Přihlášení
Spřátelené weby
POZEMNÍ TECHNIKA
1B75 Penicillin: Pasivní dělostřelecký průzkumník
V letošním roce má dělostřelectvo ruské armády obdržet první dva průzkumné komplexy 1B75 Penicillin, které slouží pro zaměřování pozic nepřátelského dělostřelectva. Většina prostředků s tímto účelem funguje jako aktivní radiolokátory, ale Penicillin využívá odlišné principy, díky nimž patří mezi pasivní průzkumné prostředky.
Nejpoužívanější senzor pro přesné navádění palby proti dělostřelectvu protivníka reprezentuje dělostřelecký radiolokátor. Taková zařízení (jako v české armádě zavedený ARTHUR) sledují dráhy vypálených granátů a raket, podle nichž vypočítávají pozice nepřátelských zbraní, které potom ničí palba vlastního dělostřelectva. Zjevnou nevýhodu těchto systémů však představuje elektromagnetické vyzařování, kvůli němuž se samy stávají lákavými cíli. Ruská armáda však nedávno přijala do služby nový pasivní detekční systém.
Tepelné a zvukové senzory
Dávno před zrodem dělostřeleckých radiolokátorů se pozice nepřátelského dělostřelectva dala zjistit opticky či infračerveně (tzn. podle záblesků palby) a akusticky (tzn. podle hluku palby). Takto fungující prostředky se v omezené míře nacházejí ve výzbroji některých armád dodnes, ale v Rusku se před několika lety zrodil zcela nový systém na tomto principu, jenž kombinuje infračervené a akustické senzory. Obdržel oficiální název 1B75 Penicillin a označuje se i jako AZTK (avtomatizirovannyj zvukotěplovyj kompleks). Vyvinula jej firma NII Vektor, jež sídlí v Sankt-Petěrburgu, a sériové dodávky zajišťuje závod Roselektronika.
Komplex 1B75 vznikl pro fungování na armádním stupni velení a tvoří jej celkově šest stanic, a sice tři stanice 1B80 pro tepelné a zvukové snímání (ZTS, zvukotěplovaja stancija) a tři stanice 1B81, jež provádějí jen zvukové měření (ZMS, zvukometričeskaja stancija). První z typů používá osmikolové šasi KAMAZ-6350 a má skříňovou nástavbu s akustickými čidly a dále zvedací stožár, na němž se nalézá optoelektronický blok Penicillin-OEM od rostovské značky OAO ROMZ. Stanice typu 1B81 má šestikolový podvozek KAMAZ-5350 a na střeše její skříňové nástavby jsou usazena pouze akustická čidla. V nástavbách se nacházejí výpočetní prostředky pro zpracování signálů a systémy pro šifrované kabelové a bezdrátové spojení.
Schopnosti určování pozic
Komplet 1B75 Penicillin má být rozmístěn 2 až 3 km za čelním okrajem vlastních sil. Dokáže sledovat úsek fronty široký cca 20 km a určovat pozice minometů vzdálených až 10 km, popř. pozice houfnic vzdálených 18 km, popřípadě pozice odpalovacích zařízení taktických raket ve vzdálenosti až 40 km. Přesnost určení pozic odpovídá 0,5 až 0,6 % vzdálenosti a chyba určení azimutu činí max. 1,5 úhlové minuty. Vedle projevů nepřátelské palby může systém Penicillin sledovat efekty výbuchů granátů a raket vlastního dělostřelectva, resp. získávat zpětnou vazbu o jejich účinnosti. Příprava k činnosti s kabelovým spojením trvá do 60 minut a při bezdrátové komunikaci jen 30 minut. Systém může pracovat nepřetržitě až 18 hodin.
Vznikla i jednodušší podoba 1B76, jež obsahuje jen dvě zvukové stanice 1B81 a slouží pro stupeň pluku, kdežto na úrovni divize pracuje starší zvukový systém 1B33 (neboli AZK-7 Mezotron), do kterého patří trojice stanic a výpočetní středisko na podvozcích Ural-43203. Systém 1B75 v listopadu 2018 dokončil vojskové zkoušky, byl oficiálně přijat do výzbroje a v letošním roce mají být dodány první dvě sériové sestavy. Výhledově se předpokládá přesun na obrněné podvozky, protože na výstavě Armija-2018 se objevily modely zobrazující podobu na platformě KAMAZ Tajfun-K. Stanice 1B80 se stožárem má dostat osmikolový podvozek K-63988, zatímco stanici 1B81 má stačit šestikolové šasi odvozené z obrněnce K-63968.
Lukáš Visingr
Publikace: ATM 7/2020
Vyhledávání
Dnešní den v historii
4.prosince 1942 potopily v Neapoli americké bombardéry B-24 italský lehký křížník Muzio Attendolo.
4.prosince 1268 – Uzavření Poděbradské smlouvy mezi českým králem Přemyslem Otakarem II. a Oldřichem Korutanským. Oldřich Korutanský, který neměl dědice, se zavazoval, že po jeho smrti připadne korutanské vévodství českému králi. Byli však pominuti Oldřichovi sourozenci, kteří se se ztrátou území nechtěli nechat smířit. Po porážce Přemysla Otakara římským králem Rudolfem Habsburským byly Přemyslu Otakaru Korutany zase odebrány.