprošťovací vozidlo bez věžičky a se speciálním vyprošťovacím vybavením včetně naviáku a jeřábu
LVTP7A1 s odminovacím zařízením instalovaným v prostoru roje, které je v případě potřeby vyzdviženo a do minového pole jsou z něj přes předek vozidla odpalovány rakety.
LVTP7A1 s věží se 40mm granátometem a 12,7mm kulometem
LVTP7A1 s přídavným pancéřováním
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.