POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

BTR-90 ROSTOK

BTR-90

Kolový obojživelný obrněný transportér s pohonem 8x8.

  Vývoj transportéru BTR-90 byl zahájen v Gorkovském automobilovém závodě (GAZ) počátkem 90. let pod označením GAZ-5923. Základem pro vývoj se stal předchozí typ BTR-80, ale na rozdíl od něho má nové vozidlo větší rozměry s těžším pancéřováním, kvůli zvýšení šance na přežití v první linii. První prototyp opustil výrobní halu v Nižném Novgorodu v roce 1994 a byl vybaven věží z BMP-2. Operační způsobilosti transportér dosáhl v roce 1998 a je nabízen především na export, ale i ruské armádě k nahrazení starších vozidel BTR. Hlavním úkolem BTR-90 je doprava pěchotního družstva přímo na bojiště a jejich palebná podpora, dále průzkum a hlídkování. Transportér je, jako většina ruských vozidel, bez přípravy plně obojživelný a schopný i námořních výsadků z lodí.

BTR-90

Technický popis

 korba a motor   Vodotěsná korba, svařovaná z ocelových plátů, má podseknutý předek, šikmý horní přední pancíř, boky, téměř kolmou záď, a vodorovnou střechu. Přední pancíř odolá palbě ručních zbraní, boční kulometné palbě a střepinám granátů. Ochrana vozidla může být zvýšena instalací přídavného pancéřování, pasivního i aktivního. Ochranu před účinky ZHN zajišťuje kolektivní přetlakový systém. Na předním šikmém pancíři se nachází dvojice poklopů pro vstup/výstup řidiče, pravý poklop má 2, levý pak 5 periskopů. V přední části vozidla je umístěna dvoumístná věž, ve střední části korby se nachází prostor pro výsadek o objemu 12 m². Zde může sedět až 7 plně ozbrojených vojáků. Výsadek vstupuje/vystupuje z vozidla bočními dveřmi mezi druhým a třetím kolem. Dveře jsou dvoudílné, spodní část se vyklápí směrem dolů jako rampa a horní směrem vpřed. K usnadnění vstupu/výstupu jsou na střeše prostoru výsadku tři dvojice poklopů. První dvojice menších poklopů blíže k věži se odklápí do středu korby, další dvě dvojice větších poklopů směrem vpřed. Na bocích korby se nachází střílny s okénky pro ruční zbraně výsadku. V zádi se nachází motorpřevodový prostor.

BTR-90

 podvozek   Čtyřnápravový podvozek tvoří 8 samostatně zavěšených kol, každé z nich je poháněné. První vě nápravy jsou řiditelné, přičemž řízení usnadňuje posilovač. Transportér je vybaven systémem centrálního huštění pneumatik a údajně může pokračovat v jízdě i s polovinou kol těžce poškozených. Mezi druhým a třetím kolem je větší mezera pro usnadnění přístupu do prostoru výsadku. S vícepalivovým motorem, o výkonu 510 hp, umístěným v zádi je maximální rychlost na silnici přes 100 km/h a v těžce poškozeném terénu 50 km/h. Výkon motoru přenáší nová hydromechanická převodovka zvyšující manévrovatelnost vozidla a umožňující se pohybovat vpřed i vzad stejnou rychlostí. Vozidlo je vybaveno automatickým kontrolním systémem ovládajícím motor a převodovku, čímž se výrazně zefektivňuje provoz. Na zádi umístěná dvojice vodometů umožňuje vozidlu plout ve vodě rychlostí až 9 km/h.
 věž   Prototyp byl vybaven věží z bojového vozidla BMP-2, sériová vozidla však již mají novou dvoumístnou věž umístěnou v přední části korby. Ve věži sedí velitel používající zaměřovač 1P-13, a střelec, který má k dispozici denní/noční zaměřovač BPKZ-42, případně i termovizní BPK-M. Komunikace mezi posádkou je zajištěna rádiovými systémy R-163-50U, R-163UP a interkomem R-174. Výzbroj sestává z automatického 30mm kanonu 2A42 se zásobou 500 nábojů, spřaženého 7,62mm kulometu PKT s 2 000 náboji, 30mm granátometu AGS-17 a odpalovacího zařízení PTŘS Konkurs vně věže. Palbu řídí integrovaný palebný řídící systém umožňující vést přesnou střelbu během jízdy a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Takováto výzbroj umožňuje boj s pěchotou, pancéřovanými vozidly a dokonce i tanky a vrtulníky, a to až do vzdálenosti okolo 4 km.

BTR-90

Uživatelé a bojové nasazení

V současné době začíná být vozidlo zařazováno do výzbroje pozemních sil Ruské federace.

Verze

BTR-90 - základní verze, které se týká popis.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)

21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.

21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS