Přihlášení
Spřátelené weby
TAKTIKA A STRATEGIE
Každá kulka se počítá
Každá kulka se počítá
Tato metoda byla vyvíjena postupem času tvrdou praxí zejména čtyřčlenných hlídek SAS za nepřátelskými liniemi. Množství svého nákladu v batohu můžete ošidit o jakoukoliv věc, ale jedné položky s sebou prostě musíte vzít hodně - a lepší této položky mít nadbytek než nedostatek. Mám na mysli munici. Hlídky SAS vstupují do akce s co nejvyšším množstvím munice, které jsou schopny unést. SAS na svých misích používá v drtivé většině zbraně ze zbrojovky Colt (tzn. M16 a jejich odvozeniny - M4, XM177E2, M733 atd.). Pro účely SAS jsou tyto zbraně na munici ráže 5,56 NATO. V menší míře se na hlídkách používají zbraně na munici 9mm či 7,62mm aj. Za nepřátelskými liniemi je zásobování jednotky municí a dalším vybavením velice problematické, protože je zde velmi vysoká možnost prozrazení. Proto si hlídky berou munice co nejvíce, jak do zásobníků do sumek, tak náhradní v krabicích v batohu. Voják SAS má na hlídce v sumkách svého nosného systému (většinou PLCE) maximálně 10-12 zásobníků plus jeden ve zbrani. Množství náhradní munice v batohu je přímo úměrné předpokládané délce mise (či hlídky). Metoda každá kulka se počítá byla zavedena také z praktického důvodu šetření munice vojáků. Čím méně vojáci vystřílí nábojů, tím déle jim zásoby vydrží. Čím déle vojáci vydrží se zásobou munice, tím později budou potřebovat zásoby od velitelství. Čím později budou potřebovat zásoby od velitelství, tím déle budou moci operovat bez podezření nepřítele a tím je větší šance, že bude jejich mise úspěšná. Je zřejmé, že i zdánlivé maličkosti závisí na úspěchu mise a že vše je propojeno se vším.
Metoda každá kulka se počítá (angl. every bullet counts) je v podstatě koncentrovaná, přesná a velice efektivní řízená palba a spočívá v tom, že vojáci střílí na své cíle co nejméně nábojů s co nejvyšší účinností a samozřejmě co nejpřesněji. Dávky se také používají, ale jen pokud je to opravdu na místě (například boj v budovách či při krizových situacích). Dávky jsou v počtu maximálně dvou až tří střel za sebou. Tato metoda také zahrnuje pravidlo nestřílet, pokud si nejste jisti, že zasáhnete. Metoda každá kulka se počítá se rapidně liší od masivní umlčovací či krycí palby, kdy je na nepřítele (či jeho předpokládané pozice) po určitou časovou periodu stříleno obrovské množství kulek. Toto má za následek, že se nepřítel v drtivé většině případů snaží krýt a tedy nestřílí. Tento vzácný okamžik může hlídka SAS využít k přípravě stahování či k přemístění některých členů hlídky na výhodnější palebné pozice. Umlčovací či krycí palbu je občas nezbytné použít, i když to značně narušuje principy a smysl metody každá kulka se počítá. Voják SAS je již během výcviku cvičen v duchu metody každá kulka se počítá. Jen pro srovnání, pěšák je cvičen k tomu, aby při palbě ze samopalu spotřeboval co nejméně munice na skupinu terčů ve vzdálenosti cca. 200m, zatímco voják SAS je trénován v palbě na stejnou vzdálenost s minimální možnou spotřebou nábojů na jednotlivé cíle.
Vzhledem k metodě každá kulka se počítá jsou na mise či hlídky vybírány zbraně kompatibilní s rolí hlídky. Zbraně západní provenience jsou koncipovány v rámci vzájemné kompatibility na munici 5,56mm NATO. Jak už bylo uvedeno, SAS pro své účely používá nejčastěji zbraně řady Colt. Ty jsou pro tuto munici vyráběny. Vzájemná kompatibilita munice mezi zbraněmi je velice výhodná, poněvadž s sebou nemusejí vojáci nosit příliš druhů munice. Například kulomet M249 Minimi, který má SAS velice v oblibě, je rovněž na munici 5,56 NATO. Primárně střílí tuto munici skrz pásy s municí, ale je do něj místo pásu možnost dát i standardní zásobník do zbraní řady Colt. Užitečnost sjednocení typu munice je z tohoto příkladu jasně patrná. Samozřejmě že jsou používány zbraně na jiné typy munice (např. 9mm aj.), ale jen na takových misích, které nepředpokládají dalekosáhlé a dlouhodobé operace pod nosem nepřítele (např. mise v Severním Irsku či CQB protiteroristické operace). Jednotlivé zbraně jsou vybírány podle charakteru mise. Na hlídce za nepřátelskými liniemi u vojáka SAS neuvidíte samopaly (např. MP5 - ráže 9mm, které SAS hojně používá v protiteroristických operacích), které mají obrovskou kadenci, ale poměrně malý dostřel a hrozivou spotřebu munice okolo 900 střel za minutu. Používání samopalů na dalekosáhlých operacích za nepřátelskými liniemi tedy očividně nabourává metodu každá kulka se počítá, protože by to rychle vyčerpalo zásoby munice hlídky SAS.
Pokud je jeden člen hlídky vybaven kulometem (nejčastěji M249 Minimi či GPMG - General Purpose Machine Gun), tak navzdory obecnému milnému přesvědčení, že se má z kulometu vést nepřetržitá palba kdekoliv se něco šustne, střílí kulometčík SAS jen krátké dávky. Tyto dávky jsou efektivní a dobře mířené a obecně pro ně platí podobná pravidla metody každá kulka se počítá, i když s mírnými modifikacemi. Samozřejmě s kulometem vystřílíte více munice, než třeba s M16, ale vyplatí se to, protože kulomety jsou koncipovány aby z munice, kterou střílí, vytěžily maximum.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.prosince 1621 se narodil Bohuslav Balbín, historik a literární teoretik