Přihlášení
Spřátelené weby
TAKTIKA A STRATEGIE
Hloubkový průzkum
Hloubkový průzkum
Hloubkový průzkum (anglicky force recon) je skrytá vojenská operace v bezprostřední blízkosti nepřítele (často v jeho týlu). Aby hloubkový průzkum zůstal utajen, nepoužívá se větších jednotek, ale malé a dobře organizované jednotky (viz. čtyřčlenná hlídka). Výjimkou není také nasazení jednotlivců, většinou tedy odstřelovačů (v tomto případě tzv. pathfinders). Náš tým je zaměřen na první variantu. Jednotka jde do akce sice dobře vyzbrojena, ale snaží se do poslední chvíle boji vyhnout a zůstat maximálně utajena. Úkolem jednotky provádějící hloubkový průzkum je totiž lokalizovat a hlásit jakoukoliv nepřátelskou aktivitu a hodnotné strategické informace. Jako příklad nám může posloužit jednotka, která spatří nepřátelský tábor. Jednotka předá velení pozice nepřátelského tábora (samozřejmě dle mapy) a vhodné varianty pro případný útok úderné skupiny (např. z lesa, východně od tábora).
Základem úspěchu jednotky provádějící hloubkový průzkum je schopnost práce s mapou, orientace na ní a schopnost dobře odhadovat vzdálenosti. A v neposlední řadě také dobré znalosti maskování. Tyto znalosti mohou být pro úspěch mise kritické. Protože se jednotka pohybuje prakticky stále na potencionálním území nepřítele, je třeba zachovat maximální ostražitost a koncentraci po dlouhou dobu, což je psychicky a často i fyzicky náročné. Hloubkový průzkum může být i několikadenní jednotvárný pobyt někde v lese, což vyžaduje psychickou odolnost jedince a schopnost udržet pozornost. Několikadenní pobyt v přírodě také souvisí se survivalem (tedy schopnosti jedince odkázaného jen sám na sebe přežít v přírodě). Jednotka provádějící hloubkový průzkum není určena k přímému boji (i když samozřejmě pokud na boj dojde, dokáže se ze spousty nesnází vylízat = vystřílet), ale k přípravě půdy pro hlavní údernou skupinu čekající na důležité strategické informace. Jsou známé i situace, kdy jednotka provádějící hloubkový průzkum těsně před útokem hlavní úderné skupiny dálkově odpálila důležité obranné struktury nepřátelského ležení. Nepřítel pak již neměl čas poškození napravit, dokonce ani provizorně. Při samotném útoku úderné skupiny pak většinou dělá takováto jednotka tichou podporu, tzn. tropí zmatek v týlu bojujícího nepřítele. Ve zmatku vzniklém z boje neutralizuje ze zálohy menší skupinky nepřítele, neutralizuje důstojníky a podobně (tyto činnosti provádí ale jen v případě boje, primární činností zůstává lokalizace nepřátel).
Hloubkový průzkum je také často spojen s diverzí, ale dostatečně daleko od primárního působiště jednotky, či ke konci hlavní průzkumné operace. To proto, aby nedošlo k zbytečnému prozrazení.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
3.dubna 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do zajetí 1800 můžu 28. pěšího (pražského) pluku. Nebyl to první případ. Například v bojích u Jaroslawi v říjnu předchozího roku se přidalo k Rusům šest rot 36. pěšího pluku a 30. zeměbraneckého pluku.
3.dubna 1420 – První husitský manifest. Pražané se na popud Jana Želivského a duchovních, uznávajících přijímání podobojí, zavázali hájit přijímání podobojí za každou cenu. Manifesty měly formu otevřeného listu, psaného dle určení česky, německy či latinsky.
Poslední komentáře
