POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 5. 3. 2022 14:31 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Ostatní vozidla

Protilodní střela Neptun: Ukrajinský prostředek pobřežní obrany

Neptune

5. dubna 2019 se nedaleko Oděsy uskutečnily zkušební střelby pobřežního obranného systému RK-360MC Neptun. O existenci této zbraně se ví již delší dobu, avšak až nyní mohla veřejnost získat podrobnější informace o výkonech a struktuře tohoto raketového komplexu, od něhož se čeká služba v námořnictvu Ukrajiny i exportní úspěchy.

Zbrojní průmysl Ukrajiny pořád zápasí s těžkými problémy, mezi které patří masivní korupce, nedostatečné výrobní kapacity či nízká výstupní kontrola kvality. Navzdory tomu vznikla řada nových typů vojenské techniky, ačkoliv reálná hodnota některých může být diskutabilní. Mezi novinky, o kterých se dnes nejvíce mluví, náleží protilodní střela R-360 Neptun, jež na pohled dost připomíná ruskou 3M24 (Ch-35) Uran. Příbuznost nepopírají ani sami Ukrajinci, kteří ale samozřejmě vyzdvihují vyšší výkony své nové zbraně.

První zprávy a průběh zkoušek

Existence projektu Neptun se stala veřejnou na veletrhu Zbroja ta bezpeka v roce 2015, kdy se objevily první informace o ukrajinském plánu vytvořit vlastní protilodní řízenou střelu. V roce 2016 dorazily zprávy o výrobě prototypů, jako hlavní dodavatel programu byla uvedena firma GosKKB Luč a záhy byla publikována první koncepční vyobrazení nové zbraně, jež okamžitě vyvolala diskuse o nápadné podobnosti s ruskou střelou 3M24. Bylo avizováno, že Neptun má sloužit k ničení plavidel s výtlakem do 5000 tun, že bude schopen napadat také pozemní cíle a že vzniknou tři obměny, a sice lodní, pobřežní a letecká. V roce 2017 se objevily zprávy, že se odehrály první zkoušky. V lednu 2018 mohla veřejnost zhlédnout fotografie z letového testu a test největšího dosahu byl proveden 5. prosince 2018. Dosud poslední a nejnáročnější zkouška proběhla 5. dubna 2019, kdy se ale již nejednalo jenom o samotnou raketu, ale o celý pobřežní obranný systém RK-360MC, jehož hlavním prvkem je střela R-360. Na projektu se podílí celá řada firem spadajících pod státní koncern Ukroboronprom; kromě již zmíněné firmy GosKKB Luč jsou to značky Orion-Navigacija, Impuls a CKB Arsenal. Účastní se jej i soukromé firmy, mezi které náleží společnosti Radioniks, Telekart-pribor, Ukrinnmaš, OAO Motor-Sič, zbrojní firma Ukrajinskaja bronětěchnika a automobilka KrAZ. Poslední dvě mají na starosti dodávky podvozků pro systém pobřežní obrany RK-360MC.

Neptune

Schopnosti řízené rakety R-360

Samotná střela R-360 má konvenční řešení se dvěma dvojicemi ploch, z nichž přední má větší rozpětí než zadní. Pohon zajišťuje proudový motor MS-360 od značky OAO Motor-Sič, avšak pro start ze země je nutný ještě přídavný raketový urychlovač, který je připojený k zádi. Jedná se vlastně o upravený motor z rakety země-vzduch systému S-125 Něva/Pečora. V přídi střely R-360 se nachází dvoupásmová aktivní radiolokační hlavice značky Radioniks, která je patrně nejvíce vychvalovaným prvkem rakety, Ukrajinské zdroje uvádějí, že hlavice je „inteligentní“ a oproti ruské hlavici ARGS-35 ve střele 3M24 je lehčí, má větší rozsah sledování (vzdálenost od 100 m do 50 km, úhel 60 stupňů na obě strany v obou osách) a nabízí také speciální režimy funkce, z nichž jeden byl prověřen i při testu 5. dubna. Raketa odstartovala, zamířila nad moře a za pomoci inerciální a družicové navigace směřovala k určené pozici, na ní se obrátila o 180 stupňů, vystoupala do výšky 300 m a aktivovala naváděcí hlavici, jež podle předem vložených dat identifikovala cíl. Pak byl radar znovu deaktivován, raketa se vrátila do nízké letové výšky (uvádí se schopnost létat 3 až 10 m nad hladinou) a zamířila k cíli. Aktivní senzor byl podruhé spuštěn až v závěrečné fázi, kdy raketa zasáhla cíl. Zkouška tak simulovala možnost vypustit i více střel (z jednoho kompletu RK-360MC jich může být současně až 24), jež v počáteční fázi poletí po odlišných (předem zadaných) dráhách, takže následně budou na cíle útočit z různých směrů, což samozřejmě výrazně zvýší šanci na úspěch.

Neptune

Součásti pobřežního komplexu

Při zkoušce v prosinci 2018 předvedla střela R-360 schopnost zasáhnout cíl ve vzdálenosti cca 280 km, což je standardně uváděný největší dolet. S těmito výkony je komplet nabízen také na světovém trhu, aby dodržel limity režimu MTCR (max. dosah 300 km), ačkoliv některé zdroje tvrdí, že reálný dosah střely R-360 bude možná výrazně větší. Střela se každopádně dopravuje ve válcovém kontejneru TPK-360 o délce 5,3 m a průměru 60 cm. Hlavním vozidlem systému pobřežní obrany RK-360MC je unifikované odpalovací vozidlo USPU-360, které je postavené na novém osmikolovém podvozku KrAZ-7634NE, na jehož zádi se nacházejí čtyři kontejnery s raketami. Druhým vozidlem je pojízdné velitelské středisko RKP-360, jež využívá podvozek automobilu KrAZ-6322 se šesti koly a pancéřovanou řidičskou budkou, která byla převzata od obrněného automobilu Varta společnosti Ukrajinskaja bronětěchnika. Ve skříňové nástavbě se nalézají pracovní místa pětičlenného štábu a o spojení se starají terestrické a satelitní přístroje. Třetí prvek reprezentuje transportní a nabíjecí vozidlo TZM-360, jež používá tentýž podvozek a kabinu pro tříčlennou osádku. Přepravuje čtyři kontejnery TPK-360 a díky záďovému jeřábu může za 20 minut provést opětovné nabití USPU-360. Čtvrtý a poslední typ vozidla se nazývá TM-360 a jde o nepříliš upravený nákladní automobil KrAZ-6322 se standardní budkou, který dopravuje čtyři kontejnery TPK-360 či různou výbavu pro dočasnou palebnou pozici systému, jejíž vybudování by nemělo zabrat více než 15 minut.

Neptune

Varianty pro plavidla a letouny

Úplný komplet RK-360MC zahrnuje jedno mobilní velitelské stanoviště RKP-360, tři palebné baterie (každou se dvěma vozidly USPU-360) a jednu baterii technického zabezpečení, do níž patří šest vozidel TZM-360 a šest TM-360. Těchto osmnáct vozidel ve čtyřech bateriích může dopravovat až 72 raket R-360, ovšem nejvyšší počet současně naváděných střel (jak bylo výše uvedeno) činí 24. Celý komplet má maximální dojezd asi 1000 km a může zaujmout pozici až 25 km ve vnitrozemí, resp. od linie pobřeží. První sériový systém RK-360MC by měl vstoupit do služby u ukrajinských ozbrojených sil v prosinci 2019. V příštím roce má být vyroben také první raketový člun třídy Vespa neboli Laň-LK, vlastně derivát designu Projekt 58260, jenž je v současnosti užíván námořnictvem Vietnamu, avšak pouze jako dělový člun, kdežto raketová verze má nést čtyři střely R-360. Ukrajinské námořnictvo chce mít nejméně tři plavidla, avšak samozřejmě nelze vyloučit montáž střel i na další třídy lodí. Třetí modifikace bude určena pro letadla a hlavním nosičem má být bombardér Su-24M (první vypuštění z něj se plánuje na rok 2020), počítá se však i s hlídkovými stroji An-148-300MP. Ukrajina navíc uvádí, že o Neptun již projevili zájem zahraniční zákazníci, zejména několik států Středního Východu. Vzhledem k těsným vztahům Kyjeva a Rijádu se dá tudíž předpokládat, že prvním exportním uživatelem komplexu Neptun se může stát právě Saúdská Arábie.

Neptune

TTD řízené střely R-360

Celková délka

5,05 m

Průměr trupu

0,38 m

Rozpětí ploch

1,33 m

Hmotnost střely

870 kg

Hmotnost hlavice

150 kg

Max. rychlost

970 km/h

Min. dostřel

7 km

Max. dostřel

280 km

Lukáš Visingr
Publikace: ATM 6/2019

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.

4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS