Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
Protiletadlový raketový komplet 9K35M (9K34M) - PLRK STRELA-10M
Protiletadlový raketový komplet STRELA-10M je určen k protiletadlové obraně pozemního vojska při boji. V kódu NATO je označován jako SA-13 GOPHER. Systém se skládá z bojových vozidel 9A34, 9A35 a protiletadlové rakety 9M37. Rakety jsou umístěné v kontejnerech, které slouží k bezpečnému skladování a přepravě, dosahují maximální rychlosti Mach 2 a mohou zničit cíl letící rychlostí do 1,25 Mach. Hlavice o hmotnosti 6 kg je vysoce explozivní s fragmentovým jádrem. Bojová vozidla 9K35M jsou vybavena rádiovým zaměřovačem 9S16, pracujícím na principu pasivní lokace. K identifikaci cílů slouží radiolokační dotazovač NRZ typu KREMNYJ-2, který je nahrazován systémem MARK XII.
Systém STRELA-10M prošel v AČR modernizací, při které došlo k zástavbě nového zařízení nazývaného "Pracoviště velitele kompletu PLRK S-10M (PVK-10M)". PVK-10M přijímá a vyhodnocuje údaje o situaci na bojišti a jeho pomocí lze natočit odpalovací zařízení na cíl dle údajů z velitelského stanoviště nebo radiolokátoru, kontroluje jednotlivé části systému a může sloužit k tréninku. Systém STRELA-10M může být přepravován také po železnici nebo letecky.
Modernizace proběhla ve dvou etapách. První byla už provedena na všech kompletech, druhá etapa probíhá a spočívá v integraci IFF vyhovujícím požadavkům NATO. Modernizaci provádí společnost RETIA, a.s. se sídlem v Pardubicích, která byla založena roku 1993.
RETIA, a.s. vyvíjí a vyrábí elektroniku a programové vybavení pro obrané účely i civilní sektor a specializuje se na vývoj nových radiolokátorů, systémů C3I a modernizaci zavedených radiolokátorů a raketových protiletadlových systémů. Pro AČR modernizuje radiolokátory P-37, PRV-17, P-19/IFF, systém S-10M STRELA, připravuje modernizaci raketového systému KUB a pro AČR připravuje automatizovaný systém velení a řízení palby protiletadlového oddílu RACCOS, který by měl být po zkouškách předán armádě do konce roku 2006.
První etapa:
Terminál velitele PVK-10
Vybavení prostředky datové komunikace
Integrace inerciálního navigačního zařízení TNA-3 do systému zpracování dat
Automatické snímání a indikace polohy věže
Elektronika řízení natáčení věže na vybraný cíl
Druhá etapa:
Dotazovač IFF AN/TPX-56
Anténa pro IFF
Systém pro ovládání dotazovače a zobrazení cílů
Integrace dotazovače do systému řízení odpalu
Technicko-taktické údaje:
Dálkový dosah: 1,5-10 km
Výškový dosah 10-5000m
Počet převážených raket
- na odpalovacím zařízení: 4
- v přepravním prostoru: 4
Raketa
Délka: 2,2 m
Průměr těla: 0,12 m
Celková hmotnost: 55 kg
Vozidlo
Maximální rychlost: 61,5 km/h
Délka: 6,93 m
Šířka: 2,85 m
Výška
- v převozní poloze: 2,22 m
- v bojové poloze (náměr 0°): 3,162 m
- v bojové poloze (náměr 80°): 3,965 m
Celková hmotnost: 12 152 kg
Zdroj:
Stránky ministerstva obrany a AČR
Protiletadlové vojsko Armády České republiky
RETIA, a.s.
IDET
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.