Přihlášení
Spřátelené weby
VÝZBROJ PĚCHOTY
NLAW (next generation light anti-tank weapon)
NLAW - Next Generation Light Anti-tank Weapon, nebo také Main Battle Tank and Light Anti-tank Weapon (MBT LAW), je výrobek Saab Bofors Dynamics vzniklý v kooperaci s britskými firmami. Je něco mezi pancéřovkou a protitankovou řízenou střelou. NLAW je univerzální zbraň sloužící k ničení širokého spektra cílů od nepancéřovaných přes zoodlněné bunkry až pro MBT. Další výhodou je, že transport i obsluhu zajišťuje jeden voják. Ten je být hůře odhalitelný nepřítelem, než protitankový tým. Navíc jeho výcvik údajně trvá pouze 1 hodinu.
Raketnice má průměr 115/150 mm a délku 1016 mm. Hmotnost činní 12,5 kg. Samotná střela váží 6,5 kg. Střela je po zaměření z přepravního obalu vymetena rychlostí 40 m/s a po zažehnutí raketového motoru se pohybuje k cíli rychlostí 275 m/s dle předem vypočítané trajektorie. K tomu je nutné nejprve držet cíl zaměřený po dobu cca 3 vteřin a poté může odpálit střelu na cíl. Jedná se o zbraň typu fire-and-forget (vytřela a zapomeň), po vystřelení tedy není třeba čekat na zásah cíle a je možné se stáhnout a vyhnout se tak odvetné palbě nepřítele. Tato jednoduchost obsluhy je další výhodou obzvláště na Ukrajině, kam jich bylo dodáno velké množství narychlo v průběhu války.
Ničit cíl je možné ve vícero módech:
Over the top tank (OTA) – slouží k ničení moderních tanků. Odpal je možný i pokud je vidět přes teréní překážku pouze část tanku. Raketa je navedena cca 1 m nad cíl. Ve chvíli, kdy ho přelétá, je zadetekován optickým a magnetickým senzorem, a cíl je následně zničen 1,8 kg vážící bojovou hlavicí ráže 102 mm. Kumulativní efekt výbuchu probíjí 500 mm válcovaného homogeního pancíře. Na rozdíl od Javelinu nemá tandemovou hlavici.
Direct attack (DA) – slouží k likvidaci méně odolných cílů. V tomto případě je využit nárazový zapalovač.
Pálit je možné na statické i mobilní cíle vzdálené 20 až 800 metrů. Střelbu je možno vést i z uzavřených prostor. Po výstřelu se prázdný obal odhazuje a ponechává se pouze zaměřovač.
Velké dodávky NLAW obdržela Ukrajina za Rusko-ukrajinské války (2014-...), hlavně po rozsáhlé ruské invazi v roce 2022 jde už o tisíce kusů. Jen Velká Británie měla v lednu a únoru 2022 ještě před invazí dodat 2 000 kusů. Ostatně Velká Británie při zavádění této zbraně do výzbroje zamýšlela zakoupti až 20 000 ks s životností 20 let. Těmi od roku 2009 nahrazovala LAW 80. Švédsko v reakci na ruskou invazi dodalo Ukrajině 5 000 NLAW. Asi hlavně díky nim a PTŘS Javelin ruské invazní síly trpí těžkými ztrátami.
Jako prorocká slova bych uvedl úryvek z článku na natoaktual.cz ze dne 14. února 2022 tj. 10 dnů před ruskou invazí na Ukrajinu*:
„Vyspělé protitankové zbraně jsou přitom dlouhodobě považovány za klíčový prostředek pro to, aby ukrajinská armáda vůbec byla schopná potenciálně čelit jakékoli rozsáhlejší bojové konfrontaci s Rusy, kteří mají ohledně tanků a další obrněné techniky proti Ukrajině množstevní a v některých aspektech rovněž značnou kvalitativní převahu.“
NLAW na Ukrajině
Uživatelé:
Švédsko – zde pod označneím RB-57
Finsko
Velká Británie
Švýcarsko – od roku 2018
Lucembursko
Ukrajina
Indonésie
Malajsie
Saudská Arábie
NLAW ve Finsku
Bojové nasazení:
Jemenská občanská válka
Saudsko-jemenský pohraniční konflikt
Rusko-ukrajinská válka
*sic to je relativní, protože Rusko-ukrajinská válka trvá od 20. února 2022
NLAW a 2x M72 EC LAW ve Finsku
Když už jsme u té Ukrajiny a na fotografii je M72, tak bych dodal, že i ty obržela Ukrajina jako vojenskou pomoc.
Zdroje:
saab.com
Proti zabijákům tanků musí Rusové na Ukrajině počítat s citelnými ztrátami https://www.natoaktual.cz/zpravy/javelin-nlaw-ukrajina-kyjev-rusko-protitank-strela.A220214_164052_na_zpravy_m00
Wikipedia
ATM 9/2018
Vyhledávání
Dnešní den v historii
21.listopadu 1916 zemřel rakousko-uherský panovník František Josef I.
21.listopadu 1276 – Přemysl Otakar II. uzavřel ve Vídni příměří s římským králem Rudolfem I. Habsburským.
21.listopadu 1347 – Karel IV. založil benediktinský klášter na Slovanech, zvaný též emauzský (v dnešním Novém městě pražském)