VÝSTROJ, MILITÁRIE

Zveřejněno: 1. 3. 2018 21:22 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝSTROJ A MILITÁRIE Kategorie: VÝSTROJ

Vybavení na cesty

Základ tohoto textu představuje jedna kapitola z knihy Průvodce cestovatele po nebezpečných místech světa, což je (rozměry i obsahem) vysoce pozoruhodná publikace, která obsahuje rady pro lidi, cestující do „přátelských“ lokalit typu Afghánistánu, Čečenska, Kambodže či Konga. Mnohé z nabídnutých rad se ovšem mohou hodit také při cestách po civilizovaných oblastech. (Ostatně z vlastní zkušenosti mohu říci, že i na Balkáně najdete místa, kde je to stále poměrně „akční“, ale to už asi odbíhám.) Vybral jsem tedy některé z těchto rad, které se týkají toho, co byste si (ne)měli brát na cesty, především v případě, že se nebudete procházet jen po městech, ale zamíříte také někam do přírody. Tyto výpisky z Průvodce jsem doplnil nějakými vlastními poznatky. Snad vám to bude nějak užitečné.

M81 Woodland Camoflauge Pattern BDU

  • Rada první a základní: Zdaleka nejlepší zdroj vybavení na cesty jsou obchody s vyřazeným vojenským materiálem (army-shopy). Nakoupíte v nich kvalitní a spolehlivé věci zpravidla za velmi příjemné ceny. Preferujte americké zboží, míněno skutečně značky Made in USA. O americké politice a kultuře si můžete myslet, co chcete, ale vojenské vybavení mají vždy perfektní. Na druhém místě je pak zboží evropských zemí NATO, na třetím místě následují výrobky z Jižní Koreje. Samozřejmě se vyskytují i skvělé věci odjinud (např. pokud budete mít možnost zakoupit ruské námořnické tričko, určitě tak učiňte), ale obecně platí, že byste měli dávat přednost zboží pro ozbrojené síly USA.
  • Jako primární zavazadlo na vybavení je ideální batoh bez kostry, jako doplňkové preferujte menší tlumoky na osobní věci. Také doporučuji nosit na pasu velkou ledvinku, ale je dobré přidat k přezce ještě jeden zapínací systém (třeba našitý suchý zip). Vysoce užitečná věc je rovněž vesta. Nikoli neprůstřelná, nýbrž vojenská nosná, případně rybářská či fotografická; hlavní je, aby měla spoustu kapes a úchytů.
  • Jestliže hrozí poškození věcí vlhkostí, prachem atd., zabalte je do mikrotenových sáčků (ty pak ještě můžete zabalit do igelitových pytlů na odpadky). Skvělými pomůckami jsou malé plastové vodotěsné krabičky na nejcennější a nejcitlivější věci.
  • Nikdy neuděláte chybu, pokud si vezmete alespoň jednu celou rezervní sadu oblečení (tedy kalhoty, tričko s krátkým rukávem a košili s dlouhým rukávem), ale klidně třeba dvě. Vždy ve třech kusech si zabalte spodní prádlo a ponožky (první a druhé se nosí, třetí se pere nebo suší). Ponožky zásadně vlněné, nikdy syntetické. Zvláštní rada pro ženy: Podprsenky berte takové, v nichž se nebudete stydět (nejlepší jsou sportovní), protože nikdy nemůžete vědět, kde třeba budete nuceny se svlékat či převlékat. Plavky jsou všeobecně zbytečnost, kvalitní spodní prádlo je bez obtíží nahradí. A ve většině oblastí, kde jsou přírodní vodní plochy, se stejně můžete bez problémů koupat nazí.
  • Na hlavu si vezměte obyčejnou čepici s kšiltem. Pokud budete potřebovat klobouk, můžete si ho koupit až na místě určení. Co ale zvláště doporučuji, to je určitě pončo. Je malé, lehké a levné a dá se použít na spoustu užitečných věcí.
  • Boty jsou ideální turistické kožené. Nešetřete a dávejte přednost opravdu kvalitním. Kromě nich doporučuji ještě levné tenisky (ty si kupte o číslo větší, než „normálně“ nosíte; můžete si navléct dvoje ponožky) a sandály nebo pantofle.
  • Rozhodně si kupte nějaký víceúčelový nástroj, tedy buďto švýcarský armádní nůž (nejlepší je značka Victorinox), nebo „kleště“ značek Leatherman nebo Gerber. Nemusí to být právě ten nejlepší model s desítkami prapodivných věciček, ale základní nářadí jako pilka, pilník, šroubováky, nůžky a otvíráky by tam být měly. Velké bojové nože stylu „Rambo“ nemohu doporučit; rozumně je využijete opravdu jen ve válce. Pro případ nouze nebo potřeby si ale do některé menší kapsy dejte malý zavírací nožík.
  • nůž
  • Rozhodně nejkvalitnější svítilny dodává značka Maglite. Jsou vyrobené z leteckého hliníku (takže snesou i dost drsné zacházení) a existují ve spoustě velikostí. V současné době už se bohatě vyplatí zakoupit svítilnu typu LED. Ideální kombinace je asi velká baterka Maglite, menší svítilna na čelo a k tomu ještě pár levných plastových. Jako zdroje energie si naberte dost alkalických baterií AA a AAA, nejlépe Duracell. Vedle elektrických svítilen se mohou hodit i hořčíkové pochodně a „zlamovací“ svíticí tyčinky.
  • svítilna
  • Hodinky představují dilema. S počtem funkcí totiž roste nejen cena, ale také „dojem ceny“, tzn. přitažlivost pro zloděje. Hodinky by každopádně měly být co nejodolnější. Ideální jsou opět vojenské, ale na rozdíl od jiných věcí tady nejsou na špičce americké, nýbrž ruské. Ty vydrží snad všechno, hodně umějí a nevypadají zase tak draze.
  • Z kompasů každopádně preferujte armádní nebo sportovní od firem Silva nebo Cammenga. Vedle toho, že (kupodivu) ukazují světové strany, mohou sloužit rovněž pro určování času, navigaci podle hvězd, čtení měřítek na mapách a signalizaci.
  • Velký dalekohled je zbytečnost. Budete se divit, ale okolo vás bude vždy spousta lidí, kteří se touto radou neřídí, takže vám svůj dalekohled mohou ochotně půjčit. Pokud už si nějaký chcete sami brát, preferujte malé vojenské skládací.
  • Je zbytečné vozit velké zásoby potravin, ale vždy u sebe mějte něco na zahnání hladu, resp. na středně velké jídlo. Samozřejmě to musejí být trvanlivé a hodnotné věci, např. čokoláda, sušené ovoce, sladké tyčinky, něco slaného (sušenky, arašídy atd.), malé masové konzervy, trvanlivý sýr, ovesné vločky, polévky v sáčku, různé instantní nápoje (čaj, káva, „šumák“), trocha cukru, soli a nějakého koření (a nejlepší je nejpálivější, aby „přebilo“ chuť každého jídla, jež budete muset někde jíst), žvýkačky, karamelové bonbony… Můžete zkusit balené armádní dávky potravin; jejich kvalita však velice variuje od skvělé (USA) přes přijatelnou (Česko) po téměř nepoživatelnou (Británie).
  • Výborná věc jsou plastové lahvové uzávěry, které se otvírají zuby; dají se nasadit na takřka každou plastovou láhev, z níž se tak stane „jednoručka“. Pokud jde o lahve obecně, postačí jedna velká plastová či hliníková s nealkoholickým pitivem a malá „placatka“ s oblíbeným alkoholem. Vyvarujte se ale červených lahví, neboť světový úzus je takový, že v červených nádobách se nachází hořlavé palivo. Užitečné je vozit i nerezový hrnek. A co se týče vody, rozhodně neopomeňte tablety na její dezinfekci.
  • Nemá cenu balit spousty medicínské výbavy, stačí malá souprava první pomoci. Dobře lze použít věci z automobilové lékárničky (mj. obvazy), dále si samozřejmě zabalte běžné léky (tedy proti bolesti čehokoli, průjmům, kyselosti žaludku, nachlazení nebo svědění), hodí se i antibiotická mast. Jestli pravidelně berete nějaké léky, zabalte si je i s návody; v zahraničí totiž mohou figurovat pod naprosto jinými jmény, ale podle názvu účinné látky je lékárníci zpravidla umějí identifikovat, resp. nabídnout náhradu.
  • Mějte u sebe pár balíčků kvalitních cigaret (Marlboro apod.) a benzinový zapalovač Zippo. A naučte si kouřit. Podivná rada? Ne tak podivná, pokud si uvědomíte, že do spousty zemí zatím jaksi nepronikly zprávy o údajné škodlivosti kouření, takže tam kouří takřka všichni, všude a při jakékoliv myslitelné činnosti. A jen máloco dovede rozptýlit napětí či nedůvěru tak jako nabídnuté a společně vykouřené cigarety.
  • Zippo
  • Nikdy jsem nechápal posedlost řady lidí rybářským náčiním, resp. pokusy balit do jakékoli výbavy háčky, vlasce a málem snad i síť a harpunu. Ubezpečuji vás, že jestli nejste zkušení rybáři nebo lidé s výjimečným štěstím, s největší pravděpodobností nic nechytíte, takže bez těchto věcí se můžete s klidným srdcem obejít.
  • Nespoléhejte na počítače a mobily a vždycky u sebe mějte psací potřeby. Ideální jsou levné kroužkové bloky, malé dřevěné tužky (ty můžete kdykoliv nabrat v obchodech s nábytkem; doporučuji tužky IKEA) a obyčejné plastové propisovačky.
  • Mějte dvoje fotokopie svých dokladů. Jedny noste u sebe (ale jinde než originál) a druhé si uložte tam, kde zrovna bydlíte. Dále není na škodu mít nějaká „písemná doporučení“, např. „úřední“ dopisy o vlastní osobě od nějaké organizace či instituce (klidně fiktivní). Nejlepší metoda: Vyrobte si ty dokumenty sami a pak si nechejte udělat jejich ověřené kopie (pokud možno ale na jiném obecním úřadě než v místě bydliště). Divili byste se, na kolik lidí stále působí „kulaté razítko“. Natiskněte si laciné vizitky s inkoustem odolným proti vodě, popř. si běžné vizitky nastříkejte vodovzdorným ustalovačem (kterým ošetřete také mapy). Noste také zásobu „pasových“ fotek pro průkazy čehokoli.
  • Co si vzít na čtení? Snad nejlepší řešení představují malé tlusté brožované knihy. Pozor ale na nábožensky nebo politicky „citlivá“ témata. Bible či techno-thrillery oslavující roli USA nemusejí v některých zemích budit velké nadšení. (Jedna zajímavá rada pro případ cesty do muslimských zemí: Zabalte si kapesní verzi koránu, a pokud se dostanete do nějaké napjaté situace, knihu vyndejte a poproste „domorodce“ o výklad náhodně zvolené pasáže s tím, že se o islám zajímáte. Prý to v 90 % případů funguje.) Pochopitelně je užitečné zabalit si také konverzační příručky nebo návody na přežití.
  • Nakupte si spoustu levných kondomů, pokud možno bez lubrikantu. Ne však na to, k čemu jsou původně určené (na to si naopak pořiďte ty nejlepší a nejdražší; špička je pochopitelně Durex), nýbrž na úplně jiné věci. Kondom je totiž daleko pevnější, než by musel být, takže se dá použít např. jako nádrž na vodu (pojme až pět litrů) či chladivý obklad, po nafouknutí a obalení (třeba svetrem) nahrazuje polštář a díky své pružnosti se hodí rovněž coby krytka objektivu, chránič brýlí, škrtidlo nebo třeba pružné pouto.
  • Další užitečné drobnosti: pevná izolační lepicí páska, stahovací pásky na balíky, žlutočerné pásmo („nebezpečná zóna“), karabinky, injekční stříkačky, jednorázové žiletky, plastikové sáčky s vodotěsným uzávěrem, kovová píšťalka, pevné nylonové lanko (dlouhé 5 až 15 m), malé svíčky (klidně i ty hřbitovní), šicí souprava, čisticí tampony, malý magnet, vodotěsně balené zápalky, souprava k rozdělání ohně (míněno magnéziová), řezák s posuvným ostřím („skalpel“), ochranné brýle (proti slunci, prachu nebo větru), hliníková fólie, plastová fólie, krokoměr, utěrka z mikrovlákna, různé dráty a drobný kovový spojovací materiál (hřebíky, šrouby s matkami, nýty, kancelářské sponky, obyčejné i zavírací špendlíky apod.), ucpávky do uší, kovové zrcátko, barevné dýmovnice

 

(březen 2010)

Vyhledávání

Dnešní den v historii

3.prosince 1621 se narodil Bohuslav Balbín, historik a literární teoretik

Poslední komentáře

Asi ani jedno tvrzení není pravdivé; Sověti zaplatili asi 1/10 tzv. reverzním land-leasem; po válce měli zaplatit za nez...
přidal komentář v Kirkham Virgil Paul
Dobry den, pise se tady, ze se uz asi nikdy nedozvime, zda nezkuseny mlady pilot atd....., nevim, jestli je mozno po vic...
Označení kulometná pistole jednoznačně vychází z německého Maschinenpistole (doslova strojní pistole). Ostatně Maschinen...
odpověděl na komentář #4812 v Norové ve Waffen-SS
Díky moc, teď píšu něco na http://www.valka pod jako paulito :-)...
přidal komentář v Norové ve Waffen-SS
Velmi dobře napsaný článek. Oceňuji detailní zpracování dané problematiky, lepší jsem nečetl. Děkuji LFS